technologie/serwery

i

Autor: materiały prasowe technologie/serwery

Serwery, kontenery i dockery – czym są i jak je wdrożyć w firmie?

2020-08-05 6:48

Prowadzenie nowoczesnej firmy, korzystającej z nieprzebranych zasobów sieci, często wymaga wsparcia najnowszych technologii. Rozwiązania software i hardware, kiedyś wymagające dużej wiedzy i przygotowania, by w pełni wykorzystać ich funkcjonalność, dziś są w zasięgu ręki i okazują się być łatwiejsze do wdrożenia nawet w przedsiębiorstwach z sektora MŚP. Przykładem mogą być serwery, kontenery i dockery, których wykorzystanie w firmach dzięki innowacyjnym rozwiązaniom nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi ani ludzkimi - przekonuje Dmitriy Akulov, przedsiębiorca, założyciel start-upów i firm informatycznych appfleet, Prospect One, jsDelivr.

Czym są dockery, kontenery i serwery?
Serwery to programy komputerowe lub urządzenia, które umożliwiają funkcjonowanie innych programów lub urządzeń zwanych „klientami”. Ich celem jest udostępnianie danych i zasobów. Głównymi dostawcami serwerów są firmy hostingowe, które działają w oparciu o własne Data Centers. Posiadanie serwera daje firmie szereg określonych korzyści. Należą do nich m.in.: szybki dostęp do danych z każdego punktu na świecie poprzez chmurę obliczeniową, bezpieczeństwo danych czy szybkie transfery.

ZOBACZ TAKŻE: Promocja za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków. Przejazd możliwy bez gotówki

Kontenery (containers) to nowy sposób wdrażania usług online. Wystarczy wyobrazić sobie plik zip zawierający wszystko, co potrzebne do uruchomienia danego oprogramowania. Bez względu na lokalizację, zawsze będzie miał taką samą zawartość. Podobnie jest z kontenerami. To lekkie, zwirtualizowane systemy operacyjne, zawierające cały kod oprogramowania, wszystkie konfiguracje i dodatkowe usługi. Dzięki temu są przenośne i łatwo skalowalne. Obecnie  programiści piszą swój kod w dowolnym języku i jeśli będzie on działać w naszym systemie, to wszędzie zadziała w takim sam sposób. To znacznie upraszcza sprawę i oszczędza czas potrzebny na optymalizację i dostosowanie kodu do innych lokalizacji.

Dockery to natomiast technologia kontenerów. Docker zastępuje wirtualizację przez stosowanie konteneryzacji. Polega ona na tym, że umożliwia uruchomienie wskazanych procesów aplikacji w wydzielonych kontenerach, które z punktu widzenia aplikacji są odrębnymi instancjami środowiska uruchomieniowego. Każdy kontener posiada wydzielony obszar pamięci, odrębny interfejs sieciowy z własnym, prywatnym adresem IP oraz wydzielony obszar na dysku, na którym znajduje się zainstalowany obraz systemu operacyjnego i wszystkich zależności lub bibliotek potrzebnych do działania aplikacji.

Na co zwracać uwagę?
Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na serwer dedykowany, VPS lub w chmurze, a różnice między nimi są dość istotne. Serwery dedykowane są z reguły tańsze, szczególnie jeśli nasza firma potrzebuje dużo zasobów, ale należy przy tym zmierzyć się z zarządzaniem sprzętem. Przy obsłudze serwerów w grę wchodzi wiele ręcznych czynności konserwacyjnych, a jeśli jakiś element zawiedzie, serwer może ulec awarii. Serwery w chmurze i VPS są podobne, przy czym VPS jest tańszy i ma mniej funkcji automatyzacji oraz nieco gorszą dostępność.

Serwery w chmurze są najdroższym rozwiązaniem, ale także najbardziej niezawodnym i przyjaznym dla programistów, zapewniającym wiele narzędzi do automatyzacji infrastruktury, takich jak API i biblioteki. Kontenery i docker działają na tych serwerach - jest to sposób na wdrożenie na nich aplikacji, usługi albo kodu.

Niestety kontenery i docker zwiększają przy okazji poziom trudności zarządzania serwerami. Najczęściej firmy decydują się więc na użycie serwerów w chmurze z dockerem jako sposobem uproszczenia działania, ale ostatecznie kosztuje to znacznie więcej i nadal wymaga doświadczonego personelu do zarządzania infrastrukturą. W takich sytuacjach rozwiązaniem mogą stać się platformy w rodzaju appfleet. Obsługują one wszystkie funkcje dockerów i zarządzania serwerami, umożliwiając niestandardowe zarządzanie kodem.

Rozwiązania dla MŚP
Wdrożenie serwerów, kontenerów i dockerów to w niektórych przypadkach niełatwy proces, a nawet droższe rozwiązania w chmurze tego nie ułatwiają. Firmy często muszą zatrudniać zewnętrznych konsultantów, którzy pomogą zainstalować i skonfigurować te rozwiązania, a następnie przeszkolić personel, jak ich używać.

Aby firma na spokojnie mogła z nich korzystać, konieczny jest nieduży dział IT lub choćby specjalista zajmujący się wdrożeniami. Trudność obsługi wzrasta proporcjonalnie i jest tym większa, im większa jest firma, czy liczba usług, które planujemy uruchomić. Wtedy przyda się zespół doświadczonych i kosztownych specjalistów, który pracuje nad utrzymaniem całego systemu. Firmy mogą się jednak wspierać się takimi rozwiązaniami jak Heroku lub appfleet, które całkowicie upraszczają te procesy. 

Kto może skorzystać na tych rozwiązaniach?
Rozwiązania takie jak Kubernetes są przeznaczone dla doświadczonych działów IT, wspomagając je w zarządzaniu kontenerami na serwerach w chmurze. Z kolei na przykład  appfleet dedykowany jest dla małych firm, programistów, ale także dużych przedsiębiorstw, które nie chcą wydawać dużych środków na własną infrastrukturę IT i zamiast tego wolą uprościć procesy, oszczędzając budżet firmowy na inne cele.

Z serwerów, kontenerów i dockerów korzystają już prawie wszystkie rodzaje firm – mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duże korporacje. Niektóre z nich tylko te rozwiązania testują, inne całkowicie się na nie przeniosły. W przyszłości wykorzystanie kontenerów będzie rosło wraz z rozwojem rynku programistów, mikroprzedsiębiorstw, małych firm i dużych korporacji poszukujących alternatyw dla uruchamiania kodu na serwerach oraz wewnątrz platform kontenerowych.

Ile to kosztuje?
Niektóre serwery, kontenery i dockery są bardzo przystępne cenowo, ale część z nich jest wyraźnie droższa. Z czego to wynika? Same kontenery dokujące są bardzo łatwe i tanie w obsłudze. Trudności pojawiają się, gdy trzeba je niezawodnie uruchomić na produkcji. Klastrowanie, przełączanie awaryjne, równoważenie obciążenia, zarządzanie wdrożeniami, aktualizacjami, zasobami - to wszystko sprawia, że ich obsługa staje się skomplikowana, co wymaga kolejnych kosztownych rozwiązań. Na szczęście istnieją na rynku platformy, które odpowiadają na te wyzwania, będąc jednocześnie rozwiązaniem w zasięgu budżetów mniejszych firm.

Wsparcie z rynku
Na rynku istnieje coraz więcej firm, które specjalizują się w serwerach, dockerach i kontenerach. Potrafią one przeprowadzić firmę „suchą stopą” do platformy kontenerowej, a następnie być w tym procesie wsparciem tak długo, jak to konieczne. Niestety ich usługi nie są tanie, a przez to trudno dostępne dla większości małych firm. Aby wdrożyć i utrzymać serwery, kontenery i dockery w firmie, zarządzający nią muszą włożyć pewien wysiłek. Im więcej płacimy specjalistom, tym mniejsze nasze zaangażowanie. Ostatecznie koszt serwerów staje się najmniejszy, a reszta zaangażowania i budżetu przeznaczona jest na wsparcie i zarządzanie systemami.

Super Biznes 17 VII
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze