Kulisy rankingu: Lista 100 najbogatszych Polaków według Forbesa

2016-03-11 20:00
Dominika Kulczyk
Autor: Artur Hojny Dominika Kulczyk

Miesięcznik Forbes opublikował swoją coroczna listę 100 najbogatszych Polaków. Podczas zbierania danych do rankingu, dziennikarze Forbesa spotkali się z różnymi postawami - od chęci do współpracy oraz ujawnienia wszystkich składników majątku, po całkowity jej brak. Są jednak podobno także tacy, którzy chętnie zapłacą, żeby znaleźć się na tej liście.

Aby rzetelnie oszacować majątek najzamożniejszych Polaków, dziennikarze Forbesa przejrzeli ponad tysiąc dokumentów zawierających dane finansowe polskich i zagranicznych przedsiębiorstw. Pod uwagę brane były udziały w przedsiębiorstwach, nieruchomości, gotówka uzyskana z niedawnych transakcji oraz dywidendy spółek giełdowych. Nie uwzględniano natomiast majątku osobistego, czyli np. nieruchomości, jachtów, dzieł sztuki czy biżuterii.

Przeczytaj też: W Polsce blisko 2 miliony osób pracuje w Polsce „na szaro” [RAPORT]

Przedsiębiorcom wysyłano ankiety, które wypełnione pozwalały możliwie najdokładniej opisać składniki ich majątku. Były także spotykania z kandydatami do zestawienia najbogatszych lub z ich bliskimi współpracownikami. Układając Listę 100 Najbogatszych Polaków, opierano się jedynie na danych dostępnych publicznie. Główna praca polegała na analizie dokumentów. W przypadku spółek prywatnych były to sprawozdania finansowe składane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Analizowano także dostępne dane z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komisji Nadzoru Finansowego. W dostępie do części tych informacji korzystano z pośrednictwa wyspecjalizowanych firm, które takie dane zbierają.

Pierwsza piątka najbogatszych Polaków
Miesięcznik Forbes opublikował swoją coroczna listę 100 najbogatszych Polaków. Podobno są tacy, którzy z chęcią dużo zapłacą, żeby znaleźć się w tym rankingu. Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o postawy kandydatów na najbogatszych, podczas zbierania danych do rankingu, dziennikarze Forbesa spotkali się z różnymi postawami: od chętnej współpracy oraz ujawnienia wszystkich składników majątku po całkowity jej brak. Wszelkie informacje, które nadeszły od zainteresowanych były bardzo dokładnie weryfikowane. Bywało także, że w niektórych przypadkach dane okazały się nierzetelne.

Młodzi Kulczykowie rządzą
Pierwsze miejsce zajęło rodzeństwo Dominika i Sebastian Kulczykowie, z majątkiem szacowanym na 15 mld 900 mln zł, odziedziczonym po ojcu, najbogatszym Polaku Janie Kulczyku, którzy zmarł w 2015 roku. Na drugim miejscu, tak jak w ubiegłym roku, znalazł się znany biznesmen Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. telewizji Polsat, którego majątek szacowany jest na 9 mld 900 mln. zł.

Michał Sołowow, kielecki przedsiębiorca z branży budowlanej i chemicznej, a z zamiłowania kierowca rajdowy, ze swoim majątkiem liczonym na 9 mld 200 mln. zł, zajął trzecią lokatę. Na czwarte miejsce w 2016 roku, z piątego rok wcześniej, awansował Dariusz Miłek, były kolarz, obecnie biznesmen działający w branży przemysłowej i obuwniczej, właściciel m.in. popularnej sieci sklepów obuwniczych CCC, którego majątek szacowany jest na 3 mld 545 mln. zł. Lokata piąta (awans z 9. miejsca w 2015 roku) przypadła małżeństwu Annie Woźniak- Starak i Jerzemu Starakowi, działającym w branży farmaceutycznej, z majątkiem oszacowanym na 2 mld 900 mln. zł. Firmy kontrolowane przez Staraków, m.in. Polpharma i Polfa Warszawa, to producenci znanych leków jak: Polopiryna, Ibufen, Etopiryna czy Alka-Prim.

