W każdym banku i SKOK-u otwarcie i prowadzenie podstawowego rachunku płatniczego będzie bezpłatne. Klient otrzyma za darmo także kartę debetową, umożliwiającą płacenie bezgotówkowe w sklepach i wypłatę gotówki z bankomatów.
Jednak ustawodawca przewidział limit darmowych transakcji w takich maszynach. Nie zapłacimy jedynie za pięć pierwszych wypłat. Taka sama zasada tyczy się standardowych przelewów – szósty i każdy kolejny może być już płatny.
Porównaj ofertę banków
Opłaty te sprawiają, że oferta podstawowego rachunku płatniczego w poszczególnych instytucjach finansowych, nie jest taka sama. Ich wysokość może różnić się w bankach i SKOK-ach, jednak nie mogą być wyższe od opłat stosowanych przez danego dostawcę usług płatniczych przez ostatnie 12 miesięcy. Dlatego przed założeniem nowego typu konta, warto upewnić się czy rzeczywiście jest ono całkowicie bezpłatne.
Jak zmienić konto na darmowe?
Aby założyć podstawowy rachunek płatniczy, trzeba najpierw zlikwidować swoje konto w innym banku, jeśli się takie posiada. Można to zrobić zarówno w systemie transakcyjnym, placówce czy w oddziale instytucji finansowej. Wcześniej powinno się uregulować wszystkie zobowiązania i opłaty, naliczone przez dotychczasowy bank na starym koncie.
Dopiero, gdy to zrobimy, możemy otworzyć nowy rachunek i przelać na niego swoje środki. Następnym krokiem powinno być podanie nowego numeru rachunku bankowego pracodawcy, kontrahentom, Urzędowi Skarbowemu, a w niektórych przypadkach także Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które korzystają ze stałych zleceń zapłaty, powinny również ustawić je na ponownie na swoim nowym koncie.
Dodatkowe ograniczenia
Warto pamiętać, że korzystanie z podstawowego rachunku płatniczego wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Z karty wydanej do tego konta, nie będzie można korzystać poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Problematyczny może okazać się również fakt, że darmowy rachunek nie pozwoli na korzystanie z debetu, a w niektórych przypadkach także z aplikacji mobilnej.