Co grozi za złożenie PIT po terminie?

i

Autor: shutterstock

Ważna zmiana w Polskim Ładzie. Chodzi o ulgę na dziecko

2021-08-23 12:08

Polski Ład docelowo miał pomóc osobom o niższym dochodach, m.in. dzięki wzrostowi kwoty wolnej od podatku. Jak się jednak okazuje, pakiet ustaw nie przewiduje poprawki w uldze na dziecko przy rozliczaniu PIT. Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, rodzic może skorzystać z ulgi, jeśli jego dziecko nie ukończyło 25. roku życia, nadal ma status ucznia lub studenta i nie zarobiło więcej niż kwota wolna od podatku. Jednak mimo podniesienia wysokości kwoty wolnej, w przypadku ulgi na dziecko wciąż będzie obowiązywać stary limit.

Polski Ład nie zaktualizuje kwoty wolnej od podatku dla pracujących uczniów i studentów

Z ulgi na dziecko skorzystać może rodzic, którego dorosła pociecha nie ukończyła 25. roku życia, nadal się uczy i studiuje. Jak zauważa DGP, jeśli jednak student, czy też uczeń będzie dorabiał w wakacje lub weekendy i zarobi przez rok więcej niż 3089 zł, może pozbawić swoich rodziców ulg podatkowych. Limit wynosił tyle, co kwota wolna od podatku (czyli 3089 zł), a tą podnosi Polski Ład, aż do 30 tys. zł. Ministerstwo Finansów twierdzi, że limitu dla zarabiających dzieci nie podniesie.

ZOBACZ: Nowe ulgi podatkowe 2021. Jak rozliczyć ulgę na internet? Nawet 1500 zł dla każdego

Regulacja jest związana z ulgą dla młodych wprowadzoną w 2019 roku. Dziennik Gazeta Prawna tłumaczy, ze ustawodawca chciał wliczać do ulgi zarobki objęte i nieobjęte ulgą dla młodych. Z perspektywy rodzica jest to dosyć skomplikowane, ale ostatecznie Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu ma naprawić "bubel prawny".

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: PiS podniesie podatki

Ministerstwo Finansów przez Polską Agencję Prasową poinformowało, że ulga ma pomóc rodzicom utrzymującym dzieci, dlatego też kwota wymagana do zwolnienia nie zostanie podniesiona. Trudno jednak oczekiwać, że dziecko zarabiające ponad 3089 zł utrzymuje się samemu. Zakładając, że uczeń/student pracuje w lipcu i sierpniu w pełnym wymiarze godzin za płacę minimalną, uzyska nieco ponad 4000 zł netto, więc już "pozbawi" rodziców ulg.

Jednocześnie, ja wskazuje badanie Eurostatu z 2020 roku, blisko 60 procent Polaków w wieku 18-34 lat, wciąż mieszka z rodzicami, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie. Ceny mieszkań nieustannie idą w górę, więc niewielu stać na własny kąt, a wciąż spora grupa studentów, mimo że zarabia rocznie ponad 3089 zł, jest na utrzymaniu rodziców. Problem balansuje jedynie "zerowy PIT" dla osób poniżej 26. roku życia.

Polski Ład naprawi błąd w uldze dla rodziców w PIT

DGP wskazuje, że zostanie przynajmniej naprawiony prawny absurd wynikający z ustawy o PIT. Według przepisu "jeżeli w roku podatkowym [dzieci - dop. red.] nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b, lub uzyskały przychody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę [...]".

Sonda
Skorzystałeś z ulgi dla rodziców?

Zagmatwanie przepisu wynikało z wprowadzenia "zerowego PIT-u" dla pracujących poniżej 26. roku życia. Wiele rodziców nie wiedziało, czy chodzi o kwotę wraz z ulgą podatkową dziecka, czy też bez niej. Jak jednak podaje Dziennik Gazety Prawnej, Polski Ład ma naprawić "prawny bubel".

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze