Fajerwerki, Sylwester, Sylwestrowa Noc, Sztuczne ognie

i

Autor: Zenon Żyburtowicz (Media Corporation) Fajerwerki to nieodłączny element nocy sylwestrowej. Dzięki nim możemy się cieszyć pięknie rozświetlonym niebem. Taki widok zdarza się tylko raz w roku. Należy jednak pamiętać, by obchodzić się z nimi odpowiedzialnie i nie brać się za odpalanie petard będąc pod wpływem alkoholu.

Fajerwerki pod kontrolą

2015-12-29 13:00

Fajerwerki pod kontrolą. UOKiK i Inspekcja Handlowa biorą pod lupę 600 partii fajerwerków. Zanim zaczniesz hucznie witać Nowy Rok, sprawdź czy wybrane sztuczne ognie mają czytelną instrukcję obsługi.

UOKiK i Inspekcja Handlowa tym razem biorą pod lupę fajerwerki. W prowadzonych od października kontrolach inspektorzy Inspekcji Handlowej sprawdzają łącznie 600 partii fajerwerków. Kontrole obejmują największe hurtownie i sklepy, a także producentów i importerów w całej Polsce. Wybrane próbki fajerwerków trafią również do badań laboratoryjnych w ramach europejskiego projektu wspólnych kontroli Joint Action Fireworks, w którym uczestniczy 9 państw (Belgia, Bułgaria, Grecja, Holandia, Islandia, Luksemburg, Norwegia, Polska, Słowenia).

Wybuchowy handel


Warto podkreślić, że fajerwerki można sprzedawać wyłącznie osobom pełnoletnim. Taką tabliczkę należy umieścić w miejscu sprzedaży sztucznych ogni.  Oprócz tego stoisko powinno  być wyposażone w 2 gaśnice i koc gaśniczy.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:
1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.


UŻYWASZ – pamiętaj:
1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową i Nowy Rok.
2. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
4. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji.
6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.

Źródło: UOKiK

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze