Wsparcie dla młodych przedsiębiorców

2014-12-02 3:00

MAPIT - Laboratorium Trwałego Rozwoju to pierwszy program szkoleniowo-badawczy, to wielka szansa dla młodych przedsiębiorców.

Dlaczego warto wspierać młode ambitne przedsiębiorstwa wysokich technologii? - debata na ten temat odbyła się 4 listopada w siedzibie Pracodawców RP w Warszawie. Okazało się, że to właśnie firmy wysokich technologii najszybciej wkraczają na ścieżkę wzrostu. Przedsiębiorstwa tworzą nowe miejsca pracy i są niezbędnym elementem funkcjonowania międzynarodowych korporacji. A rozwój młodych i innowacyjnych przedsiębiorstw to wypełnianie luki rozwojowej polskiej gospodarki.

Kto dostanie szanse

MAPIT - Laboratorium Trwałego Rozwoju, to pierwszy program szkoleniowo-badawczy, który pomaga mikroprzedsiębiorcom (w tym dopiero startującym z branż wysokich technologii) efektywniej zarządzać swoim rozwojem. Projekt realizowany jest przez Pracodawców RP. W jego ramach wsparciem zostanie objętych 100 osób z 50 mikrofirm, których działalność sklasyfikowana jest wg wybranych kodów PKD, takich jak m.in.: farmaceutyka, optyka, telekomunikacja, informatyka. Biorący udział w programie właściciele firm poznają metody i narzędzia, dzięki którym rozwój i zarządzanie własnym biznesem będzie bardziej efektywne.

"MAPIT! Planowanie strategii wzrostu młodych ambitnych przedsiębiorstw wysokich technologii to odpowiedź Pracodawców RP na potrzeby rynku.

Lepsze perspektywy

MAP - Młodzi Ambitni Przedsiębiorcy działający w naszym kraju nie są wspierani systemowo, nie mają wyprzedzających działań, które pozwoliłyby lepiej ich diagnozować i pomóc w czasie kryzysu. Tylko połowie z nich udaje się przetrwać do czwartego roku działalności.

Pracodawcy RP doceniają potencjał polskich MAP, ich stale zwiększającą się liczbę, widzą, jak przekształcają się w "gazele" - firmy kreujące największą liczbę miejsc pracy. Ambicje tych firm są wysokie, 30 proc. z nich spodziewa się zatrudniać powyżej 10 osób w ciągu 5 lat i jednocześnie zwiększyć swoje zatrudnienie o 50 procent.

To się opłaca

Wspieranie MAP, jak wynika z badań i doświadczeń innych krajów, jest bardzo opłacalne. Rozwijają one nowe technologie i produkty, wprowadzają większą innowacyjność w gospodarce i wyższą produktywność pracy.

MAPIT wspomaga ocenę obszarów problemowych dla mikroprzedsiębiorstw, przy udziale specjalistów m.in. z obszaru ekonomii, prawa, biznesu, stosunków międzynarodowych.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Program jest współfinansowany przez Unię Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegółowe informacje podane są na stronie www.mapit.pl

Etapy pomocy w ramach programu

1. Diagnostyka - analiza stadium, w jakim znajduje się firma oraz diagnoza potrzeb przy pomocy narzędzia on-line.

2. E-learning - realizacja szkoleń na podstawie diagnozy. W ramach ścieżki uczestnicy skorzystają z wybranych szkoleń e-learning.

3. Konsulting - konsultacje powiązane ze szkoleniami składają się z dwóch części:

przygotowanie: właściciel firmy wspólnie z ekspertem ustala plan prac, a następnie razem wypracowują strategię wzrostu,

wdrożenie: ekspert będzie wspierał właściciela firmy we wdrożeniu przygotowanej strategii wzrostu.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Najnowsze