Urząd skarbowy rozliczenie roczne PIT

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS Urząd skarbowy rozliczenie roczne PIT

Skarbówka odda ponad 3 000 złotych! Potężny zwrot pieniędzy dla posiadaczy IKZE

2021-12-12 8:46

Wraz z końcem każdego roku pojawia się więcej informacji dotyczących IKE oraz IKZE. To dobrowolne formy oszczędzania na emeryturę w tzw. III filarze emerytalnym. Skorzystać z nich mogą wszyscy, a jedną z zachęt może być odliczenie składek od dochodu, co zaowocuje ogromnym zwrotem podatku od urzędu skarbowego. Liczby nie kłamią. Fiskus może zrobić nam przelew na kwotę ponad 3 tys. zł. Wyjaśniamy, jak to możliwe.

IKE i IKZE. Co to jest?

Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego - tak brzmi pełna nazwa obu produktów finansowych, które pozwalają na oszczędzenie pieniędzy na emeryturęIKE oraz IKZE można założyć w formie lokaty, funduszu inwestycyjnego czy rachunku maklerskiego lub – wykupić w postaci ubezpieczenia.

Oszczędności zgromadzone na IKE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Na IKE można co roku wpłacić maksymalnie 300 proc. prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Z kolei na IKZE nie więcej niż 1,2-krotność. Od tego roku więcej na IKZE mogą wpłacić osoby samozatrudnione – 1,8-krotność przeciętnego wynagrodzenia brutto. Co roku limity są wyższe. W 2021 r. maksymalny próg dla IKE wynosi więc 15 777 zł, a dla IKZE 6 310,80 zł. Osoby samozatrudnione mogą na IKZE wpłacić 9 466,20 zł. Co ważne, wpłat na swoje konto IKE/IKZE nie trzeba dokonywać regulanie - wystarczy jeden przelew, nawet w grudniu.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Ulga na IKZE 2021. To kilka tysięcy złotych

Największą zaletą IKZE - poza samym oszczędzeniem pieniędzy na starość, jest korzystanie z corocznej ulgi podatkowej. Wysokość zwrotu podatku, który otrzymamy od skarbówki zależy od dwóch czynników: od stawki podatkowej, w której znajduje się oszczędzający, oraz kwoty wpłaconej na IKZE w danym roku kalendarzowym. - Dla przykładu osoba fizyczna znajdująca się w pierwszym progu podatkowym i wpłacająca pełny limit w danym roku uzyska ulgę na poziomie 1072 zł, natomiast dla osoby, która znajduje się w drugim, wyższym progu podatkowym, wysokość ulgi przy tej wpłacie wyniesie aż 2019 zł. W tym roku został również wprowadzony nowy limit dla osób samozatrudnionych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy wpłacie pełnego limitu i rozliczania się w najwyższym progu podatkowym taka osoba uzyska ulgę w kwocie ponad 3 tys. zł - wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Damian Burcon, regionalny manager ds. sprzedaży w Generali Investments TFI.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?

Kiedy i jak wypłacić pieniądze z IKE/IKZE?

W tym zakresie korzystaniej wypada IKE. Po ukończeniu 60. roku życia (lub w wieku 55 lat, ale po nabyciu uprawień emerytalnych) wypłacając zgromadzony kapitał unikniemy podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki w wysokości 19 proc. Należy też dokonać ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

Nieco inne zasady obowiązują przy wycofaniu oszczędności z IKZE. Oszczędzający zapłaci zryczałtowany podatek od przychodu w stawce 10 proc. Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje po osiągnięciu przez oszczędzającego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze