ZUS sprawdzi czy nie zarabiasz zbyt dużo? Okazuje się, że może to zrobić

i

Autor: Shutterstock ZUS sprawdzi czy nie zarabiasz zbyt dużo? Okazuje się, że może to zrobić

Prawnicy alarmują. ZUS przyjrzy się samozatrudnionym. Co będzie sprawdzać?

2021-05-17 7:46

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce wprowadzić specjalny raport, który będą musieli wykonać prowadzący działalność gospodarczą. W raporcie, który będą musieli przedstawić urzędnikowi trzeba będzie podać jaki wykonuje się w tym momencie zawód. Z doniesień "Rzeczpospolitej" wynika, że na alarm biją prawnicy, którzy twierdzą, że pomysł ZUS może być przymiarką do wprowadzenia w kraju testu przedsiębiorcy.

Czy ZUS chce wprowadzić test przedsiębiorcy? 

Prowadzący działalność gospodarczą zaraportują urzędnikom, jaki wykonują zawód. To przymiarka do testu przedsiębiorcy – alarmują prawnicy – pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita". Jak czytamy, od 16 maja zmieniają się druki zgłoszeniowe do ZUS, w których przedsiębiorcy mają podawać kod zawodu zatrudnionych u siebie etatowych pracowników czy zleceniobiorców. Z informacji, jakie „Rzeczpospolita” uzyskała w ZUS, wynika jednak, że informacje o wykonywanym zawodzie będą musiały podać także prawie dwa miliony prowadzących działalność gospodarczą.

Zobacz też: Luzowanie obostrzeń. Uczniowie starszych klas rozpoczynają naukę hybrydową

ZUS tłumaczy się z pomysłu

Dodano, że ZUS tłumaczy nowy obowiązek potrzebami statystycznymi.

"Informacja o wykonywanym zawodzie jest kluczowa przy prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, analiz czy prognoz dotyczących rynku pracy i przemian struktury społecznej w Polsce" - tłumaczy, cytowana przez "Rz" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

"Ciekawe, czy ZUS nie zechce w ten sposób powrócić do weryfikacji samozatrudnionych według tzw. testu przedsiębiorcy" - zastanawia się Agata Mierzwa, partner w kancelarii DZP

Sonda
Co rząd powinien zrobić w sprawie niskich emerytur?
Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze