Nowy rodzaj spółki kapitałowej to jeden z elementów pakietu ułatwień dla przedsiębiorców. W teorii ma być łatwiej, taniej i sprawniej założyć przedsięwzięcie, a także szybko i bez zbędnych komplikacji je zlikwidować. Według obliczeń Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które stworzyło projekt, w Polsce jest około 2,7 tysiąca podmiotów, w których przetwarzanie informacji i pochodne technologie stanowią niezwykle ważny element działalności.
Zobacz również: Firma zapłaci za „ulgę na start”, która miała być bezpłatna
Jak podano w uzasadnieniu projektu, impulsem do stworzenia nowej spółki kapitałowej była szczegółowa analiza otoczenia prawnego funkcjonowania w Polsce start-upów. Są to przedsięwzięcia działające w obszarze nowych technologii, w warunkach dużej niepewności rynkowej. – Wychodząc jednak z założenia, że nie należy ograniczać działalności start-upów do branży IT, należy przyjąć, że rzeczywista liczba przedsięwzięć typu start-up jest jednak znacznie wyższa – przekonuje resort.
Według przedsiębiorców spółka z.o.o nie zapewnia im różnorodnych form prostej inwestycji w przedsięwzięcie. Powoduje to m.in. brak możliwości utworzenia udziałów niemych, wymóg formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi dla zbycia udziałów oraz fakt, że minimalna wartość nominalna udziału wynosi 50 zł. Spółka akcyjna zaś jest droga, a jej prowadzenie skomplikowane.
Czytaj także: Skarbówka zablokuje ci konto nawet na 3 miesiące. Sprawdź, dlaczego
Prosta spółka akcyjna ma być korzystnym połączeniem dwóch najczęściej tworzonych spółek – z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. Ma zostać obniżona wysokość minimalnego kapitału zakładowego, a także możliwość elastycznego kształtowania struktury majątkowej spółki.
Zaproponowane rozwiązania mają zapewnić prostą rejestrację elektroniczną w 24 godziny za pomocą formularza oraz wykorzystywanie środków elektronicznych w funkcjonowaniu spółki. Likwidacja w razie niepowodzenia lub przekształcenie w inną spółkę kapitałową ma być z kolei możliwie szybka i bezproblemowa.
Źródło: businessinsider.com.pl