sklep zoologiczny

i

Autor: Shutterstock sklep zoologiczny

Pomysł na firmę. Jak otworzyć sklep zoologiczny

2018-01-23 19:00

Kochasz zwierzęta i potrafisz się nimi opiekować? Prowadzenie sklepu zoologicznego powinno przynieść ci zarówno dochody, jak i satysfakcję.

Zanim zabierzesz się za rozkręcanie interesu, zdecyduj czy w twoim sklepie zoologicznym będziesz handlować tylko karmą i akcesoriami dla zwierząt, czy zajmiesz się również sprzedażą żywych zwierząt. Od tego bowiem zależą koszty inwestycji.

Jeśli planujesz sprzedawać w sklepie zwierzęta, powinieneś zapoznać się z przepisami ustawy o ochronie zwierząt, żeby dowiedzieć się, jakie musisz im zapewnić warunki (np. ochrona przed zimnem, gorącem, odpowiednie światło, możliwość zmian pozycji ciała, zapewnienie pożywienia i wody). Nad przestrzeganiem przepisów ustawy o ochronie zwierząt nadzór sprawuje Inspekcja Weterynaryjna. Musisz pamiętać, żeby sprzedawane zwierzęta pochodziły ze sprawdzonych hodowli, a jeśli należą one do gatunków zagrożonych wyginięciem - by pochodziły z legalnego importu (muszą mieć wymagane dokumenty).

Jeśli w swoim sklepie zamierzasz prowadzić sprzedaż wysyłkową zwierząt, musisz znać przepisy UE dotyczące ich przewozu (transport musi się odbywać w specjalnych warunkach i w odpowiednio wyposażonych pojazdach).

Czytaj też: Zainwestuj w studio urody

Akwaria i terraria
Gdy już wybrałeś miejsce na swój przyszły sklep, musisz pomyśleć o jego wyposażeniu w odpowiednie sprzęty. Powinny to być urządzenia do obsługi klienta (lada, kasa fiskalna), jak i sprzęty umożliwiające przechowywanie zwierząt, czyli głównie akwaria i terraria wraz z odpowiednim wyposażeniem. Warto jednak zainwestować w profesjonalne regały. Ptaki, gryzonie czy gady mają wtedy zapewnione lepsze warunki bytowania, a ty nie musisz martwić się nieprzyjemnym zapachem. Niezbędny sprzęt możesz kupić w jednej z firm specjalizujących się w sprzedaży mebli do sklepów zoologicznych. Oferują one m.in. woliery (pomieszczenia dla ptaków i gryzoni) oraz regały akwarystyczne i terrarystyczne.

WAŻNE! Zaoferuj klientom jazdę na nartach i snowboardzie

Klimatyzacja
Ważny jest sposób ustawienia regałów – trzeba zadbać, żeby przejście pomiędzy nimi było dostatecznie szerokie i wygospodarować jak najwięcej miejsca na półki z towarem. Należy postarać się, by w sklepie były wyraźnie wyodrębnione poszczególne działy oferujące produkty dla konkretnych grup zwierząt - oddzielnie dla psów, kotów, gryzoni itd. Obok karmy warto wyeksponować witaminy, odżywki, szampony, zabawki czy akcesoria przeznaczone specjalnie dla nich. W sklepie musi być wentylacja i klimatyzacja, żeby zapewnić zwierzętom i produktom odpowiednią temperaturę. Trzeba też spełnić wymogi sanepidu - m.in. na zapleczu powinny być wanny i umywalki do mycia kuwet i akwariów.

Pomysł na firmę: Profesjonalne archiwum dokumentów

Rybki, węże, papugi...
Największą atrakcją sklepu zoologicznego są żywe zwierzątka. Prawie każdy sprzedaje rybki, w większości można również kupić chomiki, świnki morskie, myszy, szczury, a nawet szynszyle czy tchórzofretki. Dodatkową atrakcją mogą być węże, jaszczurki, pająki lub egzotyczne żaby i ropuchy. Wiele sklepów zoologicznych ogranicza się tylko do sprzedaży artykułów dla zwierząt, głównie karmy - nie tylko dla psów i kotów, ale oferuje również rybki, ptaki, gryzonie, rzadziej gady i płazy.

Sprawdź też: Jak otworzyć szkołę uwodzenia

...i akcesoria
Zwykle w ofercie sklepu zoologicznego znajdują się też: witaminy, szampony, odżywki, preparaty na pchły i kleszcze oraz klatki, akwaria, domki, transportery, żwirki, miski, ściółki i rośliny do akwarium. Warto też zaoferować klientom szczotki, grzebienie, nożyczki do obcinania pazurków, szelki, smycze, obroże czy książki o hodowaniu zwierzaków. Bardzo ważne jest, by zapewnić klientom profesjonalną obsługę - sprzedawca musi umieć doradzić, jaką karmę kupić, polecić witaminy, odżywki czy dobrać właściwy szampon oraz mieć odpowiednią wiedzę z zakresu fizjologii i żywienia zwierząt.

Najnowsze