Morawiecki, Kaczyński

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS Morawiecki, Kaczyński

Polski Ład. PIT-2 - kiedy trzeba go złożyć? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o PIT-2

2022-01-25 12:24

Polski Ład. PIT-2 - kiedy trzeba go złożyć? PIT-2 to oświadczenie służące do obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Polski Ład. PIT-2 jest podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach. Wraz ze wzrostem kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5,1 tys. zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek), wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Wcześniej wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej – czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł). Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o PIT-2.

Polski Ład. PIT-2 - do kiedy trzeba go złożyć?

PIT-2 dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że może go złożyć każdy pracownik. W dokumencie trzeba oświadczyć, że:

  •        nie pobiera się emerytury bądź renty,
  •        nie otrzymuje się świadczeń z Fundusz Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  •        oraz nie osiąga się dochodów z działalności gospodarczej oraz najmu lub dzierżawy.

Kto nie powinien składać PIT-2?

Pracownicy, którzy są emerytami lub przedsiębiorcami. Wszystkim przysługuje jedna kwota wolna, którą w przypadku emeryta uwzględnia w zaliczkach organ rentowy. W przypadku przedsiębiorcy kwota stosowana jest przy opłacaniu zaliczek na podatek od przychodów z działalności gospodarczej.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o PIT-2

W przypadku wielu etatów można złożyć PIT-2 tylko u jednego pracodawcy. Inaczej, z uwagi na kilkukrotne stosowanie kwoty wolnej w trakcie roku, trzeba by było dopłacać podatek w rocznym rozliczeniu.

Kiedy składasz PIT-2?

Zasadniczo składa się go raz, wraz z rozpoczęciem zatrudnienia. Pracownik może złożyć oświadczenie także w ciągu roku. Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach (aż do jego odwołania lub wycofania przez pracownika). Nie należy go składać ponownie w związku z nowym wariantem oświadczenia, które znajduje się na stronie www.gov.pl/web/finanse/pit-2. Jeśli pracownik zdecyduje się na złożenie oświadczenia teraz, obowiązuje go nowy formularz.

Sonda
Czy złożyłeś PIT-2?

Mam złożony PIT-2 lub go złożę

Pracownik, który ma złożone oświadczenie u pracodawcy, będzie miał pomniejszane zaliczki na PIT o kwotę zmniejszającą podatek wynoszącą 425 zł. Oznacza to, że jego pensja miesięcznie nie będzie pomniejszana o 425 zł. Osoby, które dopiero złożą taki formularz, będą miały uwzględnioną kwotę wolną przy kolejnej wypłacie, a nadpłata z poprzedniej pensji zostanie mu zwrócona w kolejnym miesiącu.

Nie mam złożonego PIT-2

Pracownicy, którzy nie złożą PIT-2 nie stracą kwoty wolnej. W ich przypadku kwota ta zostanie uwzględniona dopiero przy rocznym rozliczeniu podatku. Oznacza to, że miesięczna pensja będzie mniejsza o 425 zł, a wyrównanie otrzymają po rozliczeniu rocznego PIT. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze