Emerycie! Zus nie chce wysyłać do Ciebie listonosza!

i

Autor: Tomasz Radzik

E-maile zamiast listów poleconych z urzędu

2018-06-14 10:15

Od przyszłego roku listy polecone z urzędów zaczną być zastąpywane przez e-maile. Operatorem systemu najprawdopodobniej zostanie Poczta Polska. Ma ona już specjalną platformę Envelo wraz z całym zapleczem, aby móc z powodzeniem realizować założony program, a przekazanie tego typu przesyłek państwowej firmie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.  

Poczta Polska jest głównym kandydatem do objęcia funkcji Narodowego Operatora Cyfrowego. Jak pisze „Rzeczpospolita” wybór ma nastąpić w drodze konkursu to prawdopodobnie i tak w pierwszej fazie funkcjonowania e-doręczeń będzie obsługiwać je państwowa spółka.

Ministerstwo Cyfryzacji nie ukrywa, że takie rozwiązanie byłoby najlepszym. Poczta Polska ma już działająca platformę Envelo, dlatego też niewykorzystanie jej potencjału byłoby błędem. Jednakże wszystko zależy od tego, czy PP będzie chciała podjąć się tego zadania

Najprawdopodobniej Poczta Polska stanie do konkursu. Gdyby nie zdobyliby oni tego konkursu mogliby stracić nawet 65 proc. przesyłek rejestrowanych. Według danych „Rzeczpospolitej” wiązałoby się to ze stratą 2,2 mld złotych, a także z redukcją pracowników.

Platforma Envelo działa od kilku lat. Z jej usług korzysta ok. 220 tys. użytkowników. Platforma co miesiąc przetwarza 1,6 mln e-przesyłek. Zasoby Envelo zajmują w sumie 54 TB danych.

Eksperci twierdzą, że prywatne spółki tak łatwo nie odpuszczą. Jednak jak wskazuje Artur Olejniczka z Instytutu Logistyki i Magazynowania oddanie tak wrażliwych danych firmom prywatnym to duże ryzyko. Poczta Polska jako podmiot państwowy daje gwarancję jakości usług i jest w stanie zapewnić właściwe bezpieczeństwo dla tego typu korespondencji.

 

 

 

Źródło: Rzeczpospolita

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze