kredyt hipoteczny spłata

i

Autor: Gettyimages

Kredytobiorcy złotówkowi podzielą los frankowych? Prawnicy szukają pretekstów do pozwów

2022-01-21 7:54

Temat kredytów frankowych odbił się szerokim echem w Polsce, ze względu na to, że wielu kredytobiorców wpadło przez nie w spiralę długów. W umowach kredytowych znaleziono wiele nieprawidłowości prawnych, to też ruszyła później fala pozwów. Wygląda na to, że może dojść do podobnej sytuacji z kredytami złotówkowymi. Wzrost stóp procentowych i wraz z nimi rat kredytu, uderzył mocno w portfele kredytobiorców. Jak podaje "Puls Biznesu", wiele z nich będzie walczyło w sądach. Do kancelarii prawniczych trafiły już umowy hipotek w złotówkach.

Kredyty złotówkowe jak frankowe? Kancelarie już prześwietlają umowy

"To, co do niedawna bankowi prawnicy wykorzystywali w charakterze straszaka, staje się rzeczywistością. Kancelarie i firmy specjalizujące się w obsłudze kredytobiorców hipotecznych szykują oferty skrojone pod nową grupę klientów - osób spłacających kredyty złotowe" - podaje gazeta. 

ZOBACZ Kredytobiorcy z przerażeniem obserwują WIBOR. Rata kredytu wyższa o 1000 zł!

"Puls Biznesu" wskazuje, że wśród pionierów jest kancelaria radcowska Iwony Rzucidło. Oferta dotyczy m.in. pomocy przy zamianie kredytu o zmiennej stopie procentowej na kredyt z oprocentowaniem stałym. Choć warunki takiej zmiany można negocjować bezpośrednio z bankiem, zainteresowanych obsługą prawną nie brakuje.

Kredyt hipoteczny, a historia w BIK

Boom kredytowy po pandemii odbija się czkawką

"W ostatnich dwóch latach wiele osób niespodziewanie zyskało wyższą lub jakąkolwiek zdolność kredytową, bo w związku z pandemią sztucznie utrzymywano bardzo niski wskaźnik WIBOR [będący podstawą oprocentowania kredytów udzielanych w złotych - red.]. Dziś te osoby mierzą się z podwyżkami stóp procentowych, co bezpośrednio przekłada się na wysokość miesięcznej raty. Za chwilę okaże się, że nie będzie ich stać na spłatę, bo rata wzrośnie nawet dwukrotnie, jak w przypadku frankowiczów. Moja kancelaria przygotowała się do obsługi takich osób" - mówi dr prawa Iwona Rzucidło, właścicielka warszawskiej kancelarii radcowskiej.

Wojciech Bochenek, radca prawny, współwłaściciel kancelarii Bochenek i Wspólnicy, nie ma wątpliwości: złotówkowicze prędzej czy później będą szukać sprawiedliwości w sądzie. Jego zdaniem to kwestia pokonania bariery mentalnej.

Sonda
Brałeś kredyty w 2020 roku?

"Niektórzy kredytobiorcy złotowi, którzy zaciągnęli kredyty w podobnym czasie co frankowicze, mają w umowach klauzule niedozwolone, np. uzależnienie wysokości oprocentowania wyłącznie od decyzji zarządu banku. Takie postanowienia widnieją w rejestrze klauzul abuzywnych, prowadzonym przez UOKiK. W międzyczasie w umowach kredytowych pojawiała się klauzula, która gwarantowała bankowi minimalne oprocentowanie, przy jednoczesnym braku zagwarantowania klientowi górnego limitu. W umowach zawieranych w czasie pandemii szczególną uwagę należy zwrócić na obowiązek informacyjny leżący po stronie banków. Wadliwe klauzule dotyczące oprocentowania mogą stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności umowy" ? wyjaśnia Wojciech Bochenek. (PAP)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze