Pomoc Ukrainie

i

Autor: materiały prasowe Pomoc Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Jak po roku od wybuchu wojny wygląda pomoc medyczna i wsparcie zawodowe dla uchodźców z Ukrainy?

Mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według danych Straży Granicznej, do tej pory granicę polsko-ukraińską przekroczyło blisko 10 mln uchodźców. To głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze. Wiele z nich, po przybyciu do Polski, szukało doraźnej pomocy medycznej lub musiało kontynuować leczenie.

Z pomocą przyszła Grupa LUX MED, która już w 24 godziny od wybuchu wojny zaoferowała uchodźcom pilną, bezpłatną pomoc medyczną we wszystkich swoich centrach medycznych i szpitalach. Do tej pory pomogła ponad 180 tys. osób, świadcząc ponad 320 tys. usług medycznych. Uruchomiła też program wsparcia zawodowego dla uchodźców - pracowników ochrony zdrowia z Ukrainy i zatrudniła już 240 z nich.

Grupa LUX MED wspiera uchodźców z Ukrainy

W marcu 2022 roku właściciel Grupy LUX MED – firma Bupa przekazała kwotę 6 milionów funtów na rzecz pomocy uchodźcom, co pozwoliło rozszerzyć dotychczasowy zakres działań pomocowych i kontynuować je do dziś. Działania realizowane są głównie przez Fundację LUX MED im. dr Joanny Perkowicz. 

- Atak Rosji na Ukrainę był dla wszystkich szokiem. W momencie gdy do Polski ruszyło morze uchodźców, ruszyła też fala wsparcia. Dziś nikt nie wie, kiedy skończy się wojna, ale z pewnością wiemy, że na dramat naszych wschodnich sąsiadów nie możemy pozostać obojętnymi - podkreśla Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

Firma zaoferowała bezpłatną pomoc medyczną we wszystkich 270 placówkach i 14 szpitalach.

Punkt medyczny i Centrum Pomocy Humanitarnej

Na prośbę wojewody zorganizowaliśmy punkt medyczny na Dworcu Centralnym w Warszawie, a następnie w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie – największym centrum tego typu w Polsce. Uruchomiliśmy też centrum medyczne dla uchodźców w budynku Marriott w Warszawie, w którym zatrudnienie znalazł także personel z Ukrainy – wskazuje Prezes Grupy LUX MED. 

Jak dodaje, z perspektywy podmiotu leczniczego, poza kontynuacją leczenia chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, epilepsja, przewlekłe choroby i bóle pleców, specjaliści LUX MED leczący uchodźców wojennych, obserwują wzrost zapotrzebowania na porady psychologów. 

- Trwająca już blisko rok wojna i przebywanie w stanie niepewności, z daleka od bliskich, czy też brak perspektyw na powrót powoduje, że  widzimy u wielu stany depresyjne, przewlekłego lęku lub rezygnacji – zaznacza Anna Rulkiewcz. 

Specjalny Program Wsparcia Medycznego i Zawodowego dla uchodźców z Ukrainy

Specjalny Program Wsparcia Medycznego i Zawodowego Grupy LUX MED dla uchodźców z Ukrainy składa się z trzech filarów: pomocy doraźnej, leczenia szpitalnego i rozwoju zawodowego. W ramach tego ostatniego elementu firma zaoferowała osobom, które przed wojną pracowały w branży medycznej m.in. wsparcie prawne i pomoc w uzyskaniu Prawa Wykonywania Zawodu Lekarza, intensywną naukę języka polskiego czy szkolenia medyczne. Dotychczas Grupa LUX MED zatrudniła 240 osób – m.in. lekarzy, pielęgniarki i pozostały personel medyczny oraz pracowników administracyjnych, zapewniając pełne wsparcie, także w kwestiach formalno-prawnych. 

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze