Michał Paszkowski

i

Autor: archiwum se.pl

Michał Paszkowski: Wychowaj swoje dziecko na milionera

Michał Paszkowski 2012-09-24 4:00

Troska o to, czy nasza pociecha poradzi sobie w życiu, jest bliska każdemu rodzicowi. Chcielibyśmy, by naszemu dziecku żyło się lepiej niż nam. Warto więc od wczesnego dzieciństwa trenować inteligencję ekonomiczną. Oto kilka prostych wskazówek.

Sprawia nam radość obsypywanie dzieci zabawkami, słodyczami, zapewnianie im różnych rozrywek. Pozwól jednak czasem maluchowi wybrać: jedno ciastko teraz albo dwa za jakiś czas. Ucz małych wyrzeczeń w zamian za większe korzyści w przyszłości.

Rozwijaj spostrzegawczość

Umiejętność dostrzegania tego, czego inni nie widzą, to podstawa wielu fortun. Zamiast telewizji zapewnij dziecku kreatywne zabawki, zapisz na zajęcia rozwijające wyobraźnię, uczące poszukiwania niestandardowych rozwiązań.

Ucz dysponowania dobrami

Jeśli dziecko jest jeszcze za młode na kieszonkowe, daj mu możliwość dysponowania małym zapasem np. słodyczy. Poinformuj, kiedy otrzyma nową porcję i bądź w tym konsekwentny. Naucz je zarządzania dobrami w czasie.

Pokaż radość dzielenia się

Wyrabiaj wrażliwość na potrzeby innych. Zapewniaj swojemu dziecku jak najczęściej okazje, by doświadczało, co oznacza powiedzenie "dawanie wzbogaca".

Zabezpiecz start życiowy

Oprócz kształtowania odpowiednich nawyków warto przygotować dziecku odpowiednie zabezpieczenie na start. Wykorzystaj w tym celu prosty w zasadzie działania i bardzo popularny w krajach zachodnich sposób gromadzenia kapitału w funduszu inwestycyjnym poprzez programy typu Osobisty Program Inwestycyjny.

Zamożność to nie stan konta bankowego, ale sposób myślenia i działania. Prawdziwy milioner, nawet jeśli utraci majątek, znajdzie metodę, by zgromadzić go na nowo. I odwrotnie, kiedy utracjusz otrzyma od losu fortunę, szybko powróci do życia w niedostatku.

Naprawdę warto więc popracować nad codziennymi nawykami i podejściem do spraw finansowych.

Michał Paszkowski

PKO TFI Artykuł przedstawia osobiste poglądy autora, a nie instytucji, z którą jest związany.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze