paczki

i

Autor: Aleksandra Ratajczak-Mańka paczki, prezenty, wysyłanie paczek

Zakładamy firmę kurierską

2015-04-17 14:06

Dostawa paczek, listów, a nawet przywiezienie do klienta ciężkich zakupów czy lekarstw z apteki. To zakres działalności nowoczesnych firm kurierskich. Taki biznes może założyć każdy dorosły. Na początek wystarczy kilka skuterów i jedno auto. Jednak by biznes naprawdę się opłacił, trzeba przygotować bardzo dobry biznesplan

Rowerzysta z charakterystycznym plecakiem pędzący ulicami miasta nie dziwi już nikogo. Coraz więcej osób prywatnych i firm korzysta z usług kurierów. Taka firma to dobry pomysł na własny biznes. Opłaci się on szczególnie mieszkańcom dużych miast. Co trzeba zrobić, by otworzyć taką firmę i dobrze prosperować?

Podstawą jest bardzo dobry biznesplan. - W zyskach i kosztach trzeba założyć wersję pesymistyczną. Ten interes na początku pochłania mnóstwo pieniędzy i energii – zastrzegają właściciele istniejących już firm kurierskich.

Zobacz także: Pożyczkę dostniesz też w kiosku

Najważniejszą cechą takiej firmy jest wysoka jakość świadczonych przez nią usług. W tym wypadku najwyżej oceniana jest punktualność, brak jakichkolwiek uszkodzeń przesyłek i elastyczność oferty. Obecnie, by taka firma utrzymała się rynku musi być niemal na każde zawołanie klienta i spełnić niemalże każde jego oczekiwania. Dlatego decydując się na taki biznes, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jest to praca całodobowa.

Profesjonalny zespół

Na początek właściciel firmy zajmuje się wszystkim. Jest dyspozytorem, kurierem, kierowcą, a nawet mechanikiem. Ale z czasem firma zyskuje klientów i trzeba zainwestować w profesjonalny zespół. W większym mieście (kilkaset tys. mieszkańców) wystarczająca może okazać się grupa kilku kurierów i jeden dyspozytor. W roli kurierów najbardziej sprawdzają się wysportowane i kulturalne osoby. Kurier musi bardzo dobrze znać topografię miasta, po którym jeździ.

Dyspozytor zaś musi być człowiekiem skrupulatnym, zorganizowanym, o podzielnej uwadze. On odpowiada za przyjmowanie zgłoszeń i wysyła kurierów pod konkretne adresy. Cały czas jest w kontakcie z całym zespołem. Jest to zadanie niezwykle odpowiedzialne.

W firmie kurierskiej jest też sporo formalności i tzw. papierkowej roboty. Dlatego warto zatrudnić przynajmniej dwóch pracowników biurowych: profesjonalna księgową, która zajmie się finansami i pomoc dla niej. W przyszłości warto zatrudnić też dobrego handlowca, który będzie poszukiwał intratnych i dużych klientów. Jemu warto również zlecić zadania związane z reklamą i promocją.


Niezbędny sprzęt

Startując z firmą kurierską, sporą kwotę trzeba zainwestować w sprzęt. Na wstępie na stanie trzeba mieć kilka rowerów, przynajmniej trzy skutery i minimum jedno auto dostawcze. Oprócz transportu zostaje jeszcze cała logistyka. Niezbędne są komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, drukarki, skanery i telefony komórkowe z nawigacją. Rzecz jasna wraz z rozwojem firmy będziesz musiał systematycznie powiększać swoją flotę i wyposażenie biura.


W poszukiwaniu klientów

Firma kurierska ma ogromne pole do popisu. Swoje usługi może świadczyć w bardzo szerokim zakresie. Choć powszechnie panuje przekonanie, że kurierzy dostarczają głównie paczki i przesyłki do firm i klientów indywidualnych, to tak naprawdę można powierzać im też  inne zadania. Coraz więcej tego typu firm oferuje np. zrobienie i dowóz zakupów, kupno biletu na pociąg, a nawet lekarstw w aptece i dostarczenie tego pod wskazany adres. Wszystko oczywiście za odpłatnością. - By się utrzymać w branży, trzeba być bardzo elastycznym i spełniać oczekiwania klientów – zaznaczają działający na rynku kurierzy.

Zobacz także: Milionowe odszkodowania z katastrof lotnicznych

Zleceń należy szukać nie tylko w biurach i różnych firmach, ale także w urzędach i instytucjach. W tym celu trzeba nie tylko osobiście oferować swoje usługi, ale i śledzić różne ogłoszenia i brać udział w przetargach.


Rejestracja firmy

Jeśli nabrałeś chęci na założenie firmy kurierskiej, to czekają cię podstawowe formalności. Tego typu firmę rejestruje się jako działalność gospodarczą. Legalnie działająca firma kurierska powinna znajdować się w rejestrze operatorów pocztowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prezes UKE dokonuje wpisu w ciągu 7 dni od momentu wpływu wniosku o wpis do rejestru wraz z oświadczeniem o spełnianiu warunków wymaganych do wykonywania działalności pocztowej objętej wpisem.

KOSZTY INWESTYCJI
- wyposażenie firmy (komputery,telefony)
ok. 40 tys. zł
trzy skutery (ok. 24 tys. zł)
dwa rowery (ok. 3 tys. zł)
samochód dostawczy używany (ok. 25 tys. zł)
- sezonowe uniformy dla sześciu  kurierów (ok. 6 tys. zł)
RAZEM: 58 tys. zł

KOSZTY MIESIĘCZNE:
pensje dla siedmiu osób (ok. 15 tys. zł)
paliwo (ok. 4 tys. zł)
opłaty najmu biura (ok. 2 tys. zł)
RAZEM: 21 tys. zł

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze