Frankowicze miażdżą banki, które masowo przegrywają w sądach

2021-11-09 7:47
pieniadze frank szwajcarski banknoty
Autor: shutterstock pieniadze frank szwajcarski banknoty

Branżę może niepokoić rosnąca skala orzeczeń prawomocnych. Niemal wszystkie były korzystne dla frankowiczów - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Jak czytamy w dzienniku, w październiku w polskich sądach zapadło 410 wyroków w sprawach dotyczących hipotek frankowych – wynika z danych kancelarii Votum Robin Lawyers reprezentującej kredytobiorców.

"To kolejny rekord, wyraźnie wyższy niż dotychczasowy, czyli 300 orzeczeń wydanych przez sądy we wrześniu. W poprzednich miesiącach sądy wydawały po około 200 wyroków. Przez dziesięć miesięcy tego roku zapadło ponad 1,6 tys. rozstrzygnięć. Spośród 410 wyroków z października (łącznie prawomocnych i nieprawomocnych) około 95 proc. było korzystnych dla frankowiczów. Wskaźnik wygranych jest więc podobny jak w poprzednich miesiącach" - czytamy.

SPRAWDŹ: Ten bank skarży frankowiczów… którzy go pozwali!

Pozostałe 5 proc. wyroków było korzystnych dla banków. "W zakresie korzystnych dla klientów orzeczeń dominuje stwierdzenie nieważności umów kredytowych (było 95 proc. takich wyroków). Odfrankowienie (przewalutowanie na złote po kursie z dnia zaciągnięcia i utrzymanie stawki LIBOR) zdarza się tylko w pojedynczych rozstrzygnięciach" - podała "Rz".

Kredyt hipoteczny w dobie pandemii - Murator Finanse - Wiemy. Kredytujemy.

Dziennik zwraca uwagę na rekordową liczbę wyroków prawomocnych. "Łącznie udało się dotrzeć do 61 orzeczeń, z czego niemal wszystkie były korzystne dla kredytobiorców. Dla porównania w całym I półroczu odnotowano wydanie łącznie 52 wyroków prawomocnych, co pokazuje skalę zwiększonej aktywności sądów w ostatnim miesiącu" - czytamy.

Według "Rz", do sądów apelacyjnych trafia coraz więcej spraw rozstrzyganych przez sądy I instancji, które zostały wniesione przez klientów w latach 2019–2020 (napłynęło ich wtedy odpowiednio 11,6 tys. i 37,2 tys.). "W I półroczu tego roku do sądów napłynęło jeszcze 32 tys. pozwów. Kancelarie frankowe szacują, że banki w 90 proc. przypadków składają apelację od przegranej sprawy. Należy się zatem liczyć z systematycznym wzrostem liczby prawomocnych rozstrzygnięć. Niektóre banki sugerowały, że mają jeszcze nadzieję na odwrócenie przez sądy II instancji niekorzystnej dla nich linii orzeczniczej" - pisze dziennik. 

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze