E-PIT: już można rozliczać się przez internet. Jak rozliczyć pit przez profil zaufany? Jak działa Twój E-pit?

i

Autor: Pixabay.com

PIT-2. Co to jest i jak nie stracić 425 zł z pensji?

2022-01-04 14:14

Deklaracja PIT-2 to świadczenie pracownika służące do obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Niektórzy składają go wraz z podpisaniem umowy ze swoim pracodawcą. Tematem deklaracji PIT-2 warto zainteresować się szczególnie teraz, po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Jeśli nie złożymy deklaracji, możemy stracić nawet 425 zł z miesięcznej pensji! Z kolei osoby zatrudnione w dwóch miejscach pracy, lub rozpoczynające działalność gospodarczą powinny rozważyć jego wycofanie, w ich przypadku deklaracja PIT-2 może być niekorzystna.

PIT-2. Co to jest?

PIT-2 jest związany z kwotą wolną od podatku, która w Polskim Ładzie została powiększona do 30 tys. zł rocznie. Jeśli nie złożymy deklaracji, w naszych miesięcznych wypłatach nie zostanie uwzględniona kwota wolna od podatku. Aby tego uniknąć, musimy złożyć PIT-2. Oczywiście w przypadku niezłożenia deklaracji pieniądze odzyskamy, ale dopiero wtedy, gdy będziemy otrzymywać zwrot podatku, czyli aż w 2023 roku. Na ten czas możemy mieć nawet 425 zł miesięcznie mniej!

ZOBACZ Polski Ład. Kalkulator wynagrodzeń. Sprawdź swoje zarobki!

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Polski Ład powinien być przesunięty o rok

PIT-2. Ile można stracić?

Dlaczego będziemy tracić miesięcznie więcej niż do tej pory? Kwota wolna od podatku w 2021 roku wynosiła ok. 8 tys. zł, więc 1/12 kwoty pomniejszenia było mało odczuwalne przy comiesięcznej wypłacie. Jednak w 2022 roku kwota wolna wzrosła do 30 tys., a w raz z nią wysokość kwoty pomniejszenia. Dlatego też nie składając PIT-2, "odkładamy" część naszych zarobków na przyszły rok.

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", jeśli weźmiemy pod uwagę osobę przeciętnie zarabiającą, przy kwocie wolnej od podatku z 2021 roku, nieskładający PIT-2 mieli miesięcznie mniej o 113,33 zł (1360 zł rocznie). Przy podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, nie składając PIT-2, miesięczna wypłata maleje już o 425 zł (rocznie 5100 zł).

Jak sprawdzić, czy złożyliśmy PIT-2? Najłatwiej to zweryfikować sprawdzając, czy dostajemy zwrot z podatku. Jeśli wynosi on zero, to znaczy, że najprawdopodobniej takowy składaliśmy. Warto również zerknąć do kopii swoich umów i sprawdzić to samemu. Jeśli złożyliśmy PIT-2 w ubiegłych latach, nie musimy tego ponawiać (o ile stan faktyczny się nie zmienił).

PIT-2. Czy można na tym stracić?

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna" stracić na PIT-2 mogą osoby, które pracują u więcej niż jednego pracodawcy. Według ekspertów DGP najlepiej złożyć deklarację w jednym miejscu pracy, a u pozostałych ją wycofać. Rozwiązanie jest również niekorzystne dla prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się skalą podatkową.

Sonda
Złożysz PIT-2?

PIT-2. Kto nie powinien składać?

Nie wszyscy mogą złożyć PIT-2. Dotyczy to osób, które:

  • otrzymują emeryturę lub rentę za pośrednictwem płatnika,
  • osiągają dochody z tytułu członkostwa  w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej zajmującej się produkcją rolną,
  • otrzymują świadczenia pieniężne z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • osiągają dochody wymuszające opłacenie zaliczki na podatek.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze