Hanna Gronkiewicz-Waltz

i

Autor: Andrzej Lange Hanna Gronkiewicz-Waltz

Stopy procentowe sięgną 9 proc.? Hanna Gronkiewicz-Waltz komentuje politykę RPP

2022-06-08 15:53

Kolejne podwyżki stóp procentowych spędzają sen z powiek osób, które spłacają comiesięczne raty kredytów. Każda podwyżka to szansa na spowolnienie inflacji, ale także gwarancja wyższych opłat. Te wciągu roku wzrosły dramatycznie. Czy polityka NBP i RPP jest słuszna? Zapytaliśmy o to Hannę Gronkiewicz-Waltz, byłą prezydent Warszawy i byłą prezes NBP.

Jakie maksymalne stopy procentowe?

Podnoszenie stóp procentowych to standardowa praktyka przy hamowaniu rosnącej inflacji. Z powodu inwlacji rosną koszty życia, czyli głównie żywności i paliwa, ale z powodu stóp procentowych rosną też raty kredytów. Decyzja RPP oznacza jeszcze jedno. Gwałtownie topnieje zdolność kredytowa polskich rodzin.

- Przy inflacji bazowej, która jest na poziomie ponad 8 proc., to te stopy, które dziś obowiązują, nie są jeszcze realnymi, czyli stopami dodatnimi. Myślę, że w związku z tym jest jeszcze przestrzeń dla podwyżki - powiedziała nam Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Dodała, że stopy powinny być realne, czyli odpowiadać inflacji. Zwróciła uwagę, że w takiej sytuacji niezbędne są także badania, które wskażą, czy inflacja się zatrzymała. Jeżeli inflacja hamuje, można zdecydować się na pozostawienie stóp poniżej wysokości inflacji.

- Jeżeli się nie zatrzymała, a widzimy, że postępuje i co miesiąc jest coraz wyższa, to wtedy powinno się raz a dobrze podnieść - powiedziała i dodała, że polityka pieniężna ma to do siebie, że skutki każdego kroku widać po około półtora roku.

Co z kredytobiorcami?

Przyjmując takie założenie, stopy mogłyby zostać podniesione do niemal 9 proc. To kredytobiorców skazałoby na ekstremalnie wysokie raty.

- Wakacje kredytowe nie rozwiążą tego problemu - zauważyła nasza rozmóczyni. Jej zdaniem rozwiązaniem dla przynajmniej części tej grupy mogłyby być ulgi podatkowe. Zaznaczyła, że nie jest to rozwiązanie rynkowe i nie wiadomo jakie przyniesie skutki.

- To jak wzięcie antybiotyku. Pomoże na zapalenie płuc, ale nie pomoże na wątrobę - skomentowała.

Dodała, że krokiem w stronę zatrzymania inflacji na pewno będzie ograniczenie programów socjalnych i "nie dosypywanie pieniędzy".

Zapytana o to jaki może być szczyt inflacji stwierdziła, że nie chciałaby, aby przekroczyła 17 proc.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze