mandat kontrola policja

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS

znacząca podwyżka

Horrendalnie wysokie mandaty dla kierowców. Od 17 września zmiana

2022-09-16 11:43

Kolejna podwyżka mandatów! 17 września 2022 roku w życie wejdą zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które zakładają wyższe kary dla drogowych "recydywistów", którzy dwukrotnie popełniają najcięższe wykroczenia, oraz bardziej restrykcyjny system przyznawania punktów karnych.

Nowe wysokości mandatów od 17 września 2022 roku. Ile zapłacimy za przekroczenie prędkości z recydywą?

Zgodnie z przepisami, które wchodzą w życie od 17 września kierowca, który w ciągu 2 lat popełni dwukrotnie to samo wykroczenie (z listy określanych jako "szczególnie niebezpiecznie"), zapłaci dwukrotny mandat. Określa się to jako "drogową recydywę".

Przekroczenie prędkości o Wysokość mandatu "Recydywa"
31-40 km/h 800 zł 1600 zł
41-50 km/h 1000 zł 2000 zł
51-60 km/h 1500 zł 3000 zł

Ponadto zgodnie z istniejącymi już od lat przepisami, przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym będzie kosztować zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.

Forum w Karpaczu 2022: Sławomir Grzelczak

Oprócz mandatów za przekroczenie prędkości do drogowej recydywy zaliczać się będzie również nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych (lub przed nim), omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, naruszenie zakazu jazdy wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych oraz niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania, lub strefie ruchu, jak i spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, jeżeli jej następstwem było "naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia". Za powyższe wykroczenia kierowca zapłaci 1500 zł, a przy recydywie 3000 zł. 

Nowy taryfikator mandatów. Wyższe kary za niedozwolone wyprzedzanie

Karane będzie również naruszenie zakazu wyprzedzania, wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony, za co do tej pory obowiązywał mandat 1000 zł. W przypadku recydywy wzrośnie do 2000 zł.

Z kolei za wjeżdżanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór, lub gdy nie zostały one do końca podniesione/opuszczone, jak i na czerwonym świetle mandat wyniesie 2000 zł, a przy recydywie 4000 zł.

Czy wyższe mandaty coś dadzą? Komentarz eksperta

Jak komentuje Rafał Mosionek, Prezes Zarządu start-upu ubezpieczeniowego Beesafe, według danych styczniowa podwyżka mandatów zdała egzamin, więc kolejna zmiana w przepisach zdaje się być uzasadniona. Ekspert zauważa, że w bieżącym roku ruch na ulicach uległ spowolnieniu, a kierowcy bardziej zwracają uwagę na znaki drogowe i pozostałych uczestników ruchu.

W statystykach widać, że wzrost stawek mandatów jest zmianą w dobrym kierunku, można zatem przypuszczać, że kolejna podwyżka w taryfikatorze również wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Tym razem wyższe kary dotykać będą recydywistów, czyli tych kierowców, którym dotychczasowy poziom już przyznanych mandatów drogowych nie wpłynął na wyobraźnię i nie przekonał ich do przestrzegania przepisów. Jest nadzieja, że podwojenie stawek uspokoi ich temperament - komentuje Mosionek.

Jednocześnie 50 proc. Polaków w badaniu GfK na zlecenie Beesafe stwierdziło, że kary nie są za wysokie, a adekwatne. Co więcej, 21 pro. badanych stwierdziło nawet, że kwoty mandatów są za niskie. 

Od 17 września zmiany nie tylko w mandatach. Wchodzi w życie nowy taryfikator punktów karnych.

Jak zaznacza Rafał Mosionek, wprowadzone w tym roku przepisy wiążą wysokość składek OC od liczby punktów karnych. A od 17 września o punkty karne będzie znacznie łatwiej. Do tej pory maksymalna ilość punktów karnych za jedno wykroczenie, lub kilka przewinień jednocześnie wynosiła 10 punktów karnych, a teraz wzrosła do 15 punktów. Przypominamy, że przy zebraniu 24 punktów karnych tracimy prawo jazdy (lub po zebraniu 20, jeśli mamy prawo jazdy krócej niż rok). Poniżej przedstawiamy tabelę ze zmianami.

Przekroczenie prędkości o Punkty przed 17 września 2022 Punkty po 17 września 2022
do 10 km/h 1 pkt. karny 1 pkt. karny
11-15 km/h 2 pkt. karne 2 pkt. karne
16-20 km/h 2 pkt. karne 3 pkt. karne
21-25 km/h 4 pkt. karne 5 pkt. karnych
26-30 km/h 4 pkt. karne 7 pkt. karnych
31-40 km/h 6 pkt. karnych 9 pkt. karnych
41-50 km/h 8 pkt. karnych 11 pkt. karnych
51-60 km/h 10 pkt. karnych 13 pkt. karnych
61-70 km/h 10 pkt. karnych 14 pkt. karnych
Ponad 70 km/h 10 pkt karnych 15 pkt. karnych
Sonda
Czy wyższe mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach?

Zmiany w punktach karnych obejmą również inne wykroczenia. Za omijanie pojazdu, który zatrzymał się ustąpić pierwszeństwo pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nim, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, lub niezatrzymanie auta podczas przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej lub o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej otrzymywaliśmy 10 punktów karnych. Od 17 września otrzymamy 15 punktów.

Nowy taryfikator punktów karnych. Jaka kara za korzystanie z telefonu podczas jazdy?

Maksymalną ilość punktów karnych, otrzymamy także za niestosowanie się do zakazu wyprzedzania, niestosowanie się do sygnałów świetlnych, czy osoby kontrolującej ruch, niezatrzymanie pojazdu do kontroli, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, naruszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, które doprowadziło do rozstroju zdrowia lub czynności narządu ciała, kierowanie autem w staniu po użyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości, nieuprawniony wjazd na przejazd kolejowy, jazdę autostradą lub drogą ekspresową pod prąd, jak i przewożenie osób pojazdem nieprzystosowanym do tego celu (np. gdy mamy pasażerów więcej niż ilość miejsc w dowodzie rejestracyjnym). Ponadto zmienią się także taryfikator punktów za poniższe wykroczenia:

Wykroczenie Punkty przed 17 września 2022 Punkty po 17 września 2022
Niezatrzymanie pojazdu przed znakiem "STOP" 2 pkt. karne 8 pkt. karnych
Niezastosowanie się do zakazu wjazdu lub ruchu w obu kierunkach  5 pkt. karnych 8 pkt. karnych
Niezastosowanie się do utworzenia "korytarza życia" 6 pkt. karnych 5 pkt. karnych
Niezastosowanie się do utworzenia "korytarza życia" na autostradzie lub drodze ekspresowej 6 pkt. karnych 12 pkt. karnych
Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu 5 pkt. karnych 12 pkt. karnych

Ponadto od 17 września punkty karne będą kasowały się automatycznie co dwa lata, a nie co rok. Co więcej, data będzie liczona nie od dnia popełnienia wykroczenia, a od terminu zapłacenia mandatu. A jak już wspomnieliśmy, liczba punktów karnych na koncie będzie przekładała się na wysokość naszego ubezpieczenia OC.

Najnowsze