Złote Laury Super Biznesu rozdane

2014-12-16 3:00

W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy Złote Laury "Super Biznesu". Nagrodziliśmy ludzi, instytucje i firmy za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz za osiągnięcia sprzyjające rozwojowi rodzimej przedsiębiorczości.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 8 grudnia w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, Złote Laury "Super Biznesu" wręczali: Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa, Marek Sawicki, minister rolnictwa, Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska, Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP, Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, Marek Goliszewski, prezes BCC, Agnieszka Durlik-Khouri, dyrektor gabinetu prezesa KIG, Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej ZPR Media, Renata Krzewska, prezes zarządu i dyrektor generalna ZPR Media i Ewa Lampart, wiceprezes zarządu ZPR Media i dyrektor zarządzająca "Super Expressu", portalu Se.pl i kanału Fokus tv. - Od 25 lat mamy w Polsce wolny rynek, a od 10 jesteśmy w Unii Europejskiej. Dlatego właśnie w tym roku redakcja "Super Biznesu", dodatku ekonomicznego "Super Expressu", postanowiła ogłosić pierwszą edycję nagrody Złoty Laur "Super Biznesu" - mówił Hubert Biskupski, szef "Super Biznesu" i z-ca red. nacz. "Super Expressu", który powitał gości.

Z innowacyjnością za pan brat

Złote Laury "Super Biznesu" zostały przyznane w 10 kategoriach. W kategorii innowacyjność nagrodę otrzymała Poczta Polska. - Stoi za nią 450 lat tradycji, a ona stosuje nowoczesne rozwiązania technologiczne - podkreślił Janusz Wojtas, członek zarządu ds. sprzedaży i marketingu Poczty Polskiej. Wręczając mu nagrodę, minister Karpiński zauważył, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej stosują innowacyjne rozwiązania.

Właściciele firm działających w Warszawie mogą liczyć na wsparcie Ratusza.

- Już ponad 3 tys. przedsiębiorców przydzieliliśmy z UE prawie 60 mln zł - pochwaliła się Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, nagrodzona za wspieranie rozwoju przedsiębiorczości.

Liczy się nie tylko zysk

Polskie firmy, jak choćby PKO BP, bank oferujący m.in. bezpłatną aplikację IKO, na co dzień wykorzystują najnowsze technologie. Największy polski bank konsekwentnie umacnia swoją pozycję lidera, co nie bez dumy podkreślił prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, odbierając nagrodę w dziedzinie finanse i bankowość.

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej działają zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, kierując się nie tylko zyskiem, ale uwzględniając też interesy społeczne i ochronę środowiska - zauważył minister Gawłowski ,wręczając nagrodę w kategorii ochrona środowiska Andrzejowi Stangretowi, dyrektorowi dept. komunikacji korporacyjnej PGE.

- Cieszę się, że PGE wiele czyni dla zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, bo ciągle jest to wyzwanie dla naszej gospodarki - stwierdził minister.

Minister Sawicki podkreślił, że sektor rolnictwa od 10 lat radykalnie się zmienia i może być sposobem na rozwiązanie problemów polskiej gospodarki, a branża mleczarska jest naszą wizytówką na świecie. Tak samo jak firma Kulczyk Investments, która realizuje projekty w ponad 30 krajach na 4 kontynentach.

Promowanie przedsiębiorczości

Sukces firmy w dużej mierze zależy od menedżera. Jakub Karnowski, szef PKP, uhonorowany tytułem Osobowość Roku, stwierdził, że traktuje nagrodę jako wyróżnienie dla wszystkich, którzy razem rozpoczęli proces zmian na kolei, dzięki którym PKP stają się przedsiębiorstwem nowoczesnym.

Nawiązując do nagrody dla Jakuba Karnowskiego, Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej ZPR Media, wyraził nadzieję, że teraz częściej i szybciej będziemy jeździć pociągami, korzystając z Internetu i nie stresując się mandatami z fotoradarów.

Rozdanie nagród uświetnił kwartet smyczkowy, a prowadząca galę Anna Popek zaprosiła wszystkich na bankiet, gdzie przy dobrych trunkach i wyśmienitym jedzeniu goście mogli swobodnie podyskutować i wymienić doświadczenia. Partnerem technologicznym gali był Sony Professional.

Komu i za co przyznaliśmy nagrody OCHRONA ŚRODOWISKA

PGE

Za działania minimalizujące oddziaływanie na środowisko naturalne - m.in. realizowane obecnie są trzy projekty inwestycyjne, które w zdecydowany sposób przyczynią się do ograniczenia emisji tlenków azotu oraz tlenków siarki i pyłów.

SPOŁECZNA

ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU

PGNiG

Za wyrównywanie szans dzieci i młodzieży ze wsi i małych miast - m.in. poprzez stypendia Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza dla najzdolniejszych uczniów i studentów, za projekt "Młody Nobel" oraz współpracę ze szkołami im. Ignacego Łukasiewicza.

FINANSE I BANKOWOŚĆ

PKO BP

Za umacnianie pozycji lidera, przejęcie Nordea Bank Polska, Nordea Finance Polska oraz Nordea TunŻ, a tym samym zwiększenie sieci sprzedaży w dużych miastach o 25 proc., za bezpłatną aplikację IKO oraz za szkolne kasy oszczędności (SKO) - unikatowy w skali Europy program edukacji finansowej, który zachęca najmłodszych do oszczędzania.

SEKTOR ROLNO-SPOŻYWCZY

Mlekovita

Lider na krajowym rynku produktów mlecznych, dostarcza produkty najwyższej jakości, bezpieczne pod względem zdrowotnym (skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem żywności w całym łańcuchu produkcyjnym) oraz przyjazne dla środowiska, od lat uzyskuje największą dynamikę przychodów w branży.

INNOWACYJNOŚĆ

Poczta Polska

Za konsekwentne wprowadzanie i ulepszanie oferty usług ecommerce dostosowanych do potrzeb właścicieli sklepów internetowych i ich klientów - m.in. błyskawiczne przesyłki paczkowe i kurierskie, możliwość śledzenia przesyłek w sieci, powiadomienie o przesyłce sms-em lub e-mailem, SMS-owa albo e-mailowa informacja o awizacji przesyłek.

AMBASADOR POLSKI

W ŚWIECIE

Kulczyk Investments

Za to, że jest największym polskim inwestorem globalnym, który poprzez Grupę Kulczyk Investments realizuje projekty w ponad 30 krajach na 4 kontynentach - m.in. projekty poszukiwawczo-wydobywcze (wydobywanie ropy w Nigerii i Maroku, kopalnie węgla i elektrownia w Mozambiku, kopalnie złota w Namibii.

WSPIERANIE ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Hanna Gronkiewicz -Waltz

Za projekt Warsaw Startup Space, którego celem jest wspieranie innowacyjności polskiej gospodarki oraz promowanie wizerunku Warszawy jako miasta przedsiębiorczego i dynamicznego, za stołeczne Centrum Przedsiębiorczości, w którym można uzyskać różnego typu usługi innowacyjne oraz wszelkie informacje biznesowe.

SPONSORING SPORTOWY

PKN Orlen

Za współpracę z czołowymi polskimi lekkoatletami w ramach Grupy Sportowej (m.in. Tomasz Majewski, Anita Włodarczyk). Jest sponsorem głównym reprezentacji Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, sponsorem tytularnym zawodowej ligi siatkówki kobiet oraz głównym sponsorem Orlen Team.

INICJATYWA SPOŁECZNA

PZU

Za kampanię społeczną "Kochasz? Powiedz STOP wariatom drogowym", której celem jest pokazanie pozytywnego wpływu, jaki mogą mieć na kierowców ich bliscy, a której symbolem jest niebieskie serduszko umieszczone w aucie mające przypominać kierowcy, że jest kochany i powinien jechać ostrożnie.

WYRÓŻNIENIE DLA:

Szymona Chrostowskiego

Jako prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych i inicjator powołania Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Onkologii walczy o prawo chorych na nowotwory do właściwej opieki medycznej. Zrealizował m.in. kampanie: Prostata na lata", "Dzień dla zdrowia", rak to nie wyrok", "Partnerstwo w leczeniu".

OSOBOWOŚĆ ROKU

Jakub Karnowski

Za przekształcenie Grupy PKP z nieefektywnego molocha w nowoczesne, nastawione prokliencko przedsiębiorstwo i poprawę standardu usług (przyjazne dworce, darmowa sieć WiFi) oraz program inwestycyjny na rekordową skalę obejmujący tory, dworce kolejowe oraz tabor (w ubiegłym roku na infrastrukturę kolejową wydano ponad 5 mld zł, w tym będzie to 7 mld).

Najnowsze