Uber

i

Autor: materialy oprasowe Uber

Uber planuje osiągnąć neutralność emisyjną. Firma podała konkretną datę

2020-09-15 13:57

Do 2040 wszystkie przejazdy zamawiane przez aplikację Uber będą bezemisyjne. W ramach transformacji firma planuje rozwój produktu Uber Green oraz wdrożenie strategii bezemisyjnej we wszystkich 10,000 miastach na 6 kontynentach, w których działa aplikacja. Kolejnym krokiem do realizacji właśnie ogłoszonego zobowiązania, będzie realizowanie aż połowy kursów w siedmiu najważniejszych miastach Europy przez pojazdy elektryczne do 2025 r.

Uber zobowiązuje się do transformacji w bezemisyjną platformę transportową do roku 2040. Przejazdy realizowane we wszystkich 10,000 miastach na 6 kontynentach, będą obsługiwane przez pojazdy bezemisyjne, komunikację miejską oraz urządzenia transportu osobistego (UTO). Rynek europejski jest w globalnej czołówce na drodze do elektryfikacji transportu współdzielonego. Do roku 2025, 50 proc. wszystkich przejazdów realizowanych za pośrednictwem platformy Uber w kluczowych miastach (Amsterdam, Berlin, Bruksela, Lizbona, Londyn, Madryt i Paryż), będzie odbywać się za pośrednictwem aut bezemisyjnych - czytamy w komunikacie firmy. 

ZOBACZ TAKŻE: Uber wjeżdża do kolejnego polskiego miasta

Będzie to możliwe dzięki inwestycji rzędu 800 milionów USD, które zostaną przeznaczone na wsparcie w zmianie pojazdów na samochody elektryczne, dla setek tysięcy kierowców w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

Uber będzie również w dalszym ciągu rozszerzał usługę Uber Green, w ramach której pasażerowie mogą zamówić przejazd pojazdem niskoemisyjnym. Do końca 2021 roku firma zobowiązała się do zwiększenia liczby miast, w których dostępna jest usługa - z 37 aż do 60, w tym do startu w Londynie i Barcelonie. Dzięki temu pasażerowie zamawiający przejazdy w kluczowych miastach, w których realizowane jest 80% wszystkich europejskich zamówień, będą mogli wybrać transport samochodami elektrycznymi.

Zielony Uber w Polsce. W Polsce usługa Uber Green jest dostępna w Krakowie od maja 2019. Od ubiegłego roku za pośrednictwem aplikacji można również skorzystać z hulajnóg Lime. Usługa dostępna w Warszawie, Poznaniu oraz Wrocławiu, wpisuje się w multimodalną koncepcję platformy oraz stanowi uzupełnienie nowej wizji zielonego transportu miejskiego.

- Jako największa platforma mobilności miejskiej w Europie, chcemy wspierać walkę  ze zmianami klimatycznymi i rozwój rozwiązań ekologicznych. Mając na uwadze nasze zobowiązania wobec pasażerów, kierowców i miast, podjęliśmy dziś szereg ambitnych decyzji, aby pomóc w elektryfikacji naszej platformy. Wyznaczając nasze cele bezemisyjne na rok 2040, zakładamy znaczne zmiany już w ciągu najbliższych 5 lat - mówi Michał Konowrocki, Dyrektor Zarządzający Uber Polska.

- Mieszkańcy miast w całej Europie cierpią z powodu zanieczyszczeń i korków. Współdzielone przejazdy autami elektrycznymi są kluczem do rozwiązania tych problemów. W pierwszej kolejności zamierzamy wesprzeć najbardziej aktywnych kierowców, którzy będą mogli zmodernizować swoje floty i wyposażyć je w auta elektryczne. Zaangażowanie Ubera w szybką elektryfikację pojazdów w czołowych europejskich miastach jest dobrą wiadomością zarówno dla mieszkańców, jak i lokalnych władz. Nadszedł czas, aby główne europejskie miasta zajęły pozycję lidera zielonej transformacji. Będą do tego potrzebne zmiany i współpraca z metropoliami w zakresie wprowadzenia stref zerowej emisji, nowych ścieżek rowerowych i korytarzy przeznaczonych wyłącznie dla rowerzystów, jak również łatwego dostępu do infrastruktury ładowania pojazdów zarówno w domu, w pracy jak i wszędzie tam, gdzie przemieszczają się mieszkańcy - William Todts, CEO, Transport and Environment.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bez maseczki nie pojedziesz. Uber przedłuża konieczność zakrywania twarzy w pojazdach

Partnerstwo na rzecz ekologii. Uber nawiązuje również pierwszą tego rodzaju współpracę z przedstawicielami przemysłu motoryzacyjnego i energetycznego, która ma na celu ułatwić modernizację floty partnerów.  Firma podpisała umowę z koncernem Renault-Nissan, w ramach której kierowcy realizujący przejazdy za pośrednictwem platformy Uber będą mieli dostęp do niedrogich pojazdów elektrycznych. W Wielkiej Brytanii Uber podpisał umowę z BP, dzięki czemu w Londynie powstaną strefy do ładowania pojazdów elektrycznych. We Francji z kolei, dzięki współpracy z EDF, powstanie nowa infrastruktura do szybkiego ładowania oraz niedrogie domowe zestawy ładujące.

Uber opublikował również nowy raport dotyczący rozwoju elektryfikacji transportu współdzielonego w Europie. “SPARK! Partnering to electrify Europe”, identyfikuje bariery, które stoją na drodze elektryfikacji kierowców komercyjnych - w szczególności dotyczących ładowania i opłacalności - oraz sposobów na to jak Uber, producenci samochodów, firmy energetyczne, miasta oraz administracje rządowe mogą połączyć siły, aby je pokonać. - Wierzymy, że przy współpracy sektora prywatnego oraz publicznego, transport współdzielony w największych miastach europejskich może być bardziej ekologiczny nawet w ciągu najbliższych 5 lat. Osiągnięcie tego celu jest ważnym początkiem dla zielonej transformacji w Polsce - dodaje Michał Konowrocki.

Super Biznes - wywiad
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze