Pieniądze

i

Autor: _Alicja_ / pixabay.com

Split payment już obowiązuje. Co musisz wiedzieć o podzielonej płatności (MPP)

2019-11-04 12:55

Mechanizm podzielonej płatności (MPP), czyli powszechnie nazywany split payment już zaczął funkcjonować w Polsce. Od listopada obowiązek stosowania tego typu mechanizmu ma wiele firm. Wyjaśniamy, kto musi stosować MPP, jak wygląda jego działanie oraz z czym jest związane.

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności to kolejny pomysł, który ma zapobiec wyłudzeniom podatkowym. Mechanizm ten działał już w Polsce, jednak od 1 listopada staje się obowiązkowy dla każdego przedsiębiorcy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Szynka za 1,65 zł, łosoś za 5 zł - wielka promocja w Biedronce

MPP to system, dzięki któremu podatek VAT ma swoje własne, przypisane konto, i do którego sprzedający ograniczony dostęp. Pieniądze z tego konta może wykorzystać tylko w celu opłacenia danin publiczno-prawnych albo przesłać kolejnemu sprzedawcy w łańcuchu dostaw.

Istotne jest to, że split payment obowiązuje tylko od określonej kwoty. Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, MPP obowiązuje wtedy, gdy faktura jest równa lub przekracza sumę 15 tys. złotych. W ustawie zaznaczono 150 rodzajów transakcji, wymienionych w załączniku 15. Mówiąc w skrócie – od teraz, przy wspomnianych transakcjach, na konto przedsiębiorcy będzie trafiać tylko kwota netto.

Sedno sprawy Sasin Prusinowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze