Spływy kajakowe

i

Autor: Materiały prasowe

Pomysł na firmę: Spływy kajakowe

2021-08-24 10:37

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas zaczęła szukać możliwości rekreacji w Polsce. Odsunięte w niepamięć miejsca odzyskały swą popularność. Z dużym zainteresowaniem spotkały się takie formy spędzania wolnego czasu jak spływy kajakowe czy lokalne wędrówki. Na rynku są wyspecjalizowane firmy, które profesjonalnie przygotują i zorganizują taki wakacyjny wypad nad wodę, w góry czy do lasu. Jeśli lubisz kajaki i masz w pobliżu rzekę, to dobrym pomysłem będzie organizacja spływów kajakowych.

Aby wyłącznie wypożyczać kajaki, nie potrzebujemy specjalnych uprawnień. To zwykła działalność usługowa, którą należy wpisać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić on-line lub osobiście w urzędzie gminy. Wpis jest bezpłatny. Jeśli zdecydujemy się na łączenie kilku usług, np. oferty noclegowej i transportowej z wypożyczaniem, tzw. powiązanych usług turystycznych, to wówczas należy jeszcze uzyskać wpis do rejestru organizatorów turystyki w urzędzie marszałkowskim. Bardzo dobrym pomysłem jest też posiadanie przez właściciela firmy lub jej kluczowych pracowników uprawnień instruktora turystyki kwalifikowanej, specjalność turystyka kajakowa. Wiedza zdobyta podczas kursu pozwoli świadczyć lepszej jakości usługi. Z pewnością przydatna będzie też znajomość języka obcego (najlepiej angielskiego) w stopniu komunikatywnym, żeby bez problemu obsługiwać też obcokrajowców.

Kolejnym niezbędnym dokumentem umożliwiającym legalne i bezpieczne organizowanie spływów kajakowych jest umowa gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo polisa na rzecz klientów. Stanowią one zabezpieczenie z tytuły niewykonania lub nienależytego wykonania usługi. Wszyscy uczestnicy zorganizowanego spływu kajakowego muszą też mieć wykupioną przez organizatora polisę NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków – pamiętajmy, że w terenie wszystko może się zdarzyć). Każdy klient ma również prawo do wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie.

Sprzęt i instruktorzy

Zatem jak widać przy tym biznesie na starcie nie ma bardzo dużo skomplikowanych formalności. Podstawą takiej działalności jest sprzęt i oczywiście wspomniani już instruktorzy. Na starcie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią ilość, co najmniej 10, dobrej jakości kajaków z całym dodatkowym wyposażeniem: kamizelki, pokrowce, zapasowe wiosła itp. A to nie wszystko. Firma wypożyczająca kajaki na spływy musi dysponować autem z przyczepą, którym transportuje kajaki na start trasy i odbiera je z mety. Sprzęty trzeba też gdzieś przechowywać. Na początku może to być przydomowy garaż lub jakieś pomieszczenie gospodarcze. Wraz z rozwojem interesu warto rozejrzeć się za większym magazynem, w którym sprzęt może być przechowywany (także zimą) i serwisowany.

Spływy i wypożyczalnia

Z powodzeniem taką działalność można poszerzyć o wypożyczalnię sprzętu wodnego. Warto rozejrzeć się za gotową bazą przy starych ośrodkach wypoczynkowych. Tam takie hangary będą zlokalizowane przy samej plaży, co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak trzeba liczyć się z tym, że będzie to obiekt zaniedbany, wymagający generalnego remontu przystani. Poniesione na ten cel koszty powinny się z czasem zwrócić.

Tworząc wypożyczalnię od podstaw, przede wszystkim należy znaleźć odpowiednią działkę. Do wypożyczania sprzętu wodnego nie potrzeba ogromnego terenu. Najlepsza jest działka nad jeziorem, rzeką, a nawet i nad morzem. Jeśli wypożyczalnia znajduje się na niewielkim terenie ogrodzonym, wystarczy mały kontener, w którym schowa się pracownik w razie niepogody i w której ukryte będą kapoki. Pozostały sprzęt latem z powodzeniem może być na wodzie.