Olszewscy zamykają pierwszą dziesiątkę
Szóste miejsce w rankingu Forbesa zajął Leszek Czarnecki, właściciel m.in. Getin Noble Bank, z majątkiem szacowanym na 2 mld. 140 mln. zł. Pozycja Czarneckiego osłabiła się, gdyż w 2015 roku w tym rankingu zajmował 4 miejsce. Bracia Furmanowie, właściciele prężnie działającej firmy farmaceutycznej Aflofarm (producent znanych leków: Diohespan, Rutinacea, Opokan, Desmoxan), z majątkiem szacowanym na 1 mld 610 mln zł, znaleźli się na dobrej, siódmej pozycji. Jarosław Pawluk, założyciel i udziałowiec w holdingu CTL Logistics, z majątkiem obliczonym na 1 mld. 600 mln zł zajął 8 miejsce w rankingu, awansując z 15 w 2015 roku. Antoni Ptak, właściciel Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie k. Łodzi uplasował się na 9 pozycji, awansując z 11 w 2015 roku, zaś jego majątek szacowany jest na 1 mld 500 mln zł. Pierwszą dziesiątkę polskich milionerów zamykają Solange i Krzysztof Olszewscy, założyciele Solaris Bus & Coach, liczącego się w Europie producenta m.in autobusów i tramwajów. Są symbolem polskiego sukcesu w motoryzacji, zaś ich majątek szacowany jest 1 mld 391 mln złotych. Warto dodać, że w ubiegłorocznym rankingu małżeństwo Olszewskich zajęło 20 miejsce.

Zobacz także: Najbogatsi Polacy wg Forbesa: Dominika i Sebastian Kulczyk na czele rankingu

Forbes publikuje listę najbogatszych Polaków w tym samym czasie, kiedy amerykańskie wydanie magazynu ogłasza listę miliarderów – osób z całego świata, których majątek przekracza miliard dolarów. Pod uwagę amerykańskiego „Forbesa” brani są najbogatsi z 69 krajów na całym świecie. Wśród nich są także najzamożniejsi mieszkańcy Polski. Do grona światowych miliarderów trafili zdobywcy pierwszych trzech miejsc listy najbogatszych Polaków – Dominika i Sebastian Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak i Michał Sołowow. Niewielka reprezentacja miliarderów znad Wisły na liście światowej wynika w głównej mierze z silnego osłabienia giełdy i złotego w stosunku do dolara amerykańskiego w ostatnim czasie.

Najbogatsi na świecie
Ranking Forbesa, to jednak nie jedyna tego typu lista na świecie. Według najnowszego raportu Global Wealth Report 2015 na świecie jest 33,7 mln dolarowych milionerów. Organizacja Credit Suisse, która stworzyła to zestawienie, donosi, że na 1 000 mieszkańców globu przypada przeciętnie 4-5 milionerów. Nasz kraj w tym rankingu zajął 38. miejsce z liczbą około 43 000 dolarowych milionerów. W pierwszej dziesiątce znalazły się kraje z najbardziej rozwiniętą gospodarką. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęły Stany Zjednoczone z liczbą 15 656 000 milionerów. To prawie osiem razy więcej niż liczba milionerów w kraju z drugiego miejsca - Wielkiej Brytanii. Ostatnie miejsce na podium zajęła Japonia z bardzo zbliżonym wynikiem do obywateli Zjednoczonego Królestwa. Około 1,8 mln milionerów mieszka we Francji, a w Niemczech jest ich około 1,5 mln. Następne miejsca w zestawieniu zajęły Chiny oraz Włochy. Niewiele poniżej 1 mln dolarowych milionerów jest w Kanadzie oraz Australii. Natomiast pierwszą dziesiątkę zamyka Szwajcaria z wynikiem 667 000 osób. Z raportu “Global Wealth Report” wynika, że za 5 lat w Polsce będzie 78 tysięcy milionerów.

Źródło: bankier.pl, forbes.pl, filmweb.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze