W czym doradca pomoże przedsiębiorcy

2012-03-29 4:00

Jaki wziąć kredyt, gdzie zainwestować pieniądze, co odpisać od podatku, a czego w pod żadnym pozorem nie? Jeśli świat finansów to dla ciebie czarna magia, warto skorzystać z usług wykwalifikowanego doradcy. Zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy.

>>> Śniadanie z Super Biznesem - relacja WIDEO

Pieniądze ciężko zarobić, a stracić... można w jednej chwili. Zwłaszcza gdy nieumiejętnie nimi zarządzamy. Tymczasem na każdym kroku czekają na nas pułapki: nieczytelne umowy kredytowe, skomplikowane przepisy podatkowe, nie do końca jasne sposoby przeliczania zysku, procenty, marże i inne finansowe procedury. Przedsiębiorca co krok styka się ze światem finansów. Przepisy podatkowe i zarządzanie finansami mogą spędzać sen z powiek. Prowadzenie księgowości, rozliczanie z ZUS czy urzędem skarbowym to nie tyle skomplikowane sprawy, ile czasochłonne i wymagające precyzji zajęcia. Najmniejsza pomyłka może bowiem skutkować karą.

Jeśli finanse to nie twoja specjalność, pomyśl nad skorzystaniem z usług doradcy. Unikniesz w ten sposób ryzyka niekorzystnego rozporządzania finansami lub popełnienia nieumyślnego wykroczenia skarbowego.

Z wiedzy doradcy można korzystać w zakresie:

1. Podatków

Doradcy podatkowemu możesz powierzyć cały ciężar kontaktów z aparatem skarbowym. Są to sprawy związane z prowadzeniem ksiąg handlowych i ewidencji podatkowej, a także sporządzaniem zeznań i deklaracji podatkowych. Dobry doradca nie tylko pomoże obniżyć obciążenia podatkowe, lecz także udzieli wskazówek w sprawach dotyczących ubezpieczeń zdrowotnych czy składek ZUS. Jeśli prowadzisz firmę, która współpracuje z podmiotami zagranicznymi, specjalista powinien umieć doradzić właściwą formę współpracy, by żadna ze stron nie miała kłopotów z organami skarbowymi w kraju i za granicą. Usługi doradcy podatkowego są płatne.

2. Działalności gospodarczej

Doradca gospodarczy udzieli wskazówek w zakresie strategii rozwoju firmy, wskaże nowe możliwe formy działalności, dzięki którym przedsiębiorstwo będzie miało szansę rozwoju. Może również służyć pomocą w zakresie korzystania z funduszy unijnych i pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. Usługi z doradztwa gospodarczego są płatne.

3. Kredytów

Doradca kredytowy przyda się zwłaszcza w sytuacji, gdy firma potrzebuje gotówki na inwestycje. Oferta banków jest tak duża, że przeciętny człowiek ma raczej małe szanse na wybranie opcji idealnej. Dlatego pomoc wykwalifikowanego doradcy finansowego będzie ogromnym ułatwieniem. Dobry fachowiec oferty banków ma w małym palcu i prawdopodobnie już na pierwszym spotkaniu będzie w stanie przybliżyć możliwości, na jakie możesz liczyć. Wszystkie procedury kredytów i inwestycji dla firm oparte są na biznesplanach popartych konkretnymi wyliczeniami. Doradca wie, na co bank będzie zwracał szczególną uwagę i które aspekty będą go najbardziej interesować. Co więcej, skorzystanie z usług doradcy pozwala na złożenie wniosków kredytowych lub inwestycyjnych w paru bankach jednocześnie, co umożliwia wybór najtańszej oferty. Odpada bieganie po bankach, wyczekiwanie w kolejkach do okienka i samodzielne analizowanie plusów i minusów produktu.

Dobry doradca zna oferty kredytowe wszystkich liczących się banków, z tym większą łatwością dobierze najkorzystniejszą ofertę dla twojej firmy. Jego praca polega na zestawianiu ofert i wybieraniu opcji najkorzystniejszej. To ważne, zwłaszcza w przypadku kredytów opiewających na duże sumy. W tym wypadku prowizja wyższa o kilka procent lub oprocentowanie wyższe o pozornie nic nieznaczące 0,5 proc. może spowodować podniesienie kosztu kredytu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Doradca pomoże nam również w zebraniu i wypełnieniu odpowiednich dokumentów niezbędnych do złożenia skutecznego wniosku o kredyt, podpowie też, jak przygotować biznesplan pod bank, do którego składamy wniosek. Doradcy kredytowi nie pobierają opłat od klientów. Ich dochodem jest prowizja od banku, z którym klient zawrze umowę.

4. Inwestycji

Licencjonowany doradca to doradca inwestycyjny. Aby tak się mianował, musi posiadać licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Zdobycie licencji nie jest łatwe, więc doradców inwestycyjnych jest w kraju niespełna 400. Ich zadania to podpowiadanie klientowi, w co zainwestować pieniądze, jak skutecznie je pomnażać, a także zarządzanie powierzonymi im pieniędzmi. Obok doradców inwestycyjnych funkcjonują jeszcze doradcy finansowi. Tę rolę może pełnić każdy, pod warunkiem jednak, że zna się na rzeczy. Doradzi zarówno w zakresie wydatków, oszczędności, jak i planów inwestycyjnych. Pomoże w opracowaniu długookresowego planu finansowego, który pozwoli ci na maksymalizację osiąganych zysków i gromadzonych oszczędności przy jednoczesnej minimalizacji strat i kosztów. Doradcy możemy powierzyć czuwanie nad realizacją planu finansowego i korygowanie ewentualnych niedociągnięć. Specjalista doradzi również, jak zaplanować budżet, aby pieniędzy wystarczyło i na codzienne wydatki, i na długoterminowe cele, np. na rozwój firmy.

W jaki sposób mądrze korzystać z usług doradcy

W sprawie pieniędzy ostrożność nigdy nie zaszkodzi. Dotyczy to również wyboru doradcy, któremu powierzymy nasze pieniądze.

1. Warto korzystać z usług doradców sprawdzonych, z długoletnim doświadczeniem, polecanych przez osoby, którym ufamy.

2. Rzetelnego doradcę prędzej znajdziemy w renomowanej firmie niż w ogłoszeniu prasowym.

3. Istnieje ryzyko, że doradca zaproponuje ci produkt, który dla ciebie nie będzie korzystny, ale on będzie miał wyższą prowizję. Trzeba bowiem pamiętać, że doradcy kredytowi czy finansowi to tak naprawdę sprzedawcy produktu, którym jest usługa banku lub instytucji finansowej.

4. Pamiętaj, że doradca podatkowy podpisuje się na deklaracjach i zeznaniach podatkowych oraz podaje tam swój numer wpisu na listę doradców. Ma obowiązek przechowywania kopii sporządzonych przez siebie dokumentów przez pięć lat, a w razie błędu ponosi odpowiedzialność finansową za wyrządzoną szkodę.

Najnowsze