Ustawa o pracy zdalnej, nadchodzą ważne zmiany
Od czasu wybuchu w Polsce pandemii praca zdalna zaczęła być bardzo popularna, wiele firm stosuje taką formę do dziś. Niektóre kwestie budziły jednak szereg wątpliwości np. czy pracodawca powinien zapewnić swojemu pracownikowi sprzęt, biurko, a także kto powinien opłacić rachunki za zużycie prądu i internetu. Jak podaje portal bankier.pl 25 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracy zdalnej, który przedstawiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Praca zdalna - co pracodawca powinien zapewnić swojemu pracownikowi?
Zgodnie z obecnymi przepisami to pracodawca powinien zadbać o zapewnienie pracownikowi niezbędnych narzędzi do pracy zdalnej, natomiast jak pokazuje badanie przygotowane przez CBRE, aż 73 proc. badanych przyznało, że pracuje na swoich własnych komputerach. Według projektu przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma się to zmienić. Jak wyjaśnia w rozmowie dla Bankier.pl Wojciech J. Chmurak, pracodawca będzie musiał zapewnić podstawowe urządzenia np. laptop czy telefon komórkowy. Do obowiązków firmy będzie należało pokrycie kosztów energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych, które są niezbędne przy pracy zdalnej. W przypadku gdy pracownik pracuje na swoim sprzęcie, pracownik będzie musiał przyznać mu ekwiwalent pieniężny w ustalonej wysokości. Każdy pracownik będzie mógł ubiegać się o służbowy sprzęt lub o wsparcie finansowe. Dodatkowo będzie mu przysługiwać zwrot kosztów za prąd i internet, natomiast do pracownika będzie należeć odpowiednie udokumentowanie poniesionych kosztów.
W przypadku stanowiska pracy nie jest jasno powiedziane, czy pracownika będzie musiał zapewnić pracownikowi biurko, czy krzesło do pracy lub sfinansować ich zakup. - informuje portal Bankier.pl.
Praca zdalna w jednym stałym punkcie
Forma pracy zdalnej daje pracownikowi możliwość pobytu niekoniecznie w swoim miejscu zamieszkania. Bardzo często zdarza się, że pracownicy wykonują swoją pracę np. podczas wyjazdu czy samej podróży. Jak tłumaczy ekspert Wojciech J. Chmurak, za każdym razem, gdy pracownik będzie potrzebował podjęcia pracy zdalnej, będzie musiał podać, gdzie konkretnie się znajduje, po czym pracodawca może prośbę zaakceptować bądź nie.
Polecany artykuł:
Badanie trzeźwości a praca zdalna
Jak przewiduje ustawa, pracodawca będzie miał możliwość kontroli pracownika pod względem trzeźwości. Ta kwestia wzbudziła zdziwienie wśród ekspertów, ponieważ w przypadku pracy zdalnej taka kontrola może okazać się bardzo problematyczna lub nawet niemożliwa.