Urlop, wakacje, odpoczynek, plaża, morze

i

Autor: ARCHIWUM Urlop, wakacje, odpoczynek, plaża, morze

Bezpieczne wakacje. Jak sprawdzić biuro podróży?

2015-06-08 16:14

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Jak wybrać biuro podróży, by spokojnie spędzić urlop i szczęśliwie z niego wrócić po zakończeniu turnusu?

Jak sprawdzić, czy biuro podróży jest bezpieczne i raczej nie zbankrutuje w połowie sezonu? Przede wszystkim musi się znajdować w rejestrze organizatorów i pośredników turystyki działających w danym regionie. Taki rejestr dostępny jest w każdym Urzędzie Marszałkowskim lub na stronie https://turystyka.gov.pl (Centralna Ewidencja i Wykazy w Turystyce - spis przygotowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ). Obecnie w spisie znajdują się 3883 podmioty turystyczne z całej Polski (najwięcej działa ich w woj. mazowieckim).

Wysokie ubezpieczenie


Koniecznie trzeba tam sprawdzić wysokość ubezpieczenia firmy. To z tej puli będą opłacane nagłe powroty do kraju i zwracane koszty wycieczek niezrealizowanych. W przypadku średniej wielkości biura podróży, wystarczające ubezpieczenie powinno wynosić przynajmniej kilka mln zł. Niestety, wiele firm ma je na dużo niższym poziomie, co po prostu może okazać się pułapką. W przypadku dużego biura kwota ta powinna przekraczać 30 mln zł. W spisie możemy znaleźć turystycznych gigantów ubezpieczonych na niemal 50 mln zł, a nawet ponad 100 mln zł.  Ale i w tej grupie są tacy, którzy deklarują dużo niższą i tym samym ryzykowną sumę (ok. 1 mln zł).

Termin ważności ubezpieczenia

I co bardzo istotne: zabezpieczenie finansowe musi obejmować termin, w którym zgodnie z podpisywaną przez nas umową ma odbyć się  wycieczka. Trzeba być tu czujnym, bo nie brakuje firm, których okres ubezpieczenia upływa z końcem sierpnia i wyjazd wrześniowy może być już ryzykowny.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze