III edycji konferencji Our Future Forum

i

Autor: Materiały prasowe

Our Future Forum za nami! Polski system edukacji czeka rewolucja? [ZDJĘCIA]

2022-06-09 13:28

W Warszawie, 4 czerwca zakończyło się Our Future Forum – jedna z największych polskich konferencji edukacyjnych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Our Future Foundation, organizację zrzeszającą polskich studentów najlepszych światowych uniwersytetów. Przez dwa dni, ponad 400 uczestników debatowało na Zamku Ujazdowskim nad stanem polskiego systemu szkolnictwa i rozwiązaniami, które mogą powstrzymać postępujący „drenaż mózgów”.

W trzeciej odsłonie Our Future Forum wzięło udział 400 osób, wśród nich licealiści, studenci, działacze społeczni, przedsiębiorcy i politycy. W ciągu ostatnich lat, konferencja stała się jednym z najbardziej istotnych wydarzeń o charakterze edukacyjnym w Polsce. W tym roku ponad 1000 licealistów złożyło aplikację i starało się o miejsce na stacjonarnej odsłonie Forum. Komisja wyłoniła 400 z nich, którzy zostali zaproszeni do Warszawy na debaty dotyczące przyszłości polskiej edukacji i wyrównywania szans młodych Polaków z mniejszych ośrodków. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia było - „Jak wykorzystać potencjał polskiej emigracji studenckiej?”. Ponad 40 prelegentów debatowało także o miejscu historii w polskiej edukacji, stworzeniu atrakcyjnych warunków dla młodych doktorantów czy przygotowaniu uczniów do wyzwań współczesnego rynku pracy. Wśród zaproszonych mówców byli m.in.: Michał Sapota (HRE Investments), Agnieszka Flach (Enea SA), Tomasz Rega (Krajowa Grupa Spożywcza S.A.), Katarzyna Pisarska (EAD), Maciej Kawecki (Instytut Lema), Zuzanna Piasecka (BGK), Krystian Kamyk (Kearney) czy Paweł Ernst (Fundacja KGHM).

„Cieszę się, że udało nam się w jednym miejscu zgromadzić ponad 400 niesamowitych młodych ludzi, przedsiębiorców czy działaczy społecznych. To wielkie zainteresowanie pokazuje jak bardzo brakuje w Polsce debat na tematy edukacyjne. Dlatego też kolejnym priorytetem naszej Fundacji będzie współpraca z lokalnymi organizacjami studentów i uczniów w innych miastach wojewódzkich. Jednak, będziemy dalej pamiętać o młodych Polakach studiujących za granicą, których powrót do kraju będzie kluczowy dla przyszłości naszej gospodarki. W ostatnich latach Our Future Forum stało się wiodącym miejscem spotkań studenckiej Polonii. Byli stypendyści i przyjaciele Fundacji zlatują się na nasze wydarzenia do Warszawy z całego świata. W tym właśnie tkwi siła naszej organizacji” – powiedział Michał Maurycy Mazur, prezes Our Future Foundation.  

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Wśród prowadzących panele dyskusyjne znaleźli się także młodzi stypendyści Fundacji, którzy ucząc się w liceum aspirują do studiów na najlepszych światowych uniwersytetach. W ciągu ostatnich trzech lat, Fundacja, której celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych pomogła już ponad 120 podopiecznym. Jej wychowankowie studiują dzisiaj na takich uczelniach jak Yale, NYU, Cambridge czy Oxford.

„To już kolejne wydarzenie organizowane przez Our Future Foundation, które gromadzi tak wielką liczbę ambitnych, młodych ludzi. Jestem dumny, że możemy pomagać inicjatywie mającej tak wielki potencjał i wpływ na pokolenie wchodzące w dorosłość. Dzisiejsze dyskusje i spotkania miały zasadniczą wartość merytoryczną i mam nadzieję, że przyśpieszą one wprowadzenie kluczowych rozwiązań do systemu polskiej edukacji i przystosują go do wymagań naszych czasów” – mówił Michał Sapota, prezes HRE Investments - opiekuna Our Future Foundation.

Równolegle wraz z konferencją Our Future Forum odbywała się kolejna już edycja Warsztatów Masterclass, podczas których zaproszeni prelegenci przekazywali młodym uczestnikom wiedzę z zakresu przedsiębiorczości czy etyki pracy. Tomasz Jurkanis, partner w McKinsey&Company przekazywał młodym ludziom wiedzę przydatną przy podejmowaniu decyzji o wyborze najbardziej odpowiedniej ścieżki kariery. W trakcie warsztatu zatytułowanego - „W jaki sposób rozpocząć budowę swojej kariery na studiach” prowadzący zachęcał uczniów do podążania za pasją i nieulegania zewnętrznej presji. Krystian Kamyk, partner i dyrektor zarządzający Kearney dyskutował z młodymi licealistami o zachowaniu zdrowego balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Warsztat „Joy@Work w XXI wieku” dotyczył także wyzwań jakie będą czekały młodych ludzi podczas pierwszych doświadczeń w sferze profesjonalnej. Marcin Żukowski z Albrecht&Partners poprowadził Warsztat zatytułowany - „Droga Przedsiębiorcy”. Prowadzący przedstawił kluczowe aspekty, którymi powinien kierować się młody człowiek chcący odnieść sukces w biznesie. Kolejny warsztat, o tytule – „ABC studiów za granicą” skupił się na przekazaniu młodym licealistom wiadomości potrzebnych do skutecznej aplikacji na najlepsze uniwersytety na świecie. Jerzy Gut z Paideia mówił także o fundamentalnych korzyściach płynących ze zdobycia wyższego wykształcenia na zachodnich uczelniach.

Sonda
Jak oceniasz poziom edukacji w polskich szkołach?

Atmosfera całego wydarzenia była przede wszystkim niezwykle przyjazna, wręcz rodzinna. Myślę, że kluczowa była właśnie bliskość pomiędzy uczestnikami, a prelegentami, każdy tutaj czuł się jak u siebie. Nie było istotne kto skąd jest czy na jakim stanowisku. Wszystkim zależało na tym, żeby się jak najlepiej poznać i wyciągnąć jak najwięcej ze wspólnych rozmów. Możliwość przedyskutowania planów na przyszłość z tak doświadczonymi specjalistami była czymś naprawdę bezcennym” - powiedziała Julia uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Puławach, uczestniczka Warsztatów Masterclass.

30 czerwca Our Future Foundation organizuje uroczystą galę na Zamku Królewskim w Warszawie. Fundacja uhonoruje wtedy wyłonionych spośród 500 licealistów kolejnych 25 laureatów stypendium. Stypendyści zostaną objęci całorocznym programem mentoringowym, a także wezmą udział w wakacyjnym rejsie warsztatowo-edukacyjnym po mazurskich jeziorach.

Opiekunem Fundacji jest HRE Investments

Sponsorami strategicznymi wydarzenia są: Kearney i KGHM S.A.

Partnerem strategicznym wydarzenia została ENEA S.A.

Sponsorami wydarzenia są: PZU S.A, Novo Nordisk, Krajowa Grupa Spożywcza S.A, Polska Grupa Energetyczna S.A, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Partnerami wydarzenia zostali: Polskie Koleje Państwowe S.A, BOŚ Bank S.A., Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Fundacja KGHM, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A oraz Forum Ekonomiczne.

Najnowsze