Sejm

i

Autor: twitter.com Sejm

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w Sejmie. Kiedy ruszą wakacje kredytowe?

2022-06-09 10:57

W czwartek powinno się odbyć ostateczne głosowanie w Sejmie projektu dotyczącego wsparcia dla kredytobiorców, który zakłada m.in. wakacje kredytowe - zapowiedział w poniedziałek wiceminister finansów Piotr Patkowski. Wiceszef resortu finansów na antenie TVP 1 zapewnił, że ministerstwo od miesiąca prowadzi rozmowy z sektorem bankowym pracując nad projektem ustawy o wsparciu dla kredytobiorców.

Zastrzeżenia sektora bankowego

Dodał, że projekt musi przejść jeszcze przez sejmową komisję finansów i drugie czytanie, ale w czwartek powinien być on ostatecznie głosowany przez Sejm. "Te rozmowy były bardzo trudne. Banki z wieloma założeniami tej ustawy się nie zgadzają, ale też muszę przyznać, że były to rozmowy konstruktywne i też sporo uwag takich technicznych czy formalnych banki zgłosi i my je wdrożyliśmy. Dzięki czemu te wakacje kredytowe będą lepiej stosowane" - wskazał.

Patkowski mówił, że ma nadzieję, iż banki jak najszybciej zaczną wdrażać rozwiązania ustawowe, czyli wakacje kredytowe oraz możliwość dopłat dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w największych kłopotach finansowych. Dodał, że oczekuje też od banków komercyjnych, iż śladem banków z udziałem Skarbu Państwu, zaczną podnosić oprocentowanie lokat.

EKG 2022: Sebastian Skuza

O ile zwiększy się budżet FWK?

Zgodnie z projektem z wakacji kredytowych kredytobiorcy będą mogli skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. W projekcie znalazły się także rozwiązania, których celem jest zwiększenie wartości środków wpłacanych przez banki do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskutek tego budżet FWK zwiększy się do ponad 2 mld zł w 2022 r. i będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych.

Banki powinny informować klientów, którzy mają problemy ze spłatą rat, o możliwości uzyskania pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - powiedziała wicedyrektor wydziału klienta rynku bankowo-kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego Katarzyna Szwedo-Mackiewicz.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Termin na spłatę bez dodatkowych odsetek

17 maja br. rząd przyjął projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wśród rozwiązań, jakie proponuje się w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, jest możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na osiem miesięcy. Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.

MF wskazało, że wakacje kredytowe będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych. Dzięki temu np. kredytobiorca, którego miesięczna rata wynosi 2400 zł, zmniejszy swoje obciążenie o 19 tys. 200 zł.

Najnowsze