Produkty bankowe na miarę małej firmy

2011-12-22 3:00

Jeszcze nie tak dawno małe i średnie firmy nie były dla banków atrakcyjnymi klientami. Teraz to się zmieniło i instytucje finansowe prześcigają się w ofertach specjalnie stworzonych z myślą o przedsiębiorcach z tego sektora. Proponują szeroką paletę produktów, dostęp do nich przez Internet, a także poszerzają oferty o dodatkowe usługi pozabankowe, jak np. pakiety prawne czy assistance.

Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek biznes bez kapitału i bez możliwości pozyskania dodatkowych środków na jego rozwój. Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw chętnie korzystają ze wsparcia instytucji finansowych, bo bez tego trudno by im było zaistnieć na rynku i przebić się przez gąszcz konkurencji. Banki, wychodząc im naprzeciw, stale poszerzają swoją ofertę produktów oszczędnościowych i kredytowych. Konta firmowe i kredyty należą do najczęściej wykorzystywanych przez przedsiębiorców instrumentów bankowych.

Wybierz najlepsze konto dla swojej firmy

Podstawowa oferta banku dla właścicieli małych i średnich firm to rachunek bieżący (oszczędnościowo-rozliczeniowy) uwzględniający specyfikę firmy oraz cała gama sprzężonych z nim produktów dodatkowych (np. lokaty, kredyty, karty płatnicze). Rachunek firmowy to narzędzie ważne dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą, czy jest właścicielem dużej spółki. Warto więc dobrze się zastanowić, zanim podejmiesz decyzję o założeniu biznesowego konta w konkretnym banku. Powinno ci zależeć przede wszystkim na dobrym serwisie bankowym i uniknięciu wysokich opłat i oszczędnościach. Sprawdź, jakie są koszty utrzymania rachunku, ile musisz zapłacić za zlecenie stałe, jaką prowizję nalicza bank przy wpłatach gotówkowych oraz czy ułatwia ci kontakt z ZUS i urzędem skarbowym (darmowe przelewy).

Do konta zwykle przypisane są karty płatnicze. Korzystanie z nich stało się nieodłącznym elementem działalności biznesowej. Karty nie tylko zapewniają ci łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do gotówki, lecz także pozwalają na korzystanie z przyznanych przez bank limitów kredytowych. Jeśli natomiast dysponujesz prestiżową złotą lub platynową kartą kredytową, świadczy to o twoim wysokim statusie finansowym. Zwykle takie karty są też wyposażone w atrakcyjne pakiety dodatkowe (np. bezpłatny pakiet ubezpieczeń).

Kredyt dopasowany do potrzeb

Kredyt może być dla ciebie kołem ratunkowym, gdy będziesz miał przejściowe kłopoty finansowe albo nie wystarcza ci własnych środków na całość inwestycji. Zarówno początkujący przedsiębiorca, jak i długoletni właściciel firmy mogą się starać o kredyt bankowy. Jednak szczególnie przydaje się on debiutującym małym i średnim przedsiębiorstwom, bo założenie własnej firmy bez zastrzyku z zewnątrz jest często nierealne. W takiej sytuacji możliwość uzyskania wsparcia finansowego w banku jest nieoceniona, zwłaszcza że można wybrać formę najlepiej dostosowaną do potrzeb i aktualnej kondycji firmy. Właściciele małych i średnich firm chętnie korzystają z kredytu w rachunku bieżącym - dostajesz do dyspozycji określoną sumę, a każda kwota wpływająca na konto zmniejsza twoje zadłużenie. Jeżeli więc na koncie twojej firmy brakuje przejściowo środków na pokrycie płatności wynikających z bieżącej działalności, to możesz sięgnąć po ten kredyt. Do utrzymania płynności finansowej przydaje się natomiast kredyt obrotowy - jest zwykle spłacany ratalnie. Możesz także otrzymać od banku kredyt inwestycyjny przeznaczony na finansowanie zakupu nieruchomości czy wyposażenia firmy w nowy sprzęt i maszyny. Oferty kredytów inwestycyjnych są bardzo zróżnicowane, tak samo sposób i warunki spłaty. Przede wszystkim musisz jednak sprawdzić, czy planowane przez ciebie przedsięwzięcie może być sfinansowane takim kredytem, oraz dowiedzieć się, na jakie cele możemy przeznaczyć uzyskane pieniądze. Banki mają czarne listy szczególnie ryzykownych branż, których nie chcą kredytować - np. firm z branży paliwowej, transportowej czy hotelarskiej.

Jak się starać o kredyt

Jeśli zamierzasz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, to najłatwiej wsparcie dla swojej firmy zdobędziesz w banku, w którym masz już otwarte konto, a na nie regularnie wpływają twoje dochody. Bardzo pomaga w otrzymaniu kredytu przedstawienie dobrej historii kredytowej świadczącej o tym, że wcześniej solidnie spłacałeś swoje zadłużenie. Jednak banki stawiają przedsiębiorcom spore wymagania, zwłaszcza gdy chodzi o tych, którzy od niedawna działają na rynku i nie mają udokumentowanych stałych dochodów (często wymagają rocznej lub dwuletniej obecności na rynku). Jeśli rozliczasz się w formie książki przychodów i rozchodów, musisz przedstawić książkę przychodów i rozchodów za bieżący rok lub zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach za bieżący rok. Jeśli jest to ryczałt ewidencjonowany, zwykle potrzebny jest PIT za poprzedni rok. Przy rozliczeniu według karty podatkowej jest trudniej, bo nie ma dokumentów potwierdzających jego dochód potrzebny do obliczenia zdolności kredytowej.

Jeśli starasz się o kredyt, nie możesz też mieć żadnych niespłaconych zobowiązań, np. zaległych składek ZUS. Bank sprawdzi także wartość aktywów finansowych firmy i zażąda zabezpieczenia kredytu. Może nim być np. blokada środków na lokacie, zastaw na funduszach inwestycyjnych czy zastaw na papierach wartościowych.

Doradzamy w zakresie finansów i prawa

Piotr Górski, wiceprezes zarządu Fm Banku

Jesteśmy pierwszym bankiem, który został specjalnie powołany do kredytowania i kompleksowej obsługi bankowej mikrofirm, zwłaszcza tych o najniższych przychodach. W FM Banku prowadzący własną działalność mogą liczyć na znacznie więcej niż standardowe produkty bankowe, a w oddziale obok bankowego doradcy spotkają prawnika. Nasz bank nie tylko udzieli przedsiębiorcy kredytu, ale też obejmie opieką prawną każdego przedsiębiorcę, który zostanie klientem banku. Pakiety Prawne dla przedsiębiorców to unikalna usługa dostępna tylko w FM Banku, która zapewnia firmie stały dostęp do fachowej wiedzy prawniczej. Chcemy nie tylko być dla naszych klientów wsparciem finansowym, lecz także zapewniać wszelką możliwą pomoc w prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorca może dzięki temu przerzucić na nas obowiązki i skupić się na działaniach typowo biznesowych, takich jak zdobywanie rynku czy rozwój biznesu, a w razie kłopotów, np. z niesłownymi kontrahentami, zwrócić się do nas. Celem pakietów prawnych jest pomoc przedsiębiorcy w rozwiązywaniu bieżących problemów, z którymi styka się na co dzień przy prowadzeniu działalności gospodarczej, w taki sposób, aby mógł on się skoncentrować na swoim biznesie.

Najnowsze