XXII Forum Gospodarcze w Toruniu [Zdjęcia]

2015-03-10 3:00

Po raz XXII Toruń stał się stolicą polskiego biznesu. Ekonomiści, politycy i dziennikarze przyjechali tu, by dyskutować o polskiej gospodarce

Przez dwa dni, 2 i 3 marca, Toruń gościł wielu wybitnych przedstawicieli świata gospodarki, nauki i polityki z Polski i z zagranicy. Zjechali się tu z okazji XXII Forum Gospodarczego, które od tego roku zmienia nazwę na Welconomy Forum in Torun.

Toruńskie Forum Gospodarcze to jeden z największych i najstarszych kongresów ekonomicznych w Polsce. Stowarzyszenie Integracja i Współpraca organizuje te spotkania nieprzerwanie już od 22 lat. Co roku na początku marca spotykają się w Toruniu ekonomiści, politycy, eksperci, przedstawiciele świata biznesu i nauki oraz goście z zagranicy, żeby dyskutować o najważniejszych dla Polski sprawach. Tym razem tematem przewodnim była innowacyjność.

- Agenda Unii Europejskiej na lata 2014-2020 wyraźnie wskazuje, że będą promowane finansowo rozwiązania o charakterze innowacyjnym. Chcemy więc do tego się przygotować i pokazać urzędnikom, politykom, naukowcom i dziennikarzom, co to oznacza dla polskiej gospodarki - uzasadniał wybór głównego hasła Welconomy Forum Jacek Janiszewski, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca.

Wielkie wyzwania

Pierwszy dzień Welconomy Forum rozpoczął się sesją plenarną, którą otworzył prof. Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Po nim wypowiadali się prezesi największych polskich spółek, m.in. Budimexu, KGHM-u, Kapscha, PESY. Mówili o roli i znaczeniu innowacyjności w swoich firmach, ale też w życiu. Ich wypowiedzi skwitował Jerzy Buzek, stwierdzając, że polscy przedsiębiorcy mają wiedzę, są przygotowani do tego, żeby mocno wejść do Europy, ale często brakuje im odwagi i wiary w siebie. Miniony rok podsumowali redaktorzy naczelni największych polskich gazet, m.in. Bogusław Chrabota z "Rzeczpospolitej" i Sławomir Jastrzębowski z "Super Expressu". Natomiast w gronie europarlamentarzystów (m.in. Kosma Złotowski i Tadeusz Zwiefka) toczyła się gorąca dyskusja na temat tego, jaka będzie Europa w 2020 roku, w jakim kierunku będzie się rozwijać i jakie czekają nas największe wyzwania. Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, który uczestniczył w konferencji na temat "Rozwój IT - szansą czy zagrożeniem dla Polski", nie miał żadnych wątpliwości, że podniesienie poziomu innowacyjności naszych przedsiębiorstw będzie dla Polski największym wyzwaniem i zadeklarował, że te działania będzie wspierał z całych sił. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że należy nie tyle chronić bezrobotnych, co przede wszystkim wspierać pracodawców, żeby mogli tworzyć nowe miejsca pracy.

Innowacyjność

W spotkaniu poświęconym głównie innowacyjności nie mogło zabraknąć dyskusji o pieniądzach na ten cel z Unii Europejskiej, a uczestniczyli w niej eksperci, którzy na co dzień zajmują się funduszami europejskimi - m.in. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Henryk Pietraszkiewicz, doradca zarządu FM BANK PBP SA, Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, dyrektor zarządzający w Banku Gospodarstwa Krajowego, Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 bardzo duże środki przeznaczone są na współpracę biznesu z nauką, rozwój klastrów oraz ich internacjonalizację. Dlatego zainteresowaniem cieszył się panel "Klastry - wyzwania współczesności". Prelegentami byli eksperci z zakresu rozwoju klastrów i wspierania innowacyjności. - W obecnej sytuacji niezwykle ważna jest dyskusja na temat klastrów i szukanie odpowiedzi na pytania, w jaki sposób tworzyć innowacje i rozwijać gospodarkę za pomocą tych struktur - podkreślali uczestnicy dyskusji.

Sprawy społeczne też ważne

Na Welconomy Toruń nie mogło zabraknąć dyskusji o sprawach społecznych. Coraz groźniejsze w dzisiejszych czasach stają się różnego rodzaju uzależnienia i dlatego dyskutanci zastanawiali się nad ich skutkami i wpływem na gospodarkę kraju. Coraz powszechniejszym problemem jest też zachowanie równowagi między pracą i życiem prywatnym i zaproszeni do Torunia eksperci omawiali tę sprawę z punktu widzenia zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Ważnym zagadnieniem dyskutowanym zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia Welconomy Forum była społeczna odpowiedzialność biznesu. Uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania: "Czy współczesna firma może się obyć bez CSR" oraz "Biznes społecznie odpowiedzialny - modne hasło czy korzyść dla firmy?".

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze