zamek golub dobrzyń

i

Autor: Marek Olczak/FOTONOVA

Zostań panem na zamku. Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedaje pałace

2015-09-15 17:36

Polska pałacami stoi. Duża część z nich to obiekty wymagające generalnego remontu, co jest winą zaniedbań ze strony władz PRL. Dziś wiele takich budynków jest w rękach Agencji Nieruchomości Rolnych, która po bardzo atrakcyjnych cenach oddaje je w prywatne ręce. Dzięki temu architektoniczne dziedzictwo naszego kraju może otrzymać drugie życie.

Choć powszechnie uważa się, że Polacy niespecjalnie interesują się architekturą, sprzedaż obiektów zabytkowych prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych pokazuje, że to nie do końca prawda - chętnych bowiem nie brakuje. Pałace kupują nie tylko pasjonaci, którzy chcą w nich zamieszkać, ale też przedsiębiorcy, którzy dobrze wiedzą, że panuje u nas obecnie trend na lokalizowanie siedzib firm czy otwieranie hoteli w budynkach zabytkowych, ponieważ dzięki temu zyskuje się na prestiżu.

Zobacz także: Tanie mieszkania na wynajem

Ratunek dla zabytków

Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedaje obiekty, które bez prywatnych inwestorów skazane byłyby na zagładę. Agencja jest w posiadaniu zabytków upaństwowionych przez komunistyczne władze; sprzedaje je po bardzo atrakcyjnych cenach. Aby zostać właścicielem zabytku, wystarczy stanąć do przetargu i złożyć najlepszą ofertę. ANR sprzedaje też nieruchomości w formie bezprzetargowej (pierwszeństwa w nabyciu).

Zniżka dla kupujących

Przy kupnie pałacu można uzyskać 50 proc. zniżki, jeśli zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na zabezpieczenie czy remont obiektu. Wszystko musi odbywać się pod okiem konserwatora zabytków. Agencja ma jeszcze 120 zespołów zabytkowych do rozdysponowania. Najwięcej z nich znajduje się na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim.

Te zabytki można kupić od ANR: Pałac Świniary

XIX-wieczny pałacyk jest zdecydowanie jednym z ciekawszych w ofercie ANR. Z daleka wygląda bowiem niemal jak stare zamczysko. Działka, na której znajduje się obiekt, ma ponad 5 ha. Leży ona na granicy Wrocławia i Wiszni Małej, niedaleko malowniczej rzeki Widawy. Można tu łatwo dojechać, korzystając z Trasy Obornickiej. Pałac jest świetnym miejscem dla tych, którzy myślą o otworzeniu ekskluzywnego SPA. Już na początku XX w. mieściło się tu miejskie sanatorium, więc nowy biznes doskonale wpisze się w historię miejsca.

Zespół pałacowo-folwarczny w Tyńczyku Legnickim

Głównym atutem pałacu w Tyńczyku jest jego lokalizacja w pobliżu węzła autostradowego w okolicach Legnicy. Niekwestionowanym walorem jest też architektura obiektu. Pałac ma bogatą elewację i piękny mansardowy dach zwieńczony wieloboczną wieżyczką. Cały kompleks to rewelacyjny przykład architektury rezydencjonalnej. Na jego zakup trzeba wyłożyć 892 tys. zł.

Pałac w Ślubowie Górnym

Ten obiekt z oferty ANR jest bardzo zagadkowy, bo nie do końca wiadomo, kiedy dokładnie powstał - podejrzewa się, że pałacyk wzniesiono pod koniec XVIII w. Budynek przebudowano w XX w. - otoczony jest parkiem krajobrazowym i folwarkiem. Cały teren zajmuje 5,5 ha, a położony jest zaledwie 23 km od Leszna i 76 km od Wrocławia. ANR podkreśla, że to rezydencja warta szczególnej uwagi kupujących.

Zobacz również: Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze? Na co uważać przy wykupie mieszkania

Pałac w Bobolicach

Historia bobolickiego pałacu jest równie ciekawa, jak jego architektura. Obiekt powstał w 1888 r. w miejscu renesansowego dworu. Pałac wieńczy czworoboczna wieża z cebulastym hełmem, budynek wyróżnia wewnętrzny arkadowy dziedziniec. W pałacu zachowały się oryginalne renesansowe kamienne obramienia okien i drzwi. Obiekt znajduje się w granicach gminy Ząbkowice Śląskie, w odległości 61 km od Wrocławia. Mógłby więc być świetnym miejscem odpoczynku od miejskiego zgiełku. Powierzchnia pałacu to 800 mkw., położony jest on na czterohektarowej działce. Koszt kompleksu to 1,14 mln zł.

Pałac w Ławicy

Ten budynek ANR określa mianem perełki w swoich zasobach. Chodzi o zbudowany w XVIII w. pałac w Ławicy w gminie Kłodzko. Obiekt jest trzykondygnacyjny, ma piękną wieżę i częściowo zachowany wystrój wnętrz z przepięknym piecem w sali reprezentacyjnej. Pałac stoi na działce o powierzchni 17 ha, w skład posiadłości wchodzą m.in. obory, gołębnik i stodoła. To świetne miejsce zarówno do prowadzenia biznesu, jak i zamieszkania.

Bogdan Talarek, właściciel Talaria Ladies Spa w Trojanowie:

11 lat temu rozglądałem się za miejscem, do którego mógłbym wyjeżdżać na wypady za miasto. Brat powiedział mi o możliwości kupna należącego do ANR pałacyku w Trojanowie. Stanąłem do przetargu, ale za pierwszym razem nie wygrałem. Zwycięzca jednak się wycofał, Agencja zorganizowała drugi przetarg i tak stałem się właścicielem zabytkowego obiektu. W międzyczasie zmieniłem plany i postanowiłem urządzić tam SPA. W 2013 r. otrzymałem unijne dofinansowanie i we współpracy z konserwatorem zabytków rozpocząłem remont, którego efekty można dziś podziwiać. Współpracę zarówno z Agencją, jak i urzędem konserwatorskim oceniam bardzo pozytywnie.

Najnowsze