Zmiany dla kierowców 2022. Co się zmieni w prawie o ruchu drogowym

2021-12-27 16:56
Ulica Nowy Świat
Autor: Urząd Miasta Tarnowa Zakończył się pierwszy etap remontu ulicy Nowy Świat

Nowy rok zwykle oznacza wiele zmian dla kierowców, tak jest i tym razem. Najgłośniejszą zmianą jest oczywiście nowy taryfikator mandatów. Wzrosną również kary za brak OC (co wynika z wzrostu płacy minimalnej), a sam wykup ubezpieczenia będzie droższy, jeśli nazbieraliśmy punktów karnych. Ponadto możliwe, że zostaną wprowadzone jeszcze inne zmiany dotyczące przeglądów. W przyszłym roku rząd może podnieść opłaty za przegląd oraz zarządzić kary dla spóźnialskich.

Zmiany dla kierowców w 2022 roku. Nowy taryfikator mandatów

Nowy taryfikator to pierwsza podwyżka mandatów od 26 lat. Do tej pory najwyższa możliwa wysokość mandatu wynosiła 500 zł, od początku 2022 roku będzie wynosić nawet 5 tys. zł i 15 punktów karnych. Ponadto w przypadkach, gdy Policja odstąpi wystawienia mandatu i skieruje sprawę do sądu, najwyższa możliwa grzywna może wynieść 30 tys. zł. Do tej pory górnym limitem było 5 tys. zł. 

ZOBACZ Gigantyczne mandaty dla kierowców. W Niemczech płacą mniej

Bydgoscy kierowcy w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty

Wzrosną również kary, przyznawane kierowcom za szczególne wykroczenia. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych będzie kosztować 1,5 tys. zł. Z kolei, gdy wykroczenie będzie się w przypadku danego kierowcy powtarzało, może zostać ukarany nawet 3 tys. zł. Jazda po spożyciu alkoholu będzie kosztować sprawcę 2,5 tys. zł (plus tak jak do tej pory - utratę uprawnień). Za jazdę pod wpływem zapłacą także rowerzyści i kierujący hulajnogami, ale 1 tys. zł.

Maksymalny wymiar kary dot. punktów karnych (15) będzie obowiązywał w sytuacjach wykroczeń takich jak wyprzedzenie na przejściach dla pieszych (jak i przed nimi, czy za nimi), przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h, jazda w stanie nietrzeźwości, czy omijanie auta, które się zatrzymało, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym

Zmiany w OC. Piraci drogowi i zapominalscy zapłacą więcej

W 2022 roku firmy ubezpieczeniowe zyskają dostęp do bazy CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Ubezpieczyciele będą więc proponować wyższe stawki kierowcom, którzy mają na swoim koncie wykroczenia. Oznacza to, że punkty karne zgromadzone na naszym koncie, wpłyną na koszt ubezpieczenia.

Zapominalscy również zapłacą więcej. Wysokość kary za brak opłacenia ubezpieczenia OC jest zależna od wysokości płacy minimalnej. Ta wzrasta w 2022 roku, więc w górę idą również kary. Brak uiszczenia opłaty za OC do 30 dni będzie kosztować 1204 zł, do 14 dni 3010 zł, a powyżej 14 dni dwukrotność płacy minimalnej, czyli 6020 zł. Inne są stawki w przypadku motocykli (201 zł, 502, zł i 1003 zł), oraz ciężarówek (1806 zł, 4515 zł, 9030 zł).

Zmiany w rejestracji aut. Zaoszczędzimy prawie 100 zł!

Od 31 stycznia 2022 roku wchodzą zmiany dotyczące rejestracji pojazdów. Od tego dnia, jeśli kupimy samochód z polskimi tablicami rejestracyjnymi, podczas przerejestrowywania, nie musimy zmieniać numerów rejestracyjnych i nalepki na szybę, co kosztuje niecałe 100 zł. Niestety, przepis nie dotyczy wycofanych z użytku czarnych tablic rejestracyjnych, jak i takich, które są nieczytelne, bądź zniszczone.

Będzie również możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu (od 3 miesięcy do roku), nie wcześniej niż 3 lata od poprzedniej daty wycofania. Ma to służyć np. naprawie aut po remoncie i dotyczy jedynie samochód uszkodzonych. Przez czas wycofania pojazdu z ruchu, nie musimy płacić za niego OC.

Sonda
Jak oceniasz zmiany dla kierowców na 2022 rok?

Ponadto w maju zmieni się wzór dowodu rejestracyjnego, w celu utrudnienia jego podrabiania. Warto jednak zaznaczyć, że nie trzeba będzie wymieniać dowodu na nowy. Po prostu wszystkie nowe dokumenty, będą wydawane w wydziałach komunikacji zgodnie z zaktualizowanym wzorem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze