Bankomat pieniądze - pixabay

i

Autor: Michal Jarmoluk z Pixabay

To koniec bankomatów? Polacy już ich nie potrzebują

2020-10-08 8:05

Pandemia COVID-19 odbiła się na naszym podejściu do pieniądza. Z jednej strony był w Polsce zauważalny trend wypłacania gotówki w obawie przed kryzysem ekonomicznym, z drugiej, WHO oraz banki apelowały o korzystanie z płatności bezdotykowych i ograniczenie gotówki. W dłuższej perspektywie transakcji za pośrednictwem kart przybywa, a bankomaty staja się powoli przeżytkiem.

Płatności kartą są nie tylko wygodniejsze, ale w obecnej sytuacji to najbezpieczniejszy środek płatniczy. Coraz rzadziej też wypłacamy gotówkę z bankomatów. Sytuacja zmieniała się podczas lockdownu, kiedy Polacy obawiali się utraty dostępu do swoich pieniędzy, wtedy to bankomaty przeżywało krótki boom, teraz jednak trend się odwraca. Jak podaje „Rzeczpospolita” tylko w marcu i kwietniu ilość gotówki w obiegu wzrosła odpowiednio o 26 mld złotych i 20 mld złotych.

Zobacz także: Ubezpieczenie na życie w czasie pandemii koronawirusa. Polacy nie są chętni na dodatkowy wydatek

Obecnie po gotówkę z bankomatów sięgamy już rzadziej, a sytuacja przypomina trend z miesięcy sprzed epidemii. Rośnie liczba transakcji bezgotówkowych. Według danych „Rzeczpospolitej” w drugim kwartale roku przeprowadzono 112 mln wypłat z bankomatów, to najniższy wynik od 2004 roku. Zmiana nawyków Polaków przekłada się także na liczbę urządzeń, w ciągu minionych 6 miesięcy zlikwidowano 560 bankomatów, a łącznie od 2017 roku zniknęło ich aż 1,6 tys.

Sprawdź również: Nowy urlop dla pracowników! Dodatkowe trzy dni wolnego. Trzeba spełnić jeden warunek

Kraków: trwa budowa dwóch zbiorników retencyjnych przy Malinówce, dorzeczu Serafy
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze