Inwestycja w rozwój firmy to podstawa

2012-10-23 4:00

Polska przedsiębiorczość swoim poziomem nie odstaje od reszty Europy, a ostatnie kilkanaście lat wręcz udowodniło, że Polacy przedsiębiorczość mają we krwi.

Nie można jednak zapominać, że to nie tylko działalność wielkich korporacji buduje wizerunek przedsiębiorstw, choć takie wrażenie można czasem odnieść. Duże firmy są widoczne, rozpoznawalne, a małe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te zatrudniające kilka czy kilkanaście osób, często są traktowane jako instytucje drugiej kategorii. Czy słusznie?

Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce z 2011 r., przeważającą większość przedsiębiorstw w UE stanowią mikro, małe i średnie firmy (99,8 proc.). Identyczna sytuacja jest w Polsce, gdzie spośród 1,67 mln firm podmioty sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) stanowią zdecydowaną większość (99,8 proc.). Aktywność tych podmiotów odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarczym Polski.

Statystyki pokazują, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest motorem napędowym naszej gospodarki. Obecnie działające w naszym kraju firmy są miejscem pracy dla ponad sześciu i pół miliona osób, z czego aż 7 na 10 pracujących to osoby zatrudnione w sektorze MSP.

Często jednak można odnieść wrażenie, że państwo nie troszczy się wystarczająco o ten sektor. Czy jest to wyraz lekceważenia mniejszych, lokalnych społeczności, czy wynika z niedostrzegania w nich potencjału? Obostrzenia nakładane przez instytucje państwowe i finansowe na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa sprawiają, że ich działalność może stać się bardziej ryzykowna, szczególnie w czasach wszechobecnego kryzysu, który sprawia, że przedsiębiorcy borykają się z coraz większymi trudnościami. Widać je chociażby w ostatnich wynikach raportu przygotowanego na zlecenie grupy ubezpieczeniowo-finansowej Euler Hermes, z którego wynika, że w sierpniu tego roku upadłość ogłosiło 76 polskich przedsiębiorstw. Liczba ta w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku wzrosła aż o 20.

Dobry partner finansowy to podstawa

Dla przedsiębiorcy szukającego możliwości rozwoju własnego biznesu kwestią niezwykle istotną jest znalezienie dobrego partnera finansowego. Takiego, który będzie w stanie dopasować się do indywidualnych potrzeb i wyjdzie naprzeciw jego oczekiwaniom. Najbardziej naturalnym rozwiązaniem w takim przypadku jest zwrócenie się do instytucji finansowych. Na rynku istnieje wiele podmiotów oferujących usługi i produkty finansowe. Wybór właściwego stanowi często klucz do osiągnięcia sukcesu. Obok banków na mocy ustawy sejmowej działają również Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Są obecne na polskim rynku finansowym już od 20 lat. Przez ten czas stały się liczącymi i stabilnymi instytucjami, stanowiącymi atrakcyjną alternatywę dla banków. Podczas gdy banki działające w Polsce są częścią ponadnarodowych grup finansowych i są uzależnione od wyników swoich zagranicznych spółek matek, SKOK-i działają w oparciu o polski kapitał. Tym samym, jak podkreśla dyrektor departamentu sprzedaży Kasy Stefczyka Krzysztof Lewandowski, "środki, które wypracujemy, pozostają w Polsce i pracują dla obywateli tego państwa. Nasze zasady działania są nieco bardziej wyważone i nastawione na etykę niż zasady działania banków. W SKOK-ach staramy się do każdego podejść indywidualnie i pochylić nad jego potrzebami. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe mogą się poszczycić elastyczną ofertą zarówno dla osób fizycznych, jak i prowadzących własną działalność".

Bezpiecznie, wygodnie i tanio

SKOK-i dysponują ofertą dla prowadzących działalność gospodarczą. W jej skład wchodzi między innymi rachunek dla przedsiębiorców Tandem dostępny w Kasie Stefczyka. Obok rachunków SKOK-i proponują swoim członkom rozwiązania, które umożliwiają korzystne lokowanie oszczędności. Lokaty o stałym i zmiennym oprocentowaniu, terminowe, z dzienną kapitalizacją odsetek, progresywne, systematycznego oszczędzania, ubezpieczone czy połączone z funduszami inwestycyjnymi - to tylko część oferty SKOK-ów.

Wsparcie rozwoju szansą na nowe możliwości

Prowadzący własną działalność wiedzą, że mogą się im przytrafić różne niespodziewane sytuacje, kiedy niezbędny jest natychmiastowy zastrzyk gotówki. Pierwsze kroki kierują wtedy do instytucji finansowej, która będzie w stanie udzielić potrzebnego wsparcia.

Niestety, często od banków, do których zwracają się o pomoc, słyszą odmowną odpowiedź. W takiej sytuacji warto się skierować do Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, które oferują rozwiązania przynoszące realne korzyści.Przekonali się o tym członkowie jednej z Kas - panowie Rafał i Jarosław, właściciele przedsiębiorstwa poligraficzno-usługowego Multigraf. Ponad dziesięć lat temu młodzi i obiecujący przedsiębiorcy, aby móc dalej rozwijać swoją firmę, stanęli przed koniecznością zmiany lokalu. Po nieudanej próbie uzyskania pomocy z banku zostali objęci opieką kredytową Kasy Stefczyka. Dzięki temu uzyskali środki na kontynuowanie działalności i to w dużo lepszych warunkach i na nowoczesnym sprzęcie.

Pożyczki są tu udzielane na korzystnych i prostych zasadach, a elastyczność i możliwość wynegocjowania warunków dostosowanych do potrzeb firmy to bez wątpienia jedna z największych zalet korzystania z oferty SKOK - podkreślają przedsiębiorcy. - Poza tym ważną sprawą jest uproszczenie formalności i rezygnacja z wymogów, które wielu właścicielom drobnych przedsiębiorstw uniemożliwiają zaciąganie większych kredytów w bankach.

Dzisiaj, po ponad 10 latach od otrzymania pierwszego wsparcia finansowego, właściciele Multigraf s.c. nadal są zadowolonymi członkami SKOK.

Dlaczego SKOK

- Przede wszystkim oferują dobre warunki - mówi inny przedsiębiorca, członek Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, pan Rafał Malczyk. Ale to nie wszystko. Dla zabieganego przedsiębiorcy ważne są szybkość oraz fakt, że formalności są ograniczone do minimum - wymienia zalety Kas przedsiębiorca od ponad 15 lat związany ze SKOK.

Pan Rafał prowadzi warsztat samochodowy. Przedsiębiorstwo powoli, ale systematycznie się rozrasta, o co bardzo dba jego właściciel. Dla niego, podobnie jak dla innych przedsiębiorców, ważne jest znalezienie partnera finansowego, który będzie rozumiał i dbał o interesy takich przedsiębiorstw jak jego działalność - małych lokalnych inicjatyw. Pan Rafał podkreśla, że z usług SKOK korzysta od początku swojej działalności, czyli od 1994 roku. Duży wybór produktów, w razie konieczności "szytych na miarę" potrzeb, sprawia, że do oferty Spółdzielczych Kas przekonuje się coraz więcej osób, a wysokie oprocentowanie stawia ich ofertę na szczytach rankingów instytucji finansowych.

Pan Rafał w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej ma konto prywatne i firmowe. Podkreśla, że wystarczy krótka wizyta w oddziale Kasy, by zasięgnąć informacji, czy załatwić bardziej skomplikowane sprawy. Bardzo pomocne dla wszystkich członków Kas jest powiadamianie o nowych ofertach i promocjach. Po tak długiej współpracy znam już wszystkich pracowników w moim oddziale. Przecież bywam tam przynajmniej dwa razy w miesiącu - mówi pan Rafał i dodaje - po tylu latach wciąż jestem w 100 proc. zadowolony z usług SKOK.

Najnowsze