Wciąż wiele osób nie wierzy w to, że zmiana oświetlenia na energooszczędne może realnie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd. To błąd. Tradycyjna żarówka 60 W świecąca w firmie średnio 4 godziny na dobę zużywa w ciągu roku ponad 85 kWh energii. Odpowiadająca jej jasności żarówka halogenowa zużywa w tym samym czasie ok. 61 kWh energii, a świetlówka halogenowa lub dioda LED zużywają tylko 17,5 kWh energii, a więc blisko 5 razy mniej niż tradycyjna żarówka. Wymieniać oświetlenie trzeba jednak z głową. Sprawdź, jaki typ żarówek sprawdzi się w twojej firmie.
Świetlówki czy halogeny
Większość dostępnych na polskim rynku rodzajów energooszczędnych źródeł światła można wykorzystywać do obniżenia firmowych rachunków za prąd. Pod warunkiem jednak, że pamiętamy o określonych zasadach. Nie można zapominać, że częste wyłączanie i włączanie świetlówek kompaktowych wpływa niekorzystnie na ich sprawność i żywotność. Dlatego nie ma sensu instalowanie ich w pomieszczeniach, w których przebywa się krótko, a więc np. w łazience czy kuchni. Warto oświetlić nimi natomiast biurowy korytarz, który musi być jasny przez cały czas pracy. Choć w tym wypadku warto zastanowić się nad zainwestowaniem w czujniki ruchu włączające lub wyłączające światło w zależności od tego, czy ktoś znajduje się w pomieszczeniu.
W firmie sprawdzą się też żarówki halogenowe, które nie są tak wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie jak świetlówki, a również pozwalają zaoszczędzić energię. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, pobierają średnio o 30 procent energii mniej.
A może diody LED
Rozpraszające światło diody LED są wciąż jeszcze stosunkowo drogie (na przykład niewielka 80-diodowa "żarówka" mogąca zastąpić 50-watowy halogen kosztuje ok. 25 złotych, a 90-diodowa ok. 40 złotych), ale w tym przypadku oszczędność w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła szacuje się na 80 procent, a więc podobnie, jak w przypadku świetlówek kompaktowych. Żarówki LED nadają się więc zarówno do oświetlania pokoi, kuchni i łazienek (np. kabin prysznicowych), jak i oświetlania obiektów handlowych, hoteli, restauracji, wystaw czy fontann.
Wkręcaj z głową
Lepszym rozwiązaniem jest oświetlanie każdego ze stanowisk pracy osobno niż stosowanie jednego źródła światła rozświetlającego całe pomieszczenie. Jeśli w pokoju z czterema biurkami zrezygnujemy z górnego źródła światła i zamiast tego każde z biurek oświetlimy świetlówką, to takie rozwiązanie przyniesie roczne oszczędności do 150 kWh. Również w halach można umieścić kilka źródeł energooszczędnego światła tak, aby poszczególne części mogły być oświetlane niezależnie od siebie.
Nie zapominaj też o czystości żarówek - osadzający się kurz tłumi emitowane przez nie światło, co może powodować spadek skuteczności świecenia nawet do 50 proc. Ważna jest także barwa światła oraz kolor ścian. Najlepsze jest neutralne białe światło. Ściany natomiast powinny być jasne. Śnieżnobiałe odbijają światło i tym samym powodują rozjaśnienie wnętrza nawet o 30 procent, umożliwiając maksymalne wykorzystanie światła naturalnego.