Jak rozliczyć podatek dochodowy osób zatrudnionych w Niemczech?

i

Autor: materiały prasowe

Zmiany w podatkach! Niższy CIT, ułatwienia na małżonków i strata podatkowa po nowemu

2018-09-25 15:48

Rząd Mateusz Morawieckiego przyjął tzw. pakiet MŚP, zawierający niemal 50 uproszczeń dla przedsiębiorców i podatników. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przekonuje, że zmiany pozwolą prowadzącym działalność gospodarczą zaoszczędzić blisko 4 mld zł w ciągu dekady. Co dokładnie zakłada pakiet MŚP? Oto najważniejsze nowości.

Zmiany w podatkach 2019
Projekt ustawy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów, to szereg nowości w prawie podatkowym i gospodarczym, skierowany głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorców.

Główne zmiany w pakiecie to: wprowadzenie statusu „małego podatnika” w PIT i CIT dla firm o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (z 1,2 mln euro obecnie);
wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo można będzie rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł; likwidacja obowiązku okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników administracyjno-biurowych w branżach, które są najmniej wypadkowe, podał resort przedsiębiorczości i technologii w prezentacji.

– Nie zwalniamy tempa i proponujemy kolejne rozwiązania, które ułatwią prowadzenie biznesu w Polsce. Tym razem mówimy o blisko 50 uproszczeniach z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego – podkreśla minister Jadwiga Emilewicz. - Wiele rozwiązań ułatwiających prowadzenie biznesu w Polsce już działa, jednak zaniedbania w tym zakresie sięgają wielu lat. Część z nich unormowała m.in. Konstytucja Biznesu czy pakiet 100 zmian dla firm. Nad rozwiązaniem kolejnych, takich jak zatory płatnicze czy niska obecność MŚP w zamówieniach publicznych, pracujemy – dodaje szefowa MPiT.

Oto najważniejszych nowości w podatkach 2019:

1. Korzyści dla "małego" podatnika
Projekt noweli przewiduje podwyższenie progu sprzedaży, który uprawnia do uzyskania statusu "małego podatnika”  - z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Status "małego podatnika" daje prawo ułatwień w amortyzacji, rzadszego obowiązku wpłacania zaliczek na PIT i CIT oraz do niższego opodatkowania (w CIT).

Kolejny przywilej "małego podatnika" to kwartalny sposób rozliczania zaliczek - przedsiębiorca może płacić zaliczki na podatek co kwartał. Oznacza to mniej formalności związanych ze składaniem deklaracji oraz dokonywaniem przelewów - 4 przelewy zamiast 12. Ponadto "małego podatnika" obejmuje 15-proc. (a od 1 stycznia 2019 r. – 9-proc.) stawka podatku CIT zamiast 19-proc.

2. Rodzinne firmy zyskają
Po zmianie przepisów właściciel firmy będzie mógł uwzględnić wynagrodzenie wypłacane żonie/mężowi w kosztach uzyskania przychodu. Podatnik zatrudniający małżonka (na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło) będzie przez fiskusa traktowany tak samo, jak podatnik zatrudniający osobę spoza najbliższej rodziny. Rozwiązanie to przyniesie korzyść co najmniej kilkudziesięciu tysiącom przedsiębiorców. 

Przykładowo, wypłacając małżonkowi pensję w wysokości 104 tys. zł rocznie (tj. mniej więcej dwukrotność 4300 zł miesięcznie, czyli nieco poniżej przeciętnego wynagrodzenia wg GUS), dzięki uznaniu tej kwoty za koszt uzyskania przychodu, zapłaci rocznie ponad 15 tys. zł podatku mniej - wyliczył resort przedsiębiorczości i technologii.

3. Straty podatkowe w firmach
Projekt przewiduje możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł (dopiero nadwyżka tej kwoty byłaby rozliczana na dotychczasowych zasadach, uwzględniających maksymalnie 50 proc. w jednym roku).

Resport Emilewicz szacuje, że zakładając przychód na poziomie 7,6 mln zł, stratę do rozliczenia w maksymalnej rocznej wysokości 5 mln zł oraz 19-proc. stawkę podatku, w roku rozliczenia straty podatnik może zapłacić aż 900 tys. zł podatku mniej niż przed zmianą przepisów.

4. Koniec szkoleń BHP dla 5 mln osób
Zmiana dotyczy firm, które są najmniej wypadkowe. Proponowana zmiana obejmie pracowników administracyjno-biurowych, zatrudnionych u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy działalności, dla której ustalono, nie wyższą niż trzecia, kategorię ryzyka, w rozumieniu przepisów o ZUS. 

Projekt podnosi także z 20 do 50 pracowników próg, do którego pracodawca - jeżeli jest zakwalifikowany do nie wyższej kategorii ryzyka niż trzecia w rozumieniu przepisów o ZUS - nie musi zatrudniać specjalisty od BHP, tylko sam może pełnić zadania służby BHP.

Zaproponowane rozwiązania w przeważającej większości zaczną obowiązywać w 2019 roku - wskazał resort.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze