szczepienia w Wielkiej Brytanii i Niemczech

i

Autor: AP szczepienia w Wielkiej Brytanii i Niemczech

Czwarta fala koronawirusa. Firmy nie mogą sprawdzić, kto jest zaszczepiony

2021-09-16 12:06

Pracodawcy nie mają obecnie możliwości sprawdzenia, kto jest zaszczepiony. Rząd zapowiedział prace nad ustawą, ale zdaje się, że nie wprowadzi jej tak szybko, jakby chcieli przedsiębiorcy. Właściciele firm chcieliby jednak jak najszybciej uzyskać uprawnienia i liczą, że dzięki ustawie uda się uniknąć czwartej fali zarażeń. Pracodawcy z Północnej Izby Gospodarczej zaapelowali do rządu, aby przyśpieszył procedurę przyjmowania regulacji. Jak sami twierdzą, pozwoli to przygotować zawczasu zakłady pracy do działania w warunkach wzrostu zarażeń.

Przedsiębiorcy chcą wiedzieć, czy ich pracownicy są zaszczepieni

Prezes Północnej Izby Gospodarczej Hanna Majsiuk, w rozmowie z portale dlahandlu.pl stwierdziła, że brak możliwości, czy pracownik jest zaszczepiony, przerzuca odpowiedzialność na przedsiębiorców. Jak podała, są przykłady sytuacji, w których pracodawcy wymagają cotygodniowych testów od nieszczepionych, lub próbują ich zachęcić do szczepienia premiami. 

ZOBACZ 50 tys. złotych i hulajnogi do zgarnięcia. Wystarczy się zaszczepić! Loteria szczepionkowa

Marcin Piskorski, prezes Pharmanet o szczepieniach

Jak wskazuje Hanna Mojsiuk, takie działania przedsiębiorców kończą się medialnymi aferami, groźbami odejść i pozwów oraz oskarżeniami o segregację pracowników. Stąd też pracodawcy chcą większych uprawnień, żeby zgodnie z przepisami prawa mogli organizować pracę.

Przedsiębiorcy chcą przygotować 

Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, rozmawiając z portalem dlahandlu.pl, zaprzeczyła doniesieniom środowisk antyszczepionkowych, że przedsiębiorcy chcą zwalniać niezaszczepionych. Nazwała oskarżenia "absurdalnymi wnioskami" i zaznaczyła, że obecnie przedsiębiorcy poszukują pracowników, więc nie ma przesłanek do tego, żeby dokonywać zwolnień.

Hanna Mojsiuk stwierdziła, że przepisy umożliwią pracodawcom przygotować procedury, zabezpieczyć stanowiska pracy i ustalić, kto będzie pracował z osobami z zewnątrz, a kto bez kontaktu z ludźmi. Przypomniała sytuację z zimy i wiosny, gdy firmy zawieszały pracę przez zarażenia wśród pracowników.

Sonda
Czy pracodawcy powinni wiedzieć o szczepieniach swoich pracowników?

Jakiś czas temu ogłoszono, że nowelizacja "ustawy covidowej" zostanie wprowadzona na trzeci kwartał 2021 roku. Jej uchwalenie umożliwiłoby części przedsiębiorców przyjmowanie jedynie zaszczepionych klientów, czy przenosić pracowników niezaszczepionych na inne stanowisko, przy zmianie wynagrodzenia (odpowiadającemu rodzajowi wykonywanej pracy).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze