Wybierz dobre konto firmowe

2012-02-15 3:00

Powinno nam zależeć na dobrym serwisie bankowym i uniknięciu wysokich opłat. Ważne są także: koszty utrzymania rachunku, to, ile musimy zapłacić za zlecenie stałe, jaką prowizję nalicza bank przy wpłatach gotówkowych oraz czy ułatwia nam kontakt z ZUS i urzędem skarbowym.

Rachunek firmowy to narzędzie ważne dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą, czy jest właścicielem dużej spółki. Koszt obsługi konta jest więc dla większości małych firm jednym z najważniejszych kryteriów wyboru. Podstawowym wydatkiem związanym z prowadzeniem rachunku jest miesięczna opłata za korzystanie z konta, jednak nie powinniśmy się sugerować jedynie stałą opłatą za prowadzenie rachunku. Koniecznie trzeba sprawdzić, jakie są ceny usług, z których będziemy korzystać najczęściej. Może się bowiem okazać, że stała miesięczna stawka jest wprawdzie niewygórowana, ale inne koszty związane z obsługą konta pochłaniają już znacznie wyższe kwoty.

Przyjmowanie wpłat oraz obsługa przelewów to jedne z najważniejszych usług realizowanych w ramach rachunku firmowego. Za dokonanie wpłaty przeważnie nie musimy ponosić żadnych opłat (wpłata gotówki we wpłatomacie), natomiast prowizja za wykonanie przelewu wychodzącego jest uzależniona od jego rodzaju (wewnętrzny, zewnętrzny) oraz miejsca złożenia zlecenia (Internet, telefon, oddział). Jeśli opłaty za prowadzenie konta są wysokie, powinny być zrekompensowane niskimi kosztami za inne usługi, np. za przelewy czy korzystanie z bankomatów.

Postaw na Internet

Coraz więcej banków rozszerza swoją ofertę o internetowe rachunki firmowe (bez opłat za ich prowadzenie), bezpłatne przelewy do urzędu skarbowego i ZUS, dostęp do kart debetowych, kredytowych, rachunków oszczędnościowych i innych produktów finansowych. Warto przyjrzeć się propozycjom banków internetowych, które dzięki temu, że nie ponoszą ogromnych kosztów utrzymania tradycyjnych oddziałów, są w stanie zaoferować klientom bardzo konkurencyjne oferty. W większości z nich nie możemy jednak liczyć na bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów. Dlatego jeśli potrzebujemy stałego dostępu do gotówki, powinniśmy raczej wybrać bank, który łączy tradycyjną bankowość z dostępem do Internetu.

Weź kartę

Banki często oferują darmowe konta, ale pobierają opłaty za wydanie i obsługę karty płatniczej wydawanej do konta. Wybierając rachunek, warto więc sprawdzić, czy bank będzie żądał takich opłat, czy rzeczywiście będzie to rachunek za 0 zł. Posługiwanie się plastikowymi pieniędzmi stało się już nieodłącznym elementem działalności biznesowej. Karty nie tylko zapewniają łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do gotówki, ale pozwalają na korzystanie z przyznanych przez bank limitów kredytowych. Jeśli natomiast dysponujemy prestiżową złotą czy platynową kartą kredytową, świadczy to o naszym wysokim statusie finansowym.

Skorzystaj z pakietów

Pakiety, czyli oferty bankowe obejmujące rachunek bieżący i usługi dodatkowe, są konstruowane w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom firm w zależności od ich aktywności i skali działalności. Najtańsze z nich proponują zwykle tylko podstawowe usługi, które jednak w zupełności wystarczają do bieżącej obsługi finansowej firmy, a dają dodatkowe korzyści. W ramach jednej opłaty "pakietowej" za prowadzenie rachunku możemy uzyskać dostęp do usług bankowości elektronicznej (w tym serwisu internetowego i telefonicznego), karty debetowej, lokat czy kredytów. Możemy też otrzymać dodatkowo rachunek pomocniczy, rachunek walutowy i coraz częściej konto oszczędnościowe czy bezpłatną realizację przelewów do ZUS i urzędów skarbowych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze