W Polskim Ładzie nie wzięto w ogóle pod uwagę pracujących na umowy zlecenie

i

Autor: shutterstock W Polskim Ładzie nie wzięto w ogóle pod uwagę pracujących na umowy zlecenie

Raty kredytów wzrosną nawet o 1500 złotych. Sprawdź nasze wyliczenia

2022-01-24 17:12

Po tym jak Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział dla agencji Bloomberg, że stopy procentowe powinny wzrosnąć bardziej od oczekiwań rynkowych, ekonomiści zrewidowali swoje prognozy z 4-4,5 proc. do 5-6 proc. To oznaczałoby niemal podwojenie rat wszystkich kredytów. Co więcej, za podwyżką naturalną koleją rzeczy pójdzie stawka WIBOR.

Stopa procentowa NBP jeszcze do września 2021 wynosiła 0,1. Od października jest jednak podnoszona i wynosi teraz 2,24, a będzie jeszcze wyższa. To przekłada się na stawkę WIBOR, która najbardziej interesuje kredytobiorców, bo wpływa na odsetki, które muszą spłacić, więc i wysokość ich rat.

Zobacz także: SZOK! Olbrzymia podwyżka cen w Biedronce. Sprawdź, ile zapłacisz

W przypadku kredytu na 200 tys. zł, według wyliczeń ekonomisty Rafała Mundrego, raty mogą wzrosnąć z kolei z 867 zł (przy WIBOR 6M 0,2 proc.) do 1414-1544 zł (przy WIBOR 6M 5-6 proc.). Z kolei przy takich samych założeniach, rata kredytu na 500 tys. zł może wzrosnąć z 2168 zł do 3534-3859 zł.

Jeszcze gorzej prognozy przy takim scenariuszy wyglądają w przypadku kredytów konsumpcyjnych.

- W przypadku kredytów innych niż hipoteczne, związanych bezpośrednio ze stopą referencyjną podwyżki rat mogą być jeszcze większe – choć bowiem rata kapitałowo rozłożona na 12 czy nawet 72 miesiące (kredyty na rok do 6 lat) nie zmieni się, to naliczana według gwałtownie wzrastającej stopy procentowej ”baza” odsetkowa podzielona na tyle samo rat wzrośnie gwałtownie - informuje Strefa Biznesu.

Ile będziemy zarabiać po pandemii? Prezes NBP komentuje

Jak wylicza Strefa Biznesu, w przypadku kredytów innych niż hipoteczne, związanych bezpośrednio ze stopą referencyjną podwyżki rat mogą być jeszcze większe – choć bowiem rata kapitałowo rozłożona na 12 czy nawet 72 miesiące (kredyty na rok do 6 lat) nie zmieni się, to naliczana według gwałtownie wzrastającej stopy procentowej ”baza” odsetkowa podzielona na tyle samo rat wzrośnie gwałtownie.

Sonda
Czy korzystasz z kredytów konsumenckich/pożyczek?

Jednocześnie portal przypomina, że maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich oblicza się dodając 3,5 proc. do stopy referencyjnej a następnie otrzymany wynik mnożąc przez 2. Obecnie wynosi więc ono 3,5 proc. plus 2,25 proc. równa się 5, 75 proc. Razy dwa daje 11,5 proc. Przed serią podwyżek maksymalne oprocentowanie kredytu wynosiło 7,2 proc. Gdyby stopa referencyjna wzrosła do 4,50 proc. w krótki czasie wzrosłoby z 7,20 proc. do 16 proc.

Czytaj także: Drożyzna zostanie opanowana? Członek RPP uspokaja

Jak już wielokrotnie alarmowaliśmy, wielu Polaków może mieć duże kłopoty z obsługą różnych kredytów, po seryjnych podwyżkach stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej. 

Więcej czytaj w artykule: Dramat Polaków! Raty kredytów już pochłaniają większość pensji [INFOGRAFIKA]

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze