Bomba próżniowa - co to, jak działa?
BOMBA PRÓŻNIOWA to ładunek wybuchowy o bardzo dużej sile niszczącej. Składa się zwykle z małego ładunku wybuchowego, zapalnika oraz łatwopalnej cieczy. Ładunek wybuchowy powoduje rozpylenie cieczy w powietrzu w postaci areozolu, a zapalnik doprowadza do wybuchu przez zapalenie cieczy.
Podczas wybuchu powstaje silna fala uderzeniowa, która może służyć do walki z pojazdami opancerzonymi albo oczyszczania pól minowych.
Przeczytaj koniecznie: Wojna na Ukrainie 10.03.2022. KONIEC wojny za 7-10 dni? "Nie będzie już rozlewu krwi" [RELACJA NA ŻYWO]
Łatwopalnymi składnikami wchodzącymi w skład bomby termobarycznej są najczęściej ciekłe węglowodory albo sproszkowane materiały wybuchowe. Wbrew pozorom bomba próżniowa nie powoduje implozji (zassania) powietrza do środka. Jej "próżniowość" wzięła się z faktu, że wybuch związany jest ze zużyciem dużych ilości tlenu w powietrzu.
Bomby próżniowe stosowane były przez Stany Zjednoczone podczas wojny w Wietnamie. Są na wyposażeniu każdego cywilizowanego państwa na świecie, w tym również Polski.
Czytaj także: Tak wygląda domowy schron na Ukrainie. Zdjęcia spod Kijowa mówią wszystko
Rosja przyznaje się do użycia bomby próżniowej (termobarycznej)
AKTUALIZACJA 10.03.2022
Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło użycie na Ukrainie systemu TOS-1A, w którym używane są rakiety termobaryczne, wywołujące efekty zapalające i wybuchowe. Przypomnijmy, że Rosja używała bomby próżniowej zarówno w Afganistanie, jak i w Czeczenii. Używanie broni termobarycznej w czasie wojny jest zakazane, gdy zagrażać ludności cywilnej, gdy zniszczenia są nieproporcjonalnie duże do korzyści militarnych lub gdy powoduje to niepotrzebne cierpienia. Brytyjskie ministerstwo obrony, które poinformowało o użyciu bomby próżniowej przez Rosję, podkreśliło, że jeśli rosyjskie siły użyły na Ukrainie broni termobarycznej przeciw cywilom, będzie to niezgodne z prawem.
Przeczytaj także: Barbarzyństwo w Mariupolu. Rosyjskie lotnictwo zbombardowało szpital dziecięcy! [ZDJĘCIA]
Bomba próżniowa użyta przez Rosję podczas walk w Ukrainie?!
AKTUALIZACJA 1.03.2022
Rosja użyła bomby próżniowej podczas walk na terytorium Ukrainy?! Te niepokojące informacje wraz z materiałem wideo przekazał białoruski portal informacyjny NEXTA - niezależne medium będące jednym z głównych źródeł informacji na temat wojny w Ukrainie. - Według doniesień mediów ukraińskich, wideo rzekomo pokazuje armię rosyjską zrzucającą bombę próżniową - poinformował portal NEXTA na swoim koncie na Twitterze i załączył wideo ukazujące chmurę dymu, powstałą najprawdopodobniej w wyniku użycia bomby próżniowej. - Ten rodzaj broni jest zabroniony przez Konwencję Genewską - przypomina NEXTA.
Informacje o użyciu bomby próżniowej przez Rosję przekazała także ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa. Do wybuchów bomby termobarycznej miało dojść w poniedziałek, 28 lutego 2022, na terytorium Ukrainy. - Użyli dzisiaj bomby próżniowej, która jest zabroniona przez Konwencję Genewską – powiedział Markarowa, przekazując tę informację członkom Kongresu USA. - Zniszczenia, które Rosja wyrządza na Ukrainie, są ogromne - dodała.
Atak przy użyciu bomby próżniowej potwierdza również agencja Reuters, powołując się na rozmowę Oksany Markarowej z dziennikarzami. - Oksana Markarowa, ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych, powiedziała dziennikarzom po spotkaniu z członkami Kongresu USA, że Rosja użyła broni termobarycznej, znanej jako bomba próżniowa, podczas inwazji na jej kraj - podała agencja.
Oprócz bomb próżniowych, Rosja miała także użyć bomb kasetowych w atakach na cywilów! Szczegóły w materiale: Bomba kasetowa - co to, jak działa? Ataki na cywilów w Kijowie i Charkowie! Rosja zrzuca zakazane bomby kasetowe
Rosja użyje bomby próżniowej w Ukrainie?!
Artykuł jest aktualizowany. Najnowsze informacje powyżej.
Bomba próżniowa jest też w posiadaniu Putina. Czy zostanie wykorzystana podczas rosyjskich ataków na terytorium Ukrainy? Są takie obawy. Jak donosi Polska Agencja Prasowa, zachodnie służby wywiadowcze obawiają się, że Rosja może wkrótce zastosować na Ukrainie broń termobaryczną. - Widzieliśmy już reakcję rosyjskiego rządu, widzieliśmy działania podjęte pomimo wszystkich ostrzeżeń o poważnych kosztach tego konfliktu - w kategoriach kosztów humanitarnych, w kategoriach kosztów dla państwa rosyjskiego. To może być początek końca Putina i obawiam się, że jest on zdeterminowany, by użyć w tej wojnie najbardziej nieprzyjemnych środków - mówiła w niedzielę (27.02.2022) w rozmowie ze stacją Sky News brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.
Jak wygląda sytuacja w Ukrainie? Zobacz zdjęcia w naszej galerii - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