Wiesław Jasiński

i

Autor: Ministerstwo Finansów

Będą wielkie zmiany w ustawie o VAT. Wiceminister Jasiński zdradza szczegóły projektu

2016-09-09 16:37

Duża nowelizacja ustawy o VAT jest już prawie gotowa – poinformował podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Jej projekt będzie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Nowe przepisy mają m.in. wprowadzić kaucję przy rejestrowaniu podatników VAT, ułatwić wyrejestrowanie nieaktywnych firm i skrócić okresy rozliczeniowe.

Jasiński podkreślił, że podstawowym arsenałem w walce z karuzelami podatkowymi będą mechanizmy rejestrowania i wyrejestrowania. Nowy pakiet uszczelnieniowy wprowadzi m.in. kaucję rejestracyjną, którą wybrane podmioty będą zobowiązane płacić przy zakładaniu firmy. Przepis ten dotyczyć będzie osób, które zalegały z podatkami w momencie wyrejestrowania poprzedniej firmy lub były kiedyś skazane za przestępstwa skarbowe. Wysokość kaucji nie będzie jednakowa dla wszystkich, jednak ustalony zostanie jej górny i dolny limit. Pojawi się również fakultatywna kaucja rejestracyjna np. dla udostępniających lokale na fikcyjne biura.

Sprawdź także: Jak ministerstwo finansów chce uszczelnić VAT

Kolejną planowaną przez resort finansów zmianą, jest ułatwienie wyrejestrowania podatnika VAT, jeśli nie ma z nim kontaktu na wezwanie, dany podmiot zawiesił działalność na sześć kolejnych miesięcy lub nie składał przez ten czas deklaracji podatkowych. Ma to dotyczyć także firm, które nie wykazały sprzedaży lub nabycia bądź wystawiały fikcyjne faktury.

Nowe okresy rozliczeniowe
Planowana jest także zmiana mechanizmu rozliczeń VAT. Jak poinformował wiceminister finansów, małe firmy wciąż będą rozliczać się kwartalnie, a większe miesięcznie. Podkreślił jednak, że możliwe jest zastosowanie obligatoryjnego miesięcznego okresu rozliczeniowego dla wszystkich przez pierwszy rok działalności.
Projekt ma także wprowadzić przyśpieszone 25-dniowe rozliczanie VAT w wyszczególnionych, konkretnych sytuacjach oraz rozszerzenie tzw. odwróconego VAT-u, m.in. o procesory i dyski twarde.

Wyższe sankcje za wyłudzenia VAT
Zaniżenie podatku lub zawyżenie zwrotu, według nowego projektu, będzie skutkować dodatkowym obciążeniem o 30 proc. wyliczonego podatku. Pojawią się też sankcje za stuprocentowe wystawianie fikcyjnych faktur.

Czytaj też: Nie będzie nowych podatków i obniżki VAT w 2017

Pakiet uszczelnieniowy obejmie także nowelizację kodeksu karnego skarbowego, która zawierać będzie m.in. rezygnację z tzw. „czynnego żalu" przy składaniu korekty podatkowej i rozszerzenie możliwości dobrowolnego poddania się karze.
Zmiany wprowadzone zostaną też w podatku akcyzowym – zwolniony z akcyzy ma być alkohol „skażany" na terytorium Polski.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze