Nowy przepis blokuje pieniądze przedsiębiorców! Pół miliona firm objętych obowiązkowym split payment

2019-11-05 14:07 Monika Szaniawska/materiały prasowe
KOSZMAR przedsiębiorcy. W jednej chwili STRACIŁ 340 TYS. złotych!
Autor: pixabay.com/_Alicja_

Od 1 listopada wprowadzony został obowiązkowy split payment w wybranych sektorach gospodarki. Ministerstwo Finansów szacuje, że ponad pół miliona przedsiębiorców z takich branż jak np. elektroniczna, budowlana, czy paliwowa, będzie objętych obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności (MPP). Chociaż nowe prawo blokuje pieniądze na kontach VAT, to rozszerza także możliwości ich odzyskania - jak je uwolnić z konta wyjaśnia ekspert portalu Kapitalni.org.

Fiskus wprowadził mechanizm podzielonej płatności (z ang. split payment) w lipcu 2018 r. na zasadach dobrowolności. Podzielona płatność polega na rozdzieleniu kwoty należnej za fakturę na dwie części – kwotę netto i podatek VAT. Firmy, które są płatnikami VAT, posiadają w banku dwa rachunki – standardowe konto bankowe do rozliczeń i rachunek przeznaczony na VAT. Przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności należność za fakturę jest automatycznie dzielona przez bank na dwie kwoty – kwota netto wpływa na rachunek rozliczeniowy, natomiast kwota VAT na oddzielny rachunek podatkowy.

ZOBACZ TAKŻE: Split payment już obowiązuje. Co musisz wiedzieć o podzielonej płatności (MPP)

Obowiązkowy split payment dla wybranych branż
Sierpniowa ustawa o zmianie ustawy o VAT wprowadza obligatoryjny split payment dla części rynku. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 listopada br. obowiązkowy podział płatności dotyczy 150 grup towarów i usług, które zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, są to m.in.:

  • surowce wtórne, odpady, złom,
  • wyroby ze stali, metale szlachetne i metale kolorowe,
  • elektronika: laptopy, konsole, smartfony, dyski twarde, procesory itp.,
  • paliwa do samochodów, olej opałowy, olej smarowy,
  • usługi budowlane,
  • części zamiennie i akcesoria do aut i motocykli,
  • prawa do emisji gazów cieplarnianych.

Obligatoryjny MPP ma zastosowanie jedynie w transakcjach powyżej 15 tys. zł brutto pomiędzy firmami. Z przepisów wynika, że podzielona płatność musi być stosowana tylko w przypadku sprzedaży pomiędzy płatnikami VAT. Nie dotyczy osób fizycznych, czyli mechanizm podzielonej płatności nie grozi Kowalskiemu, który kupuje dla dziecka konsolę do gry.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dramat przedsiębiorców w Polsce? Wzrost płacy minimalnej może zatrzymać rozwój firm

Wszystkie transakcje poniżej kwoty 15 tys. zł na towary i usługi wyszczególnione w załączniku nr 15 do ustawy VAT podlegają rozliczeniu VAT na ogólnych zasadach. W zakresie tych transakcji przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą stosować mechanizm podzielonej płatności. Może się zdarzyć, że tylko jedna pozycja na fakturze będzie podlegała obowiązkowemu MPP, a kwota na fakturze przewyższy 15 tys. zł brutto. W jaki sposób opłacić taką fakturę?

- Faktura wyższa niż 15 tys. zł brutto, na której znajdzie się jeden produkt z listy towarów z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, powinna być opisana do opłacenia z mechanizmem podzielonej płatności. Obowiązek przelewu zgodnie z zasadami MPP odnosi się jedynie do zapłaty za towar lub usługi z załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Przedsiębiorca może dokonać oddzielnych przelewów za towary i usługi podlegające pod obligatoryjny split payment oraz wszystkie pozostałe – wyjaśnia Tomasz Jaroszek, ekspert portalu Kapitalni.org, specjalista ds. finansów osobistych.

Problemy z zakupami przy kasie
Wejście w życie od 1 listopada nowych przepisów o rozdzieleniu kwot netto i podatku Vat na dwa konta praktycznie uniemożliwia płacenie kartą płatniczą za zakupy powyżej 15 tys. zł za towary i usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Skarbówka umarza długi. Nie płacisz podatków, fiskus odpuści

- W sklepach z elektroniką nie ma możliwości zapłacenia przelewem w kasie. Przedsiębiorca, który będzie kupował np. laptopy i zamierza zapłacić firmową kartą, napotka problem. Nowe prawo wymusza na nim zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności, który można zrealizować jedynie przez przelew. Ministerstwo Finansów dopiero planuje wprowadzić MPP w transakcjach kartami płatniczymi. Jednak do tego czasu skorzystanie z plastikowego pieniądza przy płaceniu za towary z załącznika nr 15 jest ryzykowne i może być równoznaczne z łamaniem prawa – mówi Tomasz Jaroszek, ekspert portalu Kapitalni.org.

Jak odzyskać pieniądze z konta VAT?
Razem z wejściem nowych przepisów o obowiązkowym mechanizmie podzielonej płatności weszły także w życiu nowe zasady korzystania z konta VAT. Dotychczas można było opłacać z niego jedynie podatek VAT lub zrobić przelew w formacie split payment.

- Obecnie przedsiębiorcy mają większe możliwości korzystania ze środków zgromadzonych na koncie vatowskim. Mogą zapłacić nimi nie tylko za podatek VAT oraz wykorzystywać w płatnościach typu split payment, ale także opłacić VAT z importu, akcyzę, cło, podatek dochodowy oraz składki do ZUS – wyjaśnia Tomasz Jaroszek, ekspert portalu Kapitalni.org.

Źródło: materiały prasowe

Najnowsze