Kajak

i

Autor: Stock Connection / Rex Features

Wypożyczalnia sprzętu wodnego! Jak ją otworzyć

2016-09-04 11:00

Latem można połączyć przyjemne z pożytecznym i założyć własną wypożyczalnię sprzętu wodnego. Jeśli jeszcze interesujesz się turystyką, możesz organizować spływy kajakowe, a nawet otworzyć szkółkę kajakarską. W naszej książce "45 nowych pomysłów na biznes" podpowiadamy w jaki sposób uruchomić nie tylko działalność o tym profilu.

Na biznes związany z wodą i przyrodą mogą się zdecydować nie tylko mieszkańcy pojezierzy czy pomorza. W związku z tym, że w tej branży zarabia się wyłącznie w sezonie, pracę można połączyć z wakacjami i w lecie zamieszkać w przyczepie kempingowej zlokalizowanej na terenie wypożyczalni.

W poszukiwaniu lokalizacji
Wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych można otworzyć nad jeziorem, nad rzeką, a nawet nad morzem. Oczywiście najlepsza jest lokalizacja w pobliżu uczęszczanego strzeżonego kąpieliska lub popularnej trasy spacerowej. Warto rozejrzeć się za gotową bazą na starych ośrodkach wypoczynkowych, które już zwykle są ogólnodostępne. Jednak w tym przypadku trzeba się liczyć z tym, że będzie to obiekt zaniedbany i konieczny będzie generalny remont przystani. Poniesione na ten cel koszty powinny się z czasem zwrócić. Do wypożyczania sprzętu nie potrzeba ogromnego terenu. Jeśli wypożyczalnia znajduje się na niewielkim terenie ogrodzonym, wystarczy mała budka, w której schowa się pracownik w razie niepogody i w której ukryte będą kapoki. Natomiast, gdy takiego ogrodzenia nie ma, na noc będziesz musiał chować cały sprzęt a wtedy niezbędny będzie już większy magazyn.
Doskonałą inwestycją będzie zakup działki nad jeziorem lub nad rzeką w turystycznej miejscowości. Na ten cel jednak potrzeba przynajmniej 100 tys. zł.
Wypożyczalnia sprzętu wodnego to też rozwiązanie dla mieszkających nad jeziorem czy rzeką. Już na starcie odpadną wtedy koszty związane z najmem gruntu i magazynu, bo sprzęt będzie przechowywany w ogródku czy prywatnym garażu.

Wyposażenie
W wypożyczalni sprzętu wodnego nie może zabraknąć kajaków i rowerów wodnych. Cieszą się one największym zainteresowaniem turystów i miłośników wypoczynku na wodzie. Oczywiście najlepiej oferować nowy sprzęt objęty gwarancją i serwisowaniem. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy planują w kolejnych latach wracać do tego biznesu. Na początek jednak warto rozejrzeć się za używanymi, ale zadbanymi kajakami i rowerami. Koszt używanego roweru wodnego to ok. 4 tys. zł, zaś kajaka ok. 1300 zł. Ceny nowego sprzętu są o tysiąc, a nawet kilka tysięcy wyższe. Jeśli chcesz mieć wypożyczalnię z prawdziwego zdarzenia, powinieneś zaopatrzyć się przynajmniej w 5 rowerów i 5 kajaków. Poszukiwania sprzętu najlepiej prowadzić w internecie. Dodatkowo można kupić też deski surfingowe, canoe (czyt. kanu), mniejsze łódki z wiosłami. Koszty rosną, ale rosną też potencjalne zyski.
Obowiązkowo musisz posiadać kapoki ratunkowe w różnych rozmiarach: dla dorosłych i dla dzieci; dodatkowe wiosła do kajaków i łodzi, a także zapasowe części do rowerów.

Poszerzona oferta
Właściciel wypożyczalni sprzętu wodnego ma duże możliwości poszerzenia oferty. Jednym z nich jest wypożyczanie sprzętu na turystyczne spływy kajakowe. Wtedy trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią pulę (minimum 10) dobrej jakości kajaków z całym dodatkowym wyposażeniem: kamizelki, pokrowce, zapasowe wiosła itp. To nie wszystko. Firma wypożyczająca kajaki na spływy musi dysponować autem z przyczepą, którym transportuje kajaki na start trasy i odbiera je z mety.
Jeśli sam zechcesz takie spływy organizować i do tego jeszcze organizować dodatkowe wycieczki po regionie, staniesz się organizatorem imprez turystycznych, co wiąże się z większymi wymogami. Jednym z nich jest wpis do specjalnego Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych w urzędzie marszałkowskim. Drugim niezbędnym dokumentem jest umowa gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo polisa na rzecz klientów, które stanowią zabezpieczenie z tytuły niewykonania lub nienależytego wykonania usługi. Wszyscy uczestnicy zorganizowanego spływu kajakowego muszą też mieć wykupioną przez organizatora polisę NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Każdy klient ma też prawo do wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie.

Dokładny regulamin
Bardzo ważnym elementem wypożyczalni sprzętu wodnego jest jej regulamin. Opracowany w punktach dokument powinien znajdować się w widocznym miejscu (najlepiej na planszy), by każdy bez przeszkód mógł się z nim zapoznać.

O tym w jaki sposób rozkręcić biznes przeczytasz w książce "45 nowych pomysłów na biznes". To już druga część naszego poradnika dla wszystkich, którzy marzą o własnej firmie oraz dla tych, którzy interesują się gospodarką, rynkiem pracy i small biznesem. Książka dostępna jest w kioskach na terenie całego kraju od 25 sierpnia w cenie 14,99 zł.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze