Prezydent podpisał tzw. pierwszą ustawę innowacyjną

i

Autor: Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Nowe ulgi dla firm. Pierwsza ustawa o innowacyjności podpisana

2016-11-23 14:12

Prezydent Andrzej Duda podpisał rządową ustawę, która wspiera innowacyjność przedsiębiorców i start-upów, naukowców oraz jednostek badawczych. Tzw. mała ustawa o innowacyjności zawiera system zachęt do działalności badawczo-rozwojowej oraz wdrażania i komercjalizacji wyników badań. Za sprawą pierwszej ustawy o innowacyjności znowelizowane zostały przepisy, które określają warunki prowadzenia działalności innowacyjnej.

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Nowe przepisy premiują start-upy, innowacyjnych przedsiębiorców, naukowców i wynalazców poprzez system ulg i udogodnień, które mają motywować do podejmowania działań z obszaru B+R oraz ułatwić czerpanie korzyści z ich efektów.

1. Podatek od własności intelektualnej
Od 1 stycznia 2017 r. przestanie obowiązywać podatek dochodowy od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Dodatkowo firmy z sektora MŚP będą mogły odliczyć od podatku koszty uzyskania patentu.

Zobacz także: Konstytucja dla biznesu Morawieckiego w praktyce [PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY CZĘŚĆ 4]

2. Odliczanie od podatku kosztów badań i rozwoju
Zwiększyły się kwoty kwalifikowanych kosztów przeznaczonych na badania i rozwój, które można odliczyć od podatków. Firmy z sektora MŚP będą mogły odliczyć do 50 proc. tego typu kosztów, a duże przedsiębiorstwa – 50 proc. wydatków osobowych oraz 30 proc. pozostałych kosztów poniesionych w związku z działalnością badawczo-rozwojową. Na odliczenie kosztów przedsiębiorca będzie miał sześć lat, a nie tak, jak dotychczas – trzy.

3. Zwrot niewykorzystanych odliczeń dla start-upów
Nowo założone firmy, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe, będą mogły starać się o zwrot 18, a nawet 19 proc. przysługującego im potencjalnie odliczenia, którego nie wykorzystały.

4. Zmiany dla naukowców i wynalazców
Zgodnie z pierwszą ustawą o innowacyjności, wynalazcy zatrudnieni na uczelniach dłużej będą mogli mieć udziały w korzyściach z komercjalizacji. Dotychczas ograniczał ich okres pięciu lat. Zmianie ulegają również zasady nabywania przez naukowców praw majątkowych do wynalazków.

Przeczytaj również: Kwota wolna do 8 tys. złotych i jednolity podatek dopiero od 2018 roku

Ustawa z dnia 4 listopada 2016 roku o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej została podpisana 23 listopada. W uroczystości podpisania tzw. małej ustawy o innowacyjności przez prezydenta udział wzięli: wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz zespoły badawcze, które uzyskały dofinansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), m.in. OncoArendi Therapeutics, laureat Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii specjalnej Badania i Rozwój.

Jak podkreślał prezydent, tzw. mała ustawa o innowacyjności dotyczy „podniesienia poziomu innowacyjności, a tym samym – poprawy funkcjonowania polskiej gospodarki, poprawy funkcjonowania polskiej nauki, a przede wszystkim – poprawy naszej pozycji na świecie, jeżeli chodzi o wydatki inwestycyjne w działalność i jej skutki o charakterze innowacyjnym".

Źródło: prezydent.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze