Chroń cenne dane! Antywirus w małej firmie

2013-09-24 4:00

Jeśli nie chcesz utracić cennych danych i zależy ci na sprawnie działającym komputerze, zainstaluj program antywirusowy. Nie musisz za niego płacić, bo na rynku jest duży wybór dobrego i niedrogiego oprogramowania chroniącego elektroniczny sprzęt i jego zawartość przed groźnymi wirusami.

Program antywirusowy przede wszystkim ma chronić nasz komputer (laptopa, iPada, a nawet smartfona) przed wirusami, robakami komputerowymi, oprogramowaniem szpiegującym czy próbami wyłudzenia cennych danych. W rzeczywistości zabezpiecza on także komputer i zapisane na dysku informacje przed wieloma innymi zagrożeniami.

Dobry antywirus pozwoli na bezpieczne korzystanie z bankowości elektronicznej, serwisów społecznościowych czy poczty elektronicznej. Zatem decydując się na nowy komputer, nie koncentruj się na doborze właściwego systemu operacyjnego, lecz miej także na uwadze kupno dobrego programu antywirusowego, który trzeba jak najszybciej zainstalować na dysku twardym. Najlepiej zabrać się do tego jeszcze przed instalacją innych podstawowych programów (np. edytorskich, graficznych).

Jak wybrać program

O ile na wybór systemu operacyjnego w większości skazują nas producenci urządzeń elektronicznych, o tyle decyzja co do wyboru programu antywirusowego zależy tylko od nas. Do dyspozycji mamy bogatą ofertę programów płatnych i darmowych. Na co przede wszystkim zwracać uwagę przy wyborze jednego z nich?

PRZECZYTAJ TEŻ: Karty SIM w niebezpieczeństwie

Trzy zakresy ochrony

Przede wszystkim warto wiedzieć, że większość producentów oprogramowania zabezpieczającego oferuje trzy podstawowe poziomy rozwiązań. Podstawowy to prosty Antivirus. Program na tym poziomie zapewnia podstawową ochronę przed wirusami. Nie ma on podnoszącej bezpieczeństwo zapory sieciowej. Drugi poziom to programy typu Internet Security, które w pełni chronią przed wirusami i programami zainfekowanymi. Mają już zaporę sieciową chroniącą przed włamaniami i kontrolującą połączenia sieciowe. Natomiast kompleksową ochronę zapewnią programy nazywane Total Security, które oprócz możliwości antywirusowych posiadają też inne cenne funkcje, jak np. tworzenie kopii zapasowych.

Bezpieczeństwo i rachunek

Panuje powszechna opinia, że programy antywirusowe kosztują majątek. Tymczasem są na rynku programy, których cena nie przekracza 100 zł. Taki program ma zwykle licencję na rok lub dwa. Ale wiele firm oferuje też bezpłatną (zwykle na 30 dni) możliwość korzystania z dobrego antywirusowego oprogramowania. Jeśli po takim miesięcznym teście uznasz, że jest ono wyjątkowo doskonałe, warto rozważyć wydanie na niego nawet kilkuset złotych.

Dobrym rozwiązaniem może być też skorzystanie z niedrogiego lub darmowego oprogramowania antywirusowego oferowanego przez operatora Internetu lub dostawcę telewizji kablowej. Zatem jeśli dotychczas nie korzystałeś z takiej oferty, to zapytaj o nią firmę telekomunikacyjną lub przedstawiciela kablówki, z których usług już korzystasz.

Antywirus za darmo

W przypadku oprogramowania darmowego trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że niektóre oprogramowania przeznaczone są wyłącznie do użytku domowego. Małe firmy, które chcą z takiej możliwości legalnie skorzystać, muszą się upewnić, czy producent antywirusa lub operator umożliwia taką usługę.

Jednak w przypadku programów bezpłatnych często stosowane są kruczki. Gdyby tak nie było, to oferowanie programów płatnych nie miałoby sensu. Na co zatem trzeba zwracać uwagę w przypadku darmowego ochronnego oprogramowania?

Przede wszystkim na zakres działalności. W darmowych antywirusach często jest on ograniczony. Należy więc liczyć się z tym, że może zaistnieć konieczność doinstalowania dodatkowego oprogramowania. Zdarza się, że przy gratisowym programie brakuje wsparcia technicznego, reklamy wyświetlane są na potęgę, a nawet brakuje wersji polskojęzycznej.

Plusem niektórych takich programów jest ich działanie w tzw. chmurze. Polega ono na zbieraniu od użytkowników informacji o zagrożeniach, przetwarzaniu ich na centralnych serwerach, a następnie udostępnianiu zgromadzonych danych wszystkim chronionym komputerom. Co istotne, takie rozwiązanie nie obciąża dodatkowo komputera.

Postaw na pewne źródło

Skąd wziąć darmowy program? Rozwiązań jest kilka. Najbezpieczniejsze jest pobranie go bezpośrednio ze strony producenta. Zanim przejdziesz do instalowania oprogramowania na dysku swojego urządzenia, dokładnie zapoznaj się z opisem programu i zasadami jego pobierania oraz działania. Takie oprogramowanie można też pobrać za pomocą jednego z tematycznych lub branżowych serwisów gromadzących sprawdzone darmowe oprogramowania. Oczywiście należy podkreślić, że zanim wybierzesz określony program z bogatej oferty serwisu, upewnij się, czy jego producent udostępnia go bezpłatnie. Jeśli tak, to czy darmowa usługa dotyczy wyłącznie użytkowników domowych, czy także firm.

Najnowsze