Czytaj dalej – s. 4

Pomysł na firmę: Spływy kajakowe

Promocja spływów w sieci

A jak turyści mają trafić właśnie do nas? Obecnie podstawą jest internet, który jest głównym źródłem informacji. Niezbędna jest więc dobrze wypozycjonowana w sieci strona internetowa. Należy zamieścić tam dokładne opisy ofert, sprzętu oraz tras z mapkami. Istotnym elementem są również zdjęcia i filmiki poglądowe, dzięki którym można zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z naszej oferty. Warto również regularnie udzielać się w mediach społecznościowych. W sezonie najlepiej publikować posty codziennie. Mogą to być krótkie wpisy nawet o sytuacji pogodowej czy przygotowaniach do spływu. Ważne, by po prostu dawać o sobie znać i pokazywać, że jest się aktywnym. Klienci bardzo często korzystają z kontaktu przez internet - prędzej napiszą post, wiadomość w mediach społecznościowych niż zadzwonią. Dlatego warto pamiętać, by w nawale obowiązków systematycznie sprawdzać powiadomienia i wiadomości e-mail.

Koszty inwestycyjne:

10 profesjonalnych kajaków z wyposażeniem: 17 tys. zł

strona internetowa: 3 tys. zł

materiały promocyjne (mapki, foldery): 2 tys. zł

garaż blaszany: 3 tys. zł

działka nad jeziorem: 80 tys. zł

auto z przyczepką: 10 tys. zł

SUMA: 115 tys. zł

Jacek Barszcz, organizator spływów kajakowych na Kociewiu z siedzibą firmy w Starogardzie Gdańskim

Kajaki przewijały się przez całe moje życie. Już jako dwulatek wszystkie wakacje spędzałem z rodzicami nad jeziorami i na spływach kajakowych. Później co roku wyjeżdżałem na spływy i w końcu postanowiłem kupić pierwszy własny dwuosobowy kajak. Potem pojawił się następny – jednoosobowy. Z czasem dokupiłem kilka dodatkowych kajaków i tak powstała miniwypożyczalnia sprzętu wodnego. Po kilku latach rozwijania działalności zrobiła się z tego spora wypożyczalnia. Dziś to rodzinny biznes, który prowadzę z żoną, synem i przyjaciółmi. Wypożyczanie kajaków to wbrew pozorom działalność całoroczna. Oczywiście szczyt ilości wypożyczeń przypada na lato. Pełny sezon zaczyna się u nas w weekend majowy i trwa do końca sierpnia. Wypożyczalnia to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć kajak. To także małe centrum logistyczne. Klienci, szczególnie wynajmujący sprzęt na kilka dni, potrzebują wielu informacji. Gdzie nocować, jakie są tam warunki, czy na trasie można coś zjeść, jak przewozić rzeczy, jak wygląda trasa, czy jest łatwa, czy trudna, ile jest przenosek, czy po drodze są jakieś atrakcje turystyczne, czy są sklepy. Zatem by profesjonalnie obsłużyć takiego klienta, trzeba dysponować sporą wiedzą o rzekach i okolicy. W zależności od potrzeb, oprócz wynajęcia kajaków, oferujemy klientom także: transport uczestników, przewóz bagażu, szkolenia kajakowe. Wynajmujemy sprzęt dodatkowy taki jak namioty, worki wodoodporne, wózki kajakowe. Bardzo ważne są dla nas profesjonalizm, punktualność, odpowiedzialność. Nasze kajaki pływają głównie po pięknych rzekach Kociewia: Wierzycy i Wdzie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wiedzę o regionie postanowiliśmy udostępnić na naszym portalu turystyczny kociewie24.eu.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze