Andrzej Duda na Astana EXPO 2017
Rewizyta polskiego prezydenta po tym, jak w sierpniu 2016 r. prezydent Nazarbajew odwiedził Polskę, jest kolejną okazją do rozmów na temat współpracy gospodarczej obu krajów. To nie tylko sposobność do rozmów w ścisłym prezydenckim gronie, ale także do podpisania umów gospodarczych w zakresie strategicznych obszarów dla obu krajów.
Zobacz koniecznie: Forum w Krynicy: Znamy człowieka i firmę roku. Jest też nagroda specjalna [GALERIA]
Prezydent odwiedzi także największą w Kazachstanie Polską Fabrykę Chemii Budowlanej Selena. Para prezydencka odwiedzi Muzeum ALŻIR (Akmoliński Obóz Żon Zdrajców Ojczyzny) i złoży wieniec pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny oraz kwiaty pod Tablicą upamiętniającą więźniarki zamęczone w sowieckim obozie ALŻIR. Posadzą również drzewo w Alei Głów Państw.
Oprócz pary prezydenckiej do Astany poleci także minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister środowiska Jan Szyszko oraz rolnictwa – Krzysztof Jurgiel. Plan wizyty pary prezydenckiej obejmuje także wzięcie udziału w uroczystościach Narodowego Dnia Polskiego, którego prezydent będzie gospodarzem 7 września na Wystawie Astana EXPO 2017 oraz zwiedzanie Polskiego Pawilonu. To w nim Polska prezentuje nowe technologie w zakresie których chce współpracować z azjatyckim partnerem. Obszary, które wskazywane są jako stanowiące pole do wspólnych rozmów, to technologie węglowe, elektromobilność, nowoczesne technologie wydobywcze, technologie wytwarzania energii z węgla czy klastry energii.
Sprawdź także: Targi zbrojeniowe w Kielcach. Na obronność wydamy 550 mld przez 14 lat
Polski udział w wystawie i silne zaangażowanie w organizację Expo w Kazachstanie, związane jest również z promocją kandydatury Polski do organizacji Expo w 2022 roku w Łodzi. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w listopadzie. Politycznym elementem spotkania prezydenta Dudy z Nazarbajewem ma być również kwestia stanowiska niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które Polska obejmie od przyszłego roku.