Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej obowiązuje w Polsce od 2015 r. Wsparcie w jej ramach można uzyskać za darmo w punktach organizowanych przez starostwa powiatowe. Na mocy obecnych przepisów, mogły z niego jednak skorzystać tylko określone grupy, m.in. bezrobotni, emeryci, renciści czy niepełnosprawni.
– Nowa ustawa powoduje odwrócenie, można powiedzieć, tego rozwiązania. Nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana każdemu, kto tej pomocy potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie stać go na to, aby otrzymać pomoc prawną normalną, na zasadach rynkowych, od radcy prawnego lub adwokata, czyli pomocy prawnej odpłatnej – mówił podczas konferencji pracowej w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.
Jak informuje w komunikacie Kancelaria Prezydenta, nowelizacja ustawy wprowadza również nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Będzie to wsparcie świadczone przez profesjonalnych doradców obywatelskich osobom potrzebującym pomocy w rozwiązaniu ich problemów. Zwłaszcza tych, związanych z zadłużeniem, uzyskaniem prawa do świadczeń z zabezpieczenia społecznego oraz problemów mieszkaniowych. Ponadto ustawa rozszerza dostęp do polubownych mechanizmów rozwiązywania sporów – nieodpłatnej mediacji.
Większość zmian, które wprowadza podpisana dziś nowelizacja, wejdzie w życie od początku 2019 roku.