Tegoroczne Forum Gospodarcze będzie przebiegało pod hasłem „Transgraniczne więzi systemowe”, a bohaterem będzie pieniądz w aspekcie gospodarczym, społecznym, politycznym i humanistycznym. Podczas kongresu odbędzie się około trzydziestu paneli tematycznych i seminariów. Będzie to doskonała okazja do wymiany poglądów i doświadczeń oraz przedstawienia ważnych dla przyszłości Polski tematów z różnych punktów widzenia.
Nie zabraknie wybitnych gości
Na kongresie, jak co roku, pojawią się wybitni przedstawiciele świata biznesu, kultury i nauki, znani politycy, specjaliści od gospodarki, ale też filozofowie i księża. W panelu inauguracyjnym potwierdzili już swój udział m.in.: Aleksander Kwaśniewski, prezydent RP w latach 1995–2005, prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich oraz Pedro Pereira de Silva, Country Manager Jeronimo Martins w Polsce (sieć sklepów Biedronka) oraz Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services.
Uczestnicy forum, jednego z największych kongresów ekonomiczno-gospodarczych w Polsce, będą analizowali najważniejsze wyzwania stojące przed gospodarką w kontekście kryzysu ekonomicznego oraz procesów integracji i globalizacji.
– Musimy zacząć wspólnie wypracowywać nowe rozwiązania – mówi Jacek Janiszewski, organizator forum. – Z jednej strony mamy trwającą od kilku lat recesję w gospodarce, z drugiej – musimy podjąć wiążące decyzje w sprawie wejścia do strefy euro czy nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014–2020.
Eksport, energetyka i infrastruktura
W ramach bloku tematycznego poświęconego współpracy międzynarodowej goście forum będą dyskutować o zacieśnianiu więzi gospodarczych z Ukrainą, Chinami, Kazachstanem, ale też o możliwościach w zakresie inwestycji, handlu i turystyki, które otwiera współpraca z nowym, ważnym dla Polski partnerem, jakim może być Kolumbia.
Na tegorocznym forum dużo będzie się mówić o możliwościach eksportowych polskich firm, o ograniczeniach formalnoprawnych dla eksportu i instytucjach wspierających eksporterów.
Podczas debaty o infrastrukturze specjaliści zwrócą uwagę na fakt, że inwestycje infrastrukturalne są szansą rozwoju dla regionów. Jak co roku będzie omawiana także sprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Po raz pierwszy zaś poruszone zostaną kwestie dotyczące służby zdrowia, szczególnie w kontekście osiągnięć polskich lekarzy.
Debata o rolnictwie
Forum jest też zawsze miejscem, gdzie dyskutuje się o interesach polskiej wsi i rolnictwa. W tym roku szczególnie ważne, zdaniem Jacka Janiszewskiego, są kwestie związane z tworzeniem lokalnych grup rybackich, bo kończą się dotacje unijne na lata 2007–2013 i nie wiadomo, co będzie dalej. W debacie poświęconej gospodarce w trakcie forum będą toczyły się dyskusje o rzeczach niełączących się bezpośrednio z biznesem czy polityką, np. sytuacji niepełnosprawnych w Polsce, roli pieniądza w kulturze i religii czy przyszłości polskiej młodzieży.
– Wszystkie tematy poruszane na forum mają wielkie znaczenie dla przyszłości naszej gospodarki – podkreśla Jacek Janiszewski.
XX Forum Gospodarcze w Toruniu
Na dwa dni Toruń stanie się gospodarczą stolicą Polski. 4 i 5 marca w mieście Kopernika odbędzie się jubileuszowe XX Forum Gospodarcze, organizowane przez stowarzyszenie Integracja i Współpraca. „Super Biznes” jest partnerem medialnym tego wydarzenia.