Cyfryzacja przyszłość telewizji

2011-10-26 4:00

Już 31 lipca 2013 roku tradycyjna naziemna telewizja analogowa zostanie zastąpiona nowoczesną naziemną telewizją cyfrową. To oznacza, że nadajniki analogowe, które dotychczas umożliwiały odbieranie sygnału telewizyjnego, po prostu zostaną wyłączone. Jak się przygotować do cyfrowej rewolucji?

W przeciwieństwie do telewizji kablowej czy telewizji satelitarnej sygnał naziemnej telewizji cyfrowej będzie mógł być odbierany wszędzie, nawet w samochodzie, i to za darmo. Warunkiem jest oczywiście zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenie, umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego, tj. zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 albo w telewizor z fabrycznie wbudowanym takim dekoderem.

Cyfryzacja daje więcej możliwości

Wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej to przedsięwzięcie w skali globalnej. Polska również dostosowuje się do tych zmian. Dziś przecież już wiadomo, że telewizja cyfrowa to m.in. poprawa jakości obrazu i dźwięku czy wyeliminowanie wielu zakłóceń, jakie występują przy tradycyjnym nadawaniu analogowym. Abonenci będą też mieli dostęp do większej liczbyilości kanałów niż dotychczas, a także do udogodnień, które wcześniej oferowała telewizja kablowa czy satelitarna. Jakich?

Część programów będzie można oglądać w wysokiej rozdzielczości, czyli HDTV (High Definition Television).

Możliwość korzystania z elektronicznego przewodnika po programach, który umożliwia sprawdzenie opisu danego programu czy godziny jego nadawania.

Dostęp do usługi wideo na życzenie, czyli opcja zamówienia danego filmu czy programu.

Możliwość obejrzenia filmu z oryginalną ścieżką dźwiękową, czyli na przykład z napisami zamiast z lektorem.

Już dziś w wielu miejscach w kraju można oglądać naziemną telewizję cyfrową.

Ostateczny termin wyłączenia telewizji analogowej to 31 lipca 2013 roku. Warto zapamiętać tę datę. Jednakże na niektórych obszarach Polski sygnał analogowy zostanie wyłączony znacznie wcześniej. Informacje o wyłączeniu sygnału będą podawane do publicznej wiadomości z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu każdy zdąży się do tego przygotować, a więc zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Po wyłączeniu nadawania analogowego odbiór telewizji naziemnej bez dekodera lub nowego telewizora z wmontowanym dekoderem nie będzie możliwy. Im szybciej wyposażysz się w niezbędne urządzenia do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, tym szybciej będziesz mógł cieszyć się możliwościami, jakie daje ci nowoczesny system. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak można odbierać sygnał telewizji cyfrowej

Przełączenie się na nowy system nie jest ani trudne, ani kosztowne. Telewizji cyfrowej nie można wprawdzie odbierać za pomocą tradycyjnych telewizorów analogowych, ale wystarczy do telewizora podłączyć odpowiednie urządzenie, zwane popularnie dekoderem. Ewentualnie możesz również wymienić stary telewizor na nowy funkcjonalny cyfrowy. To drugie rozwiązanie jest jednak droższe. Dekoder kosztuje ok. 120-300 zł, natomiast telewizor ok. 900-2000 zł.

Uwaga! Dekodery oraz cyfrowe odbiorniki telewizyjne możesz zakupić w każdym większym sklepie, prowadzącym sprzedaż urządzeń elektronicznych. Nie musisz martwić się, czy zakupiony przez ciebie telewizor lub dekoder jest przystosowany do odbioru telewizji cyfrowej. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, przygotowaną przez Ministerstwo Infrastruktury, sprzedawca ma obowiązek poinformować cię jeszcze przed zakupem o tym, że oferowany przez niego sprzęt nie jest zdolny do odbioru naziemnego sygnału cyfrowego. Klient będzie musiał wyrazić zgodę na taki zakup.

Jaka antena

Do odbioru sygnału cyfrowego, podobnie jak w przypadku telewizji analogowej, potrzebna ci będzie antena. Lepszy odbiór zapewnia antena zewnętrzna (umieszczona na zewnątrz budynku) niż wewnętrzna (tzw. pokojowa). Jeżeli dotychczas również korzystałeś z takiej anteny i odbywało się to bez zakłóceń, to prawdopodobnie nie będziesz musiał jej wymieniać. Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa.

Możesz go też odbierać przy użyciu mniejszych i bardziej przenośnych anten. Na przykład w pobliżu stacji nadawczych odbiór powinien być możliwy przy użyciu najprostszych anten teleskopowych nawet wewnątrz budynków. W przypadku kiedy musisz zamontować nową antenę zewnętrzną, to w razie problemów z jej instalacją, skontaktuj się z instalatorem, który zamontuje ją poprawnie. Jeżeli natomiast mieszkasz w bloku, w którym telewizję odbierasz za pomocą antenowej instalacji zbiorowej, to w razie problemów z odbiorem sygnału telewizji cyfrowej, zgłoś się do administratora lub zarządcy budynku.

Montaż urządzeń

Po zakupie specjalistycznych urządzeń kolejnym krokiem jest montaż dekodera i anteny. Jest on bardzo prosty, więc każdy powinien sobie z tym poradzić. Wystarczy stosować się do wskazówek zawartych w instrukcji obsługi, dołączonej do dekodera lub odbiornika.

Następnie należy odpowiednio ustawić antenę w kierunku nadajnika zapewniającego pokrycie sygnałem cyfrowym dany obszar, co pozwoli znaleźć odpowiednią częstotliwość. Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ skonfigurowanie anteny zajmie ci trochę czasu. Jak już ci się to uda, to po prostu zostaw ją w takiej pozycji.

Na koniec pilotem od dekodera skanujesz kanały w telewizorze i zapisujesz je w pamięci dekodera. Potem możesz je ułożyć w dowolnej kolejności.

Co dalej? Po prostu włączasz pilotem telewizor albo dekoder i swobodnie skaczesz po kanałach. W przypadku odbiornika z wbudowanym dekoderem wystarczy uruchomić jedynie telewizor i ustawić skanowanie kanałów w telewizorze.

W razie problemów można uzyskać pomoc, dzwoniąc na infolinię Ministerstwa Infrastruktury lub wysyłając e-maila ze strony

www.cyfryzacja.gov.pl

Uwaga! Jeśli obecnie korzystasz z usług operatorów kablowych lub satelitarnych, to nie musisz dokonywać wymiany instalacji antenowej, anteny ani odbiornika.

Za darmo 20 kanałów

Za odbiór telewizji cyfrowej, w odróżnieniu od telewizji kablowej czy satelitarnej, nie płacisz comiesięcznego abonamentu. Jedyne koszty, jakie poniesiesz, to cena dekodera albo telewizora. Od sierpnia 2013 roku będziemy odbierać nawet 20 programów. Dziś w technice cyfrowej dostępne są:

TVP 1,

TVP 2,

Polsat,

Polsat Sport News,

TVN,

TVN 7.

To, które programy możesz oglądać, zależy od tego, z jakiego regionu je odbierasz.

Najnowsze